BEKİR AYDIN’LA EKONOMİYE DAİR RÖPORTAJ

Orhangazi’ye dair “Ekonomik Sohbet ve Röportajlar” kısmında bugün konuğumuz Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın oluyor. Sizlerinde merak ettiği, bizlerinde merak ettiği birçok konuyu kendisine sorduk. Özellikle belirtmek isterim ki bu dizimizin ana gündem maddesi sadece ekonomik konular ve ona bağlı olarak Orhangazi’ye ekonomik anlamda kartı sunacak öğeler oldu. O neden yok, bu neden yok demeden önce siz değerli okurlarım bunu belirtmek istedim.

Ben bir gazeteci olarak sormam gerekenleri Sayın Belediye Başkanı Bekir Aydın’a soru olarak yönelttim. Belediyenin ekonomik tablosundan tutun da yapılan ya da düşünülen yatırımlara kadar her soruyu yönelttim Sayın Başkan Bekir Aydın’a. Verdiği cevaplar ve ayırdığı vakit için öncelikle kendisine teşekkür ediyorum.

Buradan önemli bir detayı da sizlerle paylaşmak isterim. Bekir Aydın’ın Orhangazi Belediye Başkanı seçilip göreve başladığı 1 Nisan 2019 tarihinden beri ilk röportajı yapan bir gazeteci olarak sohbetimizin hemen başında; “Gelen her gazeteci arkadaşımıza kapılarımız açık. Sizler röportaj talep ettiniz, bizler kabul ettik. Her arkadaşımızın sorularını ve röportaj taleplerini de her zaman yanıtlamaya hazırız” notunu da ekledi.

Aynı zamanda Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasının 2009-2013 yılları arasında Meclis Başkanlığını da yapan Bekir Aydın aktif siyaset yaşamına Ak Parti’nin kurulması ile başlıyor. Merhum Belediye Başkanı Turgut Ünlü’nün yeğeni olan Bekir Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 2004 yılında Belediye Meclis üyesi seçildi. Orhangazi Belediye Meclisi’nde yapılan seçimlerden sonra Meclis Başkanlık Katip üyeliğine getirildi. Orhangazi Belediyesi’nde değişik komisyonlarda görev yapan Aydın, meclis üyeliği sürerken Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe teşkilatında yönetim kurulu üyeliği ve halkla ilişkiler ilçe başkanlığı görevlerini sürdürdü. 2014 Yerel Seçimleri’nde partisinden Orhangazi Belediye Başkan Aday Adayı olan Bekir Aydın, halen Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve Orhangazi Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İngilizce bilen Aydın; evli ve iki çocuk babasıdır. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden başarıyla çıkarak Orhangazi Belediye Başkanlığı görevine başladı.

Evet, sevgili okurlarım;

Büyük beğeni ile takip ettiğiniz Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetler yazı dizimiz için gösterdiğiniz ilgiye öncelikle sizlere teşekkür ederim. Sizlerinde önerdiğiniz konu ve kişilerle de sohbetlerimiz devam edecek.

Orhangazi TSO Başkanı Erol Hatırlı ile başladığımız sohbetlere, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, MHP İlçe Başkanı Çetin İnci ve İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya ve CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke ile devam etmiştik. Şimdi ise Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ile devam ediyoruz. Biz sormamız gerekenleri sorduk, kendisi cevap verdi. İşte Sayın Bekir Aydın, ile yaptığımız röportaj…

2020 yılını Orhangazi Belediyesi açısından nasıl değerlendirirsiniz?

2019’un nisan ayında göreve geldiğimiz düşünülürse, İlk sekiz-dokuz aydan sonra Pandemi süreci ile karşılaştık. 2019 yılını bayrak yarışlarında olduğu gibi bayrağı devralıp hızlanma yılı, 2020’yi ise hedefe doğru son hızla koşmaya başlama zamanı olarak planlıyorduk. Fakat 2020’ye geldiğimizde bizimle birlikte bütün dünyanın hiçte beklemediği Covid-19 salgınıyla karşılaştık. Doğal olarak bizlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve onun yönlendirmeleriyle bütün önceliğimizi Covid-19 salgınına verdik. Buna rağmen gerçekten gecemizi gündüzümüze katarak Orhangazi’mizin, hemşerilerimizin birçok sorununu çözme konusunda çalışmalarımız oldu.

Pandemi ile yaşanan zorluk yatırım ve hizmetlere nasıl etki etti?

