Beygirde Safran, Ampulde Aygün, Güneşte Kaya

Orhangazi’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminden daha çok siyasi partiler Belediye Başkan adaylığına odaklanmış durumda.

Orhangazi’de siyasi partilerin çizdikleri görüntüye baktığımızda genel seçimlerden ziyade yerele hazırlık ve yerelde boy gösterme telaşı var bazı parti ve adaylarda.

Gerçi şu görüntüye baktığımızda en son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim.

Bu görüntü ile önümüzde ki yerel seçimlerde AK Parti’ye Orhangazi Belediye Başkanlığı şimdiden hayırlı olsun.

AK Parti’ye önümüzde ki dönemde yine belediyeyi altın tepsi ile verecek parti Orhangazi’de Demokrat Parti olarak gözüküyor mevcut atmosferde.

Çünkü aday çıkartma konusunda kararlı bir Demokrat Parti var.

En azından şu anda çizdiği görüntü ile verdiği mesaj bu.

Zira ezelden beri ismi Belediye Başkan adaylığı için konuşulan Esnaf Odası eski Başkanı Yahya Safran DP’nin müstakbel adayı olarak boy göstermeye başladı.

Seçime kadar elbette köprünün altından çok sular akacak.

Zaman gösterecek.

Bakalım DP Millet ittifakının parçası olup birliktelik mi diyecek, yoksa gece yarısı il başkanın Orhangazi ziyaretleri ile “Mutlaka Orhangazi’den aday çıkacak” demesi mi olacak?

Şu notu da ortaya koyalım…

Orhangazi, Balıkesir, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Karacabey gibi DP’nin aday çıkarttığı tüm yerlerde belediyeleri Cumhur İttifakı kıl payı kazanmış durumda.

******

AK Parti Orhangazi’de ise daha önceden de yazmıştım kulislerde yoğun şekilde Belediye Başkan adayı olarak hazırlanan isimlerin başında İlyas Aygün gelmekte.

Elbette seçimlere doğru çok aday adayı çıkar…

Burada öncelik seçim kazanmak adına insan kazanmaktır. AK parti Genel Başkanı Erdoğan keyfine sürekli teşkilat kurucuları ve eski simalarla bir araya gelmemekte, teşkilatlara da bunu telkin etmekte.

Ama Orhangazi’de kaybetmek için elinden geleni yapan bir AK Parti Teşkilatı var.

Dedi yine diyorum…

Önce İlçe Başkanı Gökhan Ulusu’ya şunu söylemek isterim. Mesleğimde çok ilçe başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri gördüm, beraber çalıştık. Kimi ya mezarda, ya hasta yatağında ya da çay ocağı köşelerinde. Ama değişmeyen hakikat kişilere göre ve siyasi hesaplar üzerine kalıp almadan yıllar sonra bile aynı cadde yürüyebilmek ve selamlaşabilmektir.

Yılladır çarşıda esnaflık yapan, siyasi menfaat ve akçeli işlerle işi olmayan, sevilen bir esnaftır. Geçmişten bu yana AK Parti yönetimlerinde yer alan İlyas Aygün, herkesle barışık ve kavga ile işi olmayıp temiz ve dürüst bir insandır. İşinde kendi tırnakları ile başarıyı yakalayan İlyas Aygün için şimdiden tanıtım çalışmaları başlamış gibi. Ha en önemli özelliği ise İlyas Aygün Hürriyet Mahallesi kökenlidir.

Ne olur, nasıl olur bilemiyorum ama başarılı olması için gerek medya ve gerekse de parti düzeyinde çevresinde bulunan FETÖ artıklarından uzak durmadığı sürece ne derece başarı gelir büyük bir sorudur.

Çünkü…

Zamanı geldiğinde o FETÖ artıklarının belgeleri dudak uçurtacaktır. Hem de kriter alınan 17-25 Aralık sonrası dudak uçurtacak veriler…

******

Gelelim İYİ Parti ve İsmail Kaya’ya…

Son ilçe kongresinde çıkan yönetim tablosu İsmail Kaya’nın kendini garantiye aldığı bir yönetim kurulu oluşturduğu görülmekte.

