ÇETİN İNCİ İLE EKONOMİYE DAİR

Ekonomiye ve Orhangazi’ye dair sohbetlerimize devam ediyoruz.

İlk ekonomiye dair sohbetimizi Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı ile yapmıştık. Yoğun ilgi ve güzel mesajlarınıza teşekkür ederim.

Şimdi is ekonominin olmazsa olmaz saç ayaklarından siyasilerimizle sohbetimize devam ediyoruz.

Bugünkü konuğumuz ise Cumhur İttifakı ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Orhangazi İlçe Başkanı Çetin İnci oluyor.

Sohbetimizin başında Çetin Başkan, Orhangazi’de hemen ekonomik mesajı verip; “KÜÇÜK ESNAFIMIZDAN ALIŞVERİŞ” diyerek sohbete başlıyoruz.

Ekonomik anlamda Orhangazi’yi 2020 yılında tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi pandeminin etkilediğinin altını çizen Çetin İnci Başkan, tüm yılı; “zorlu geçen 2020 yılında sosyal, sağlık ve ekonomi alanlarında olağanüstü değişimler yaşanmıştır” diyerek özetliyor.

Değerlendirmesinde pandemi ve yaşanan kısıtlamalar ile yaşanan zorluklara atıfta bulunan Çetin Başkan, özellikle olaylara pandemi koşulları ile bakıldığında Orhangazi halkının yaşadığı tüm zorlu sürece de ekonomi değerlendirilirken bu manada bakılması gerektiğinin özellikle altını çizdi.

Ekonominin pandemi sürecinden tüm dünya da oluğu gibi ülkemiz ve ilçemizin de yoğun etkilendiğine işaret eden Başkan Çetin İnci; “Malumunuz mart 2020 ‘de başlayan pandemi tedbirleri kapsamında tüm dünya ile giriş çıkışlarımız kapatılmış bir süre sonra da kontrollü biçimde yapılmaya başlanılmıştır” diyor sohbetimizde.

Kısıtlamaları ve ekonomiyi sorduğumuzda Çetin Başkan, tüm dünya da olduğu gibi özellikle ithalat ve ihracatta bir durgunluğun yaşandığına değinerek turizm açısından da büyük etkilerinin olduğunu altını çizerek belirtti.

Turizm demişken Orhangazi’nin ekonomik anlamda turizmden faydalanması adına da MHP Orhangazi İlçe Yönetimi olarak gerekli ARGE çalışmalarını yaptıklarını altını çizerek belirtiyor Çetin İnci Başkan.

Kongre ile göreve geldikleri dönemin pandemi dönemine geldiğine işaret eden Çetin İnci, kongre sonrası başlayan yasaklarla kurallar gereği sahada yeterince görülmemesinin durdukları anlamını taşımadığını da anlatarak; “MHP Orhangazi İlçe Teşkilatı olarak yönetim kurulumuzla ve partililerimizle çalışmalarımız aralıksız sürdürdük. Özellikle konumuz ekonomi olduğu için belirtmek isterim ki ilçemizin turizm başta olmak üzere diğer alanlardan daha fazla yararlanması adına Cumhur ittifakının bir parçası olarak hem Belediye Başkanımız ile hem ittifak ortağımız AK Parti ve milletvekillerimiz ile sürekli istişare halindeyiz” diyerek aslında siyasi parti olarak ne derece önemli bir konuda ARGE çalışması yaptıklarını belirtmiş oldu.

Ve hemen ekliyor Çetin Başkan…

“Elbette ekonomik anlamda sadece turizm konusu değil Orhangazi için önemli konulardan biri olan KÜÇÜK ESNAFIMIZDAN ALIŞVERİŞ konusunda da partimiz her zaman esnafımızın yanındadır” diyerek ilçemizde özellikle sicil toplum kuruluşlarının başlattığı kampanyayı da sonuna kadar desteklediklerini ifade etmiş oluyor.

