6 YILDA 18 KAT BÜYÜYEN TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ

6 YILDA 18 KAT BÜYÜYEN TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ

Hafta sonu S.S.61 Nolu Orhangazi Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi’nin 2019-2020 yılı Olağan Genel Kurulu gerçekleşti.

Pandemi kurallarına göre Orhangazi Lojistik tesislerinde gerçekleşen seçimli genel kurulda mevcut Başkan Beytullah Güneş güven tazeleyerek revize edilmiş ekibi ile yeniden seçildi.

Kongreden notları ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim öncelikle.

Uzun süren bir hesap cetveli açıklaması ve sunumu oldu.

Zira iki yıllık geçmiş raporlar ve birde taslak bütçeler olunca her kalem tek tek okundu kooperatif ortaklarına.

Diğer kooperatiflerin aksine en çok dikkatimi çeken olaysa bütün gelir ve gider ile her kalem harcama teker teker okunmasının yanı sıra kurulan dev ekranla da ortaklara yansıtılarak şeffaf biçimde sunuldu.

Öyle başkaları gibi kimse bir şey anlamasın diye değil hem mikrofonla sözlü hem de yazılı görselle kurulan dev ekranla adeta hesap verircesine alnı açık bir şekilde her kalemi anlattı Beytullah Başkan ve Yönetimi.

Açıklanan raporlardan birkaç kalemi sizlerle paylaşalım…

Özellikle 6 yılda kooperatifin 18 kat büyümesi gerçekten çok önemli bir konu.

Örneğin 2015 yılında nakliye cirosu büyüme oranı % 2,55 iken bu rakam 2020 yılında % 110,247 büyüyerek karşımıza çıkıyor.

Hem kooperatif hem lojistiğin toplam büyümesi 2015 yılında %7,24 iken 2020 yılında ise % 241,809 büyüme ile Orhangazi’mizin göz bebeği bir kurum karşımıza çıkıyor.

Kongrede açıklanan diğer önemli bir veride devletimize ödenen Orhangazi Lojistik KDV Beyannamesi toplam rakamı 282.141.13 TL, Kooperatif KDV Beyannamesi ise4 2,376,629,98 TL ve yine kooperatif Kurumlar vergisinde de 4,716,642,16 TL gibi devasal bir rakamlar olması gerçekten çok önemli bir detaydır.

Hani engellemek için, elinizden gelen ve olmadık sorunları icat ettiğiniz Orhangazi Lojistik ve Taşıyıcılar Kooperatifi var ya işte onun devletimize ödediği vergilerden bir kısmı sadece bu.

Ve Kooperatifin 2021-2022 yılı tahmini bütçesi ise gelir gider olarak 132 milyon 700 bin TL olarak oy birliği ile kabul edildi.

Kimde var bu bütçe Orhangazi’de?

Ne kadar yazık deyip Orhangazi Lojistik ve Kooperatife elinden gelen ve gelmeyen her engeli çıkarmak isteyenlerde mi var bu bütçe?

Neyse Allah’tan ailemizin geleceğini garanti altına alacağız ya önemli olan bu değil mi? Geleceğiz bu konuya uzun uzun. Hem de Rahmi Babada rakı sofrasında bahsedilen o ailenin geleceği konusunu sahibinin dilinden dinleyeceğiz.

Dönelim konumuza…

Yine ortaklara açıklana verilerde ödemli bir konuda fabrikalardan alınan zam oranları idi. Ortakların yaptığı işlere ve haklarını koruma adına alınan zamların ise geçmiş yıllara göre giderek arttığı ve her fabrikadan her yıl artarak zam oranı alındığı görülmekte.

Şeffaf şekilde kooperatif ortaklarına her kalemin hesabı bir bir verilmiş ve her şey düşünülmüş.

Elbet zaman zaman sesler yükseldi ama kabul edilemeyecek durum ise tüm şeffaflığı ile her şey ortada iken haksız söylemlerdir.

Bu güne kadar böylesine şeffaf şekilde ben hiçbir kooperatifte hesap verildiğini görmedim.