Olası bir adımda kendine sonuna kadar sadık isimler yönetim kurulunda yer almakta.

Elbet birkaç kişi aksi tavır sergileyebilir ama bunu da açık açık göstererek yapmaya da cesaret edemez gibi.

İsmail Kaya ile ilgili en doğru tanım:

“Millet İttifakı için en doğru aday İsmail Kaya’dır.” cümlesi olur şüphesiz.

Tabi buna aday çıkarmaya ve AK Parti’ye belediyeyi aday çıkardığı her yerde altın tepsi ile sunan Demokrat Parti ile gece yarısı yapılan pazarlıkları saymazsak!!!

İsmail Kaya, yaptığı siyaseti kendisine ve yakınlarına rant sağlamak için yapmadı. Daha MHP döneminden bu yana yaklaşık 10 yıldır tanıdığım, dün ne ise bugünde aynı çizgide olan bir isimdir İsmail Kaya. Kavgacı bir yapısı olmayan, Orhangazi için her zaman ılımlı bir siyaset izleyen siyasilerin başında gelir İsmail Kaya. Sürekli sahada ve halkın içerisinde yer alıyor İsmail Kaya. Ve en önemlisi bencillik yapmadan ekip çalışmasına büyük önem verip istişare kültürü olmazsa olmazıdır İsmail Kaya’nın.

Olur ya da olmaz, bilemem. Ben sadece bize gelenleri aktarmaya çalışıp kendi yorumumu da ekledim. Bekleyip göreceğiz.

******

Tabi bu isimler dışında da ilçe de birçok isim Belediye Başkan adaylığına hevesli ve konuşulmakta.

Ne isimler ne isimler kulislerde…

Neşet Çağlayan, Özen Aydın, Ender Teke(Vekillik olmazsa), Neriman Sezer, Ergün Efendioğlu, İsmail Kaya, Arif Aydın, Hakan Sezen, Yahya Safran, Yusuf Korkusuz, Rüveyde Kılıçlar, Beytullah Güneş, Mücahit Hatipoğlu, Çetin Çoklar, Mustafa Kaya, Murat Öztürk, Mehmet Dalyan ve Muzaffer Yosmaoğlu…

Adayları ilerleyen sayılarda tek tek ele alacağız. Kim neden, hangi beklenti ile aday olma yarışına girmiş durumda hepsini ele alacağız. Ama ele aldıkça ah o halının altından neler çıkıyor birileri için bir bilseniz. Birilerinin hesapları bozulacak biz yazınca eminim buna. “Sen nereden biliyorsun” diyecekler belgeleri ile bazı şeyleri yayınlayınca. Ama yapacak bir şey yok!!!

Şimdilik bu kadar önümüzde ki sayı tek tek adayları ele alacağız.

*****

Ha yazıyı okuyanlar CHP nerede diyecek olurlar ise inanın başlı başına bir ansiklopedi konusu CHP ve yerel seçimleri yazmak.

İlerleyen yazılarda onu da ele alacağız.

Küçük bir not ile bitireyim:

MHP ve yerel seçimler konusu da gerçekten önemli. Bakmayın istifalar olup kan kaybediyor dendiğine Orhangazi’de Halil Bozoğlu faktörünü kimse unutmasın.

Çünkü her olayda karakterli şekilde ne ise o olan ve dimdik durup yalpalamayan bir Halil Bozoğlu var.

Bana soracak olursanız alayınız tek isimde birleşin Halil Bozoğlu’nu aday yapıp Orhangazi’nin geleceği için önemli bir adım atın…

Çünkü  Orhangazi’nin dik durup el ovuşturup Medine dilencileri gibi davranmayan, radikal kararlar alabilecek bir Belediye Başkanına ihtiyacı vardır.

Onun da adı Halil Bozoğlu’dur…