Hepimizin rahatsız olduğu bir konu vardır zaman zaman.

Ne zaman memleketimizde güzel şeyler yapılmak istense hemen aynada gördüğü kendi varlığına bile tahammül edemeyen istemezükçü zihniyet kara propagandaya başlar.

İşte burada Çetin Başkan, çok önemli bir konuya temas ederek; “Gerek ilçemizde ve gerekse Ülkemizde yaşanılan ekonomik sıkıntılara bu bakış açısı ile ne neden nasıl olduğunu iyi anlayarak değerlendirmek gerekir” ifadesi ile o kara propaganda sevdalısı istemezükçü zihniyete bir paragraf kendi açmış oldu.

O başlığı açmışken hemen değerlendirmemiz gerekenin ne olduğunu sordum Çetin Başkana.

Ve birilerinin eleştirirken hiç değinmek istemeyip işine gelmediği ham madde girişlerinde ki sıkıntıdan bahsederek sözü verdik Çetin İnci Başkana ve; “Pandemi kısıtlamaları ile birlikte ham madde girişleri azalmasından dolayı üretim düşüş göstermiş dolayısıyla ihracat gerilemiştir. Bu süreçte Lübnan, Romanya gibi ülkeler durumun böyle gitmesi halinde ülke olarak iflaslarını açıklayacaklarını ilan etmişler, tuvalet kağıdı satın almak bile başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede büyük kriz haline geldiğini tekrar hatırlatmak isterim. Yabancı turist gelememesi sebebiyle

turizm gelirlerimiz çok büyük ölçüde düşüş göstermiştir. Turizm ve ihracat gelirlerindeki büyük düşüş ve pandemi ile savaşa büyük bütçe ayrılması ülke olarak ekonomik zorluklar çekmemizin kısaca açıklamasıdır. Dünya ile entegre olunmuş Türkiye içim sürecin böyle işlemesi gayet normaldir…” diyerek ayrı bir başlığa ve önemli detaya da işaret etmiş oluyor.

Nedir diyeceksiniz?

Orhangazi’de bulunan büyük ve orta ölçekli sanayi işletmelerimiz yılda yaklaşık 1,6 milyar dolar ülkemiz ekonomisine katkıda bulunurken,  bu işletmelerin Orhangazi’den yaptıkları ihracat ise yılda yaklaşık 400 milyon dolar civarındadır.

Ve elbette ekonomik değerlendirmede esnaf konusuna geliyor Çetin Başkanla sohbetimiz…

Hali ile en çok kısıtlama ile alınan tedbirlerden dert yanan esnafımızın yaşadığı süreçle ilgili MHP Orhangazi İlçe Başkanı Çetin İnci; “Pandemi ile mücadele sebebi ile uygun görülen kısıtlamalar ve alınan tedbirler kapsamında eğlence sektörü, lokanta, kahvehane gibi yerlerin kapatılması gayet doğaldır. Sosyal yakınlaşmanın çok olduğu bu işletmelerde kısıtlama yollarına gidilmeseydi salgının yayılması ve ölüm oranları çok daha fazla olacaktı. Bu durum ülke ekonomisine çok daha ağır darbe vuracaktı. Kısıtlamalar dolayısı ile iş kapasitesi düşen esnaflarımızın ekonomik yönden sıkıntıya düşmeleri de bu süreçte maalesef normaldir. Ve tekrar maalesef ki bu süreç devam ettikçe esnafımızın etkilenmesi devam edecektir” değerlendirmesini yaptı sohbetimizde.

Söz buraya gelmişken hali ile devletin esnafa desteği konusunu da Çetin Başkana sormadan geçemezdim.

Özellikle devletimizin esnafa dünyada yaşanan küresel krizde ellerinden gelen desteği verdiğini söyleyen Çetin İnci; “Devletimiz ve esnaf kefalet, esnafımıza destek paketleri vererek sürecin zararlarının minimuma indirilmesi ve zorlukların aşılması için ellerinden gelen çalışmaları yaptıkları kanaatindeyim” diyor bizlere.