Bu yüzden başta Beytullah Güneş Başkan başta olmak üzere tüm emeği geçenleri kutlarım.

Ve elbette can alıcı konu ise depolama ve lojistik faaliyetleri…

Kooperatif adına iştiraklerin işletmesini yapan ve kendi depolama ile lojistik faaliyetlerini sürdüren Orhangazi Lojistik sayesinde kooperatifin ne derece büyüyüp ne derece maddi anlamda kooperatife katma değer kattığını da gördük.

Konu ile ilgili genel kurulda Beytullah Güneş son yıllarda başta yönetiminin ve kooperatif ortaklarının destekleri ile önemli işlere imza attıklarını belirterek özellikle kooperatif bünyesinde kurulan depolama alanlarının mevcut güçlerine daha güç kattığını ve önümüzdeki süreçte Orhangazi’de gerek ekonomik, gerek istihdam gerekse Türkiye’deki taşıma sektörüne verdikleri kazanımlar ile çalışmalarının aynı kararlılık ve azimle devam edeceğini söyledi.

Lojistik demişten bununla devam edelim.

İlk 2019 yılında yazmıştım: “Lojistik Merkezinin önü açılmalıdır” diye. Sorunların çözülmesini bekledik hep ama o günden bu güne değişen bir şeyin olmadığını aksine sorun üzerine sorun, olmadık problemleri icat ettiklerini gördük.

Neydi lojistik konusunda istenen?

Kanun ve yasa ne emrediyor ve yasal çerçevede ne olması gerekiyorsa onun yapılması, başkalarına verilen imtiyaz ve usulsüzlüklere göz yumulurken Orhangazi Lojistiğin haklı taleplerine kör ve sağır olunmaması…

Herkes “Orhangazi’de gelecekte Lojistik büyük önem taşıyacak” diye laf ebeliği yaparken var olan bir Lojistik kurumuna ise her türlü zorluk çıkartılıyor.

Bu mu sizin Orhangazi’nin geleceği adına sevdanız?

Ne kadar yazık?

Unutmayın Orhangazi’de Cadde boydan boya, göl yolundan ibaret değil!

İşin acı tarafı ise simitçi kardeşlerimizden, boyacı ağabeylerimize kadar ziyaretler yapan koskoca iktidar partisinin 3 yıldır bir kere bile Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifini ve Orhangazi Lojistiği ziyaret EDEMEMESİİR!

Ne yazık ki sizler ailenizi düşündüğünüz kadar Orhangazi eleceğini düşünmediğiniz için Bölgemiz özellikle yerli otomobilin dibimizde üretimi ile lojistik alanında büyük bir şansı tepmiş olacak.

Bu konuda bir kez daha aklıselim şekilde düşünülmesi gerekli.

Bu atılan adım ile geleceğe dair daha önemli adımların önü kesilebilir ve lojistik merkezi olma şansını da başka bir yere kaptırabiliriz.

Bu konuda lütfen bir kez daha tüm detayları ile gelecek adına düşünün.

Yoksa kaçan fırsat büyük olacak.

Ve tarih önünde bunun vebalini de ödeyemezsiniz.

Lütfen bunun farkına varalım, bir daha düşünelim, bir daha konunun tüm paydaşları ile bir kez daha masaya yatıralım konuyu.

Bacalı kirli sanayi değil, atık üreten zarar veren bir talep değil istenen.

Bölgemize ciddi katma değer sunacak bir yatırım olacak.

Ve gelecek adına önemli bir adımın başlangıcı olacak.

Lütfen bu konuda bir kez daha düşünelim yarın “keşke” ve “Ne Kadar yazık” dememe adına…

******

Evet değerli okurlar sadece kamyoncunun genel kurulu yapılmadı. Herkesin Lojistik ve depolama adına Orhangazi’de önem derecesine göre işaret ettiği bir kurumun da geleceği masaya yatırıldı.

Bu konuda çok güzel yazılarla sizlerle birlikte olacağız.

Hem yazı hem belge ve güzel görüntülerle.

Bakalım ailemiz mi büyük, yoksa Orhangazi’mizin geleceği mi buna sizler karar vereceksiniz.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.