Pandemi elbette ki yatırımlarımızı etkiledi. Şöyle düşünün, ekonomi dahil herkes ve her şey pandemiye bakıyor. Yani öncelikler değişiyor. Bizim de önceliğimiz ağırlıklı olarak Pandemi oldu. Hizmetlere gelirsek, orada hizmet yelpazemiz genişledi. Rutin belediyecilik hizmetlerimizin dışında yeni yâda genişlettiğimiz hizmetlerimiz oldu. Bunların bir kısmını Orhangazi belediyesi olarak bir bölümünü de Büyükşehir belediyemiz ve kaymakamlığımızla birlikte yerine getirdik.

Başkanım konumuz ekonomi ve en çok konuların başında belediyemizin mali tablosu yer almakta. Bununla ilgili nasıl değerlendirme ve açıklama yapmak istersiniz ve nedir belediyenin ekonomik tablosu?

   Belediyemizin ekonomik durumu ile ilgili göreve geldiğimiz günden bu yana şeffaf bir yönetim anlayışı sergiledik. Güncel borç-alacak durumunu gösterir mali tablolar belirli periyotlarda web sitemizde yayınlanarak tüm kamuoyu ile paylaşıldı. Tabi ki önceliğimiz çalışanın hakkını vermekten yana olduğu için özellikle personel maaşları ve esnafa olan ödemeler önceliğimiz oldu.

Zor bir yıl olan 2020 Orhangazi Belediyesini ve çalışmalarını nasıl etkiledi?

Dediğim gibi, Pandemi bütün dünya ile birlikte ülkemizi, tabii ki bizi de çok etkiledi. Artık her şey için öncelik Pandemi ve Pandemi ile ilgili çalışmalar oldu. Pandemi en fazla da ekonomiyi etkiledi. Ekonominin en değerli kaynağı insandır. Covid-19 direkt insan sağlığı hatta insan hayatıyla ilgili. Ekonomi matematikteki bileşik kalıplar gibidir. Dünyayı ilgilendiren bir şeyin ülkemizi, ülkemizi ilgilendiren bir şeyin de Orhangazi’mizi ilgilendirmeyeceğini düşünmek yanlış olur.

Ekonomik zorluk istihdamda ne gibi olumsuzlukları ve dezavantajları çıkarttı önünüze?

Bu konuda her şeye rağmen şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Orhangazi’miz hem tarım hem de sanayii kentidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın karar alıp yürürlüğe koyduğu Pandemi ile mücadele paketi hem büyük sanayii firmalarına hem de küçük esnafımızı olumlu yönde etkilemiştir. Verilen desteklerle mümkün olabilecek en büyük hızla ekonomik çarklar dönmüştür. Bu nedenle kentimizde işsizlik daha az hissedilmiştir. Ayrıca küçük esnafımıza verilen faizsiz krediler, kira ertelemeleri, karşılıksız kira ve nakit yardımlar küçük esnafımızı belli ölçüde rahatlatmıştır.

Sizce 2020 yılında Orhangazi’de yapılan en önemli ekonomik yatırımlar nelerdi?

Coğrafya insanın kaderini belirler sözünü çok severim. Oldukça doğru bir sözdür. Bu süreçte Hektaş, özel sektör yatırımlarının kısıldığı bir ortamda hem ülkemiz ekonomisine, hem Orhangazi’mizin ekonomisine hem de istihdama vereceği katkı nedeniyle gurur duyabileceğimiz bir yatırım olmuştur. Hektaş için, kadın hemşerilerim daha iyi bilecektir, Orhangazi’nin tektaşı diyebiliriz. Aynı zamanda TOGG yerli otomobilimizi de her ne kadar Gemlik sınırları içerisinde olsa da Orhangazi’miz için büyük bir yatırım olarak görüyoruz. Çünkü Orhangazi’mize uzaklığı yalnızca 15 km kadar. Şöyle düşünün, Orhangazi’nin orta uzaklıktaki bir köyü kadar.

2020 yılında özellikle Orhangazi’de bazı sanayi kuruluşlarının ilçeden uzaklaşmasını ve ilçe esnafından alışverişi kesmesine nasıl değerlendiriyorsunuz en çok konuşulan konulardan biri buydu. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Benim şöyle bir düşüncem var. Bir yatırım hangi bölgenin havasını, suyunu, toprağını kullanıyorsa, o yatırımın sunacağı imkanlardan da öncelikli olarak ve mümkün olduğu ölçüde o bölgenin insanları, o bölgenin küçük esnafı faydalanmalıdır. Bu konuda hem belediye, hem Orhangazi’mizin bütün kurum ve kuruluşları olarak elbette ki halkımızla birlikte çalışmalar yapmalıyız.

Meslek kuruluşları ekonomik anlamda yaptığı çalışmaları nasıl buluyor ve değerlendiriyorsunuz?