Aynı şekilde Destek paketlerinin yanında faizlerin silinmesi, borçların yapılandırılması, cezaların ertelenmesi veya iptali gibi esnafı rahatlatacak eylemlerinde başlamış olmasının devletimizin esnafımız için attığı önemli adımlar olduğunu vurguluyor Çetin İnci Başkan…

Hazır sohbetimizin konusu ekonomi iken Çetin İnci Başkana dün gerçekleştirilen MHP’nin üst düzey ziyaretini de sormak istedim. Ekonomik anlamda Orhangazi’ye büyük katkı ve istihdam oluşturan Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifi ve Orhangazi Lojistik Milliyetçi Hareket Partisi MDK Üyesi Muhammed Tekin, MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kazancı ve kalabalık bir heyet tarafından ziyaret edildi.

Çetin İnci Başkan, yakın zamanda tam kapsamlı hizmet vermesi ile birlikte Orhangazi’ye ciddi anlamda katma değer sağlayacak bir tesis olduğunun altını çizerken daha önce de İlçe Yönetimi olarak ziyaret ettiklerini söylüyor. Yine İlçeye ve bölgeye her alanda ciddi manada değer katacak olan kooperatife bağlı antrepo tesislerinin de önemli bir yatırım olduğunun altını çiziyor Çetin İnci

Ve kooperatifçiliğin önemi ile yapılan ziyareti değerlendiriyor MHP Orhangazi İlçe Başkanı Çetin İnci…

Yapılan ziyarette Kooperatif Başkanı Beytullah Güneş yapılan arsa yatırımının 23 milyon, üzerine yapılan inşaat ve teçhizatlar toplamının 21 milyon, depo tesis alanının 24000 metrekare, kapalı alanın ise 14000 metrekare olduğunu belirtti.

Yapılan bu yatırımın hiçbir hibe ve teşvik alınmadan tamamen kooperatif kredibilitesi, yeni ortak kabulü, taksitsiz kredilerle yapıldığını ve ödemelerin gerçekleştiğini anlattı.

Gezintinin ardından yapılan sohbette ise Atatürk’ün kooperatifçiliğe bakışı ve Milliyetçi Hareketin 9 Işık doktrini ile birlikte kooperatifçiliğe yaptığı vurgu belirtildi. Bölgemiz ve ülkemiz açısından önem teşkil eden bir yapı olarak Orhangazi taşıyıcılar kooperatifi ilçe yararına ve birçok vatandaşımıza fayda sağlaması açısından heyetin takdirlerini kazandı.

Ve ekliyor Çetin İnci Başkan; “İl başkanımız başarılı çalışmaları ve birlik beraberliğiyle kooperatifçilik açısından örnek olan bu kurumun her zaman destekçisi olacağımızı da belirttik. Tekraren emeği geçenleri kutluyorum…”

Gerçekten ekonomi anlamında güzel bir sohbet yaptık MHP Orhangazi İlçe Başkanı Çetin İnci ile.

Her soruyu sorup cevabını rahatlıkla veren, konulara hakim bir isim olarak Çetin Başkan, son sözlerini de yine esnafımıza mesajla bitiriyor ve ekliyor; “Devletimizin yaptığı destek kapsamları imkan dahilinde daha da genişletilip vatandaşlarımızın en az zararla daha güzel, sağlıklı günleri görmelerini temenni eder Covid-19 nedeniyle ebediyete intikal edene Allah ‘tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum…

Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerimiz devam edecek.

Can damarımız ekonomi olduğu için bu başlıkla başlamak istedik.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.

Ekonomi sonrası diğer alanlarda yine konuklarımızla yeni sohbetlimizle görüşmek dileği ile Allah’a emanet olunuz.