AK PARTİ’DE İLYAS AYGÜN, CHP’DE FEVZİ ÇAVUŞ, İYİ PARTİ’DE İSMAİL KAYA

Öne çekilip bir değişiklik yapılmaz ise yerel seçimlerin normal yapılma tarihi 31 Mart 2024 Pazar…

Şimdiden Orhangazi’de ki siyasi partiler ve namzetler adaylık için çalışmalara başlamış durumda.

Kimisi birilerini sosyal medyada bol bol ziyaret fotoğrafları ile ön plana çıkartma derdinde, kimi gizliden gizliye adayın ekibini kurma derdinde, kimisi ise dün siyasete nasıl başladı ise bir değişiklik olmadan çalışmalarını sürdürmekte.

Önümüzde ki yerel seçimler Millet ittifakında büyük çekişmelere sahne olacak.

Adı millet ittifakında ama ruhu gece yarısı il başkanının Orhangazi ziyaretleri ile “muhakkak aday çıkacak” talimatını alan Demokrat Parti millet ittifakının en büyük sıkıntısı olacak yine.

Sadece Orhangazi’de değil tabi DP’nin bu tavrı.

Karacabey, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Balıkesir’de DP ile yaşanan Millet ittifakı sonuçları ortada.

Bu gece yarısı pazarlıklarını güzel bir şekilde ele alacağız.

Millet ittifakında bir diğer önemli sorun ise Ender Teke olacaktır.

Gerçi şimdiden sorunun adı olup Orhangazi’de 5’li masayı dağıtıp, insanların arkasından tutan ama yüzüne karşı konuşmaya yüreği yetmeyen Ender Teke Belediye Başkan adayı olmak için çok hevesli.

Yönetim kurulu yerine apartman ve yazlık komşuları ile parti programlarına katılmayı tercih eden zeytinci başkan Teke’yi geniş şekilde ele alacağız.

******

CHP konusunda bir diğerli önemli kulis bilgisi ise parti içerisinde büyük ağırlığı olan isimlerin Ender Teke’den kurtulma planı görüşmelerine başlaması. Hem de kağıt üzerinde hala hazırda yöneticisi olan isimler kapı kapı gezmeye başladılar Ender Teke’den kurtulmak için. Kurtulma ifadesi bana ait değil, ziyaretler yapan yöneticilerinin ve CHP’lilerin ziyaretlerde kullandıkları bir ifade. Birleştirici bir aday olarak gittikleri kişilere “Sizde gelin birlikte olalım Fevzi Çavuş’u belediye başkan adayı yapalım” teklifinde bulunuyorlar. Hem de ekipte yer almaları için teklifte bulundukları kişiler sadece sosyal demokrat ya da CHP’li kişiler değil. MHP’li ve sağ kesimin önemli isimleri de var. Fevzi Çavuş, Turgut Ünlü döneminin su işleri müdürü. Birçok söylenti, dedikodu falan filanla ismi anılan da bir isim. İrdeleyeceğiz detayları ile. Bir sonraki yazıda. Tutar mı? Tutmaz. Dedik ya ismi anılan bir kişi!!!

******

Gelelim İYİ Parti ve İsmail Kaya’ya…

En son söyleyeceğimi en baştan söyleyeyim.

Millet İttifakı için en doğru aday İsmail Kaya’dır.

Bunu saha söylüyor, çıkın az sahanın sesine kulak verin.

İsmail Kaya’nın böyle bir derdi ve niyeti olmadığını iyi biliyorum. Sadece sahadan gelen bilgilerle kulislerde konuşulanları aktarıyorum size.

Neden sahada böyle bir ilgi var diye sordum açıkçası kendi kendime.

Nedenini bulmak zor olmadı.

Çünkü İsmail Kaya, yaptığı siyaseti kendisine ve yakınlarına rant sağlamak için yapmadı. Daha MHP döneminden bu yana yaklaşık 10 yıldır tanıdığım, dün ne ise bugünde aynı çizgide olan bir isimdir İsmail Kaya. Kavgacı bir yapısı olmayan, Orhangazi için her zaman ılımlı bir siyaset izleyen siyasilerin başında gelir İsmail Kaya. Sürekli sahada ve halkın içerisinde yer alıyor İsmail Kaya. Ve en önemlisi bencillik yapmadan ekip çalışmasına büyük önem verip istişare kültürü olmazsa olmazıdır İsmail Kaya’nın.

Olur ya da olmaz, bilemem. Ben sadece bize gelenleri aktarmaya çalışıp kendi yorumumu da ekledim. Bekleyip göreceğiz.

******

Gelelim AK Parti’nin yerel seçim çalışmalarına. Önce İlçe Başkanı Gökhan Ulusu’ya şunu söylemek isterim. Mesleğimde çok ilçe başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri gördüm, beraber çalıştık. Kimi ya mezarda, ya hasta yatağında ya da çay ocağı köşelerinde. Ama değişmeyen hakikat kişilere göre ve siyasi hesaplar üzerine kalıp almadan yıllar sonra bile aynı cadde yürüyebilmek ve selamlaşabilmektir.

AK Parti Orhangazi’de mevcut Başkan Bekir Aydın’la seçimlere girmeyeceği şüphesiz konuşulan bir hakikat. Gerçi siyaset bu o hesaplara akıl ermez. Ama şuan görünen hakikat bu.

Adaya gelecek olursak AK Parti önümüzdeki yerel seçimler için İlyas Aygün’ü aday gösterecek diye çalışmalara başladığı sağlam bir kulis bilgisi olarak geldi.

Yılladır çarşıda esnaflık yapan, siyasi menfaat ve akçeli işlerle işi olmayan, sevilen bir esnaftır. Geçmişten bu yana AK Parti yönetimlerinde yer alan İlyas Aygün, herkesle barışık ve kavga ile işi olmayıp temiz ve dürüst bir insandır. İşinde kendi tırnakları ile başarıyı yakalayan İlyas Aygün için şimdiden tanıtım çalışmaları başlamış gibi. Ha en önemli özelliği ise İlyas Aygün Hürriyet Mahallesi kökenlidir.

Ne olur, nasıl olur bilemiyorum ama başarılı olması için gerek medya ve gerekse de parti düzeyinde çevresinde bulunan FETÖ artıklarından uzak durmadığı sürece ne derece başarı gelir büyük bir sorudur.

Çünkü…

Zamanı geldiğinde o FETÖ artıklarının belgeleri dudak uçurtacaktır. Hem de kriter alınan 17-25 Aralık sonrası dudak uçurtacak veriler…

Bekleyip göreceğiz, hem de sabırla.