Bakın adı üzerine, meslek kuruluşu. Yani aynı mesleği yapan insanların bir araya gelip meslektaşları için en doğru işleri yapma yeri. Ben meslek kuruluşlarının içinde bulunmuş birisi olarak çalışmalarını başarılı buluyorum. Kaldı ki bizler de belediye olarak zaman zaman kendileriyle ortak çalışmalar yapıyoruz. İlerleyen yıllarda hem kendi bünyeleri içerisinde,  hem de belediye olarak bizlerle işbirliği içerisinde güzel çalışmalar yapılacağına inanıyorum.

Bölgemize kurulan yerli otomobil fabrikası TOGG ile ilgili görüşlerinizi, Orhangazi katkıları, bununla ilgili sizlerin yaptığı çalışmalar nelerdir.

Ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobil fabrikasının komşumuz Gemlik’te yapılacağının açıklanması ile birlikte sürecin her aşamasında yer almak adına tüm ilgili ve yetkililerle iletişim içinde olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Gerek fabrika üretim Müdürü gerek diğer yetkililerle dönem dönem bir araya gelerek çalışmaları hususunda görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Başta ilçemize sağlayacağı katma değer ve istihdam olmak üzere çok önem verdiğimiz yerli otomobil fabrikasında etkin rol alıyoruz. 

Bacasız sanayi turizm ve ekonomik anlamda bölgemize katkıları ile ilgili belediye olarak ne gibi çalışmalarınız var?

İlçemiz sanayi anlamında önemli gelişmeler kaydetmiş, üretim anlamında önemli yere sahip firmaları bünyesinde barındırmaktadır. Ancak sanayi alanındaki gelişmeler ne yazık ki turizm tarafında yaşanmamıştır. Gerek Ankara temaslarımız, gerekse de meclis üyelerimiz ve birim müdürlerimiz ile yaptığımız toplantılarda ilçemiz için önemli yere sahip olan İznik Gölünde turizm alanında adımlar atarak ilçemizde bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizmin canlanması hassasiyet gösterdiğimiz konuların başında gelmektedir.

Ticaret Odasının Dutluca Mahallesi altında ekonomiye kazandırmak istediği yatırım ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hangi aşamada? (Soruyu sorduğumuzda meclis gündeminden geçmemişti)

Ticaret ve Sanayi Odasının Dutluca Mahallemizde planladığı yatırım ile ilgili olarak ortak hizmet projesi yapılabilmesi amacıyla konuyu Şubat ayı belediyemiz meclis gündemine taşımış bulunuyoruz. Meclis toplantısında karar alındıktan sonra süreç hızlanacaktır.

Ekonomik anlamda turizm kalemi olarak büyük katkı sunacağı belirtilen ve bölgenin Göbekli Tepe’si Ilıpınar ile ilgili belediyemizin bakış açısı ve çalışmaları nelerdir?

Ilıpınar gibi tarihi bir değerin ilçemiz sınırları içerisinde bulunması öncelikli değerlendirilmesi gereken konulardan birisi. Ilıpınar bilindiği üzere doğal sit alanıdır ve bu alanlar ile ilgili temizliği ve rehabilitasyon süreci gibi konuların başlatılması için bir takım izinlerin tamamlanması gerekiyor. Bizde gerekli çalışmaların başlatılabilmesi için Bakanlık düzeyinde çalışmaları yürütüyoruz. İlgili izinler alındıktan sonra öncelikli olarak temizlenmesi ve rehabilite sürecinin tamamlanması için planlamalarımız mevcuttur.

Ticaret ve sanayi odasının eski meclis başkanı olarak ekonomide Orhangazi’de atılması gereken adımlar sizce neler olmalı?

İlçemizin ekonomisinde büyük önem taşıyan sanayisi yanında, turizm ve tarımsal anlamda da atılımların yapılması gerektiğini düşünüyorum. İznik gölü, Gürle dağı, Keramet Ilıcası ve insanlık tarihi için önemli bir değeri olan Ilıpınar höyüğünün turizme kazandırılması konusunda da çalışmaların yapılması ilçemize ayrı bir değer katacaktır. Bir diğer konu ise tarım konusunda, zeytinciliğin yanı sıra, örneğin aromatik bitki yetiştiriciliği gibi alternatif ürünlerin yetiştiriciliği için girişimlerde bulunmak hem ekonomimize hem de ilçe halkımıza ayrı bir katkı sağlayacaktır.

2021 yılı için ekonomik anlamda belediyemizin planlamaları nelerdir ve siz 2021 yılını nasıl görüyorsunuz?

   2020 yılı ekonomik anlamda sadece ülkemiz için değil tüm dünya için zor geçen bir yıl oldu. Pandemi süreci ekonomik planlamalarımızda yeniden değerlendirmeler yapmamamızı gerektirdi. Bu süreçte halkımızın pandemiden en az kayıp ile çıkması için çalışmalarımız oldu. Bu da ekonomik anlamda belli bir külfet getirdi. 2021 yılında yapılan çalışmaların sonuç vermesi ve pandeminin etkisini azaltması beklentisi ile hizmetlerimizin çeşitlendirilerek halkımızın ihtiyaçlarını daha etkin ve hızlı çözümlenmesi noktasında çalışalar ile verimli bir yıl olacağı beklentisindeyim.

Ekonomik anlamda Orhangazi’ye büyük katkı sağlayan Orhangazi taşıyıcılar Kooperatifi’nin antre depo ve lojistik çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Hem Orhangazi’nin lojistik merkezi olması açısından hem ağır sanayi yerine bu türlü yatırımların olması açısından

İlçemiz için ekonomik değer açısından büyük bir önemi bulunan Kooperatifimiz hem üyelerine hem de ilçemize kazandırmış olduğu lojistik merkezinin ekonomimize katkısı şüphesiz büyüktür. İlçemiz Ekonomisi için bu tür yatırımların artması İlçemize katkı sağlayacaktır.

Ekonomik anlamda belediyemizin ve devletimizin 2021 yılında planlama çalışmaları arasında neler var Orhangazi için?

Önceliğimiz seçim beyannamemizde bulunan yatırımların ilçemize kazandırılmasıdır. Bu süreç içerisinde pandemi şartlarının el verdiği koşullarda öncelikli olarak yapılması planlanan çalışmaların tamamlanmasıdır.

Hektaş yatırımını nasıl değerlendiriyorsunuz

İlçemizin sanayi yatırımları dışında tarımsal ve turizm alanında gelişmesi bizim için öncelikler arasında yer aldığını, seçim beyannamemizde de ifade etmiştik. Bu açıdan Hektaş’ın ilçemizde tarımsal alanında faaliyette bulunması hem istihdam açısından hemde sanayi dışında yeni bir sektör olarak katkı sağlamıştır. Bu tesisin ilçemize kazandırılması noktasında emeği geçenlere teşekkür ederim.

Ticaret Odası Başkanı Erol Hatırlı’nın sanayi kuruluşlarının arıtmalarının ve atıklarının atılması için yerel yönetimler tarafından Sanayi kuruluşlarına yönelik bölgede bir arıtma olmaması serzenişi vardır Bunun nasıl yorumluyorsunuz

Sanayi kuruluşlarımızın arıtma tesisleri ve atıkların atılması için alanların tahsis edilmesi konusunda Büyükşehir Belediyemiz ile istişarelerimiz olmuştur. Sürecin takipçisi olacağız.

Belediyemiz hem 2020 yılında hem pandemi koşullarında ilçede ekonomik anlamda ne gibi çalışmalarda bulundu hem esnaf hem vatandaşımız için

Pandemi süreci içerisinde bakanlıklarımızın almış olduğu tedbirler doğrultusunda alınan kararlar neticesinde hem vatandaşlarımız hem de esnaflarımız için borç yapılandırmaları, verilen faizsiz krediler, kira ertelemeleri, karşılıksız kira ve nakit yardımları belirli ölçülerde yapılmıştır.

Son olarak söylemek istedikleriniz ve mesajınız neler olur…

Son olarak şunları söylemek isterim, artık yavaş yavaş Pandeminin etkileri azalmasının ardından yeni normale doğru geçeceğiz. Mevcut şartların düzelmesinin ardından Orhangazi’miz için çok büyük fırsatların gerçekleşeceğini inanıyorum. Halkımızla birlikte el ele vererek kentimiz için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Her ne kadar Pandemi de belli oranda rahatlama olsa da henüz her şey geçmiş değil. Değerli hemşerilerimden maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmelerini rica ediyor kendilerine sağlık mutluluk ve huzur diliyorum. Sizlere de hem bizler için böyle bir fırsata vesile olduğunuz için teşekkür ederken Orhangazi’miz için gerek tarihi ve gerekse de kültürel alanda yaptığınız katkılardan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

******

Evet değerli okurlarım Bekir Başkanın cevapları ile soruduğumuz soruları bitirdik. Biz sorduk, o cevapladı. Elbet konuşulacak birçok konu var. İlerleyen sohbetlerimizde yine Bekir Aydın Başkan ile bunları da değerlendireceğiz. Bekir Aydın Başkana öncelikle vakit ayırdığı ve samimi sohbeti için teşekkürlerimi sunmak isterim.

Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerimiz devam edecek.

Can damarımız ekonomi olduğu için bu başlıkla başlamak istedik.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.

Ekonomi sonrası diğer alanlarda yine konuklarımızla yeni sohbetilimizle görüşmek dileği ile Allah’a emanet olunuz.