Cumhuriyet’e Yakışır Sergi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen kutlamaların ardından Orhangazi Öğretmenevinde, Cumhuriyete yakışır bir sergiye sahne oldu. Sergide Orhangazi’de gerçekleştirilen 1933 yılı Cumhuriyetin 10. yıl kutlamalarına ait 150 fotoğraf sergilendi. Orhangazi Kaymakamlığı ve Orhangazi Belediyesi tarafından, Avrasya Etnografya Vakfının destekleri ile Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gazeteci Muharrem Değirmen’e hazırlatılan Fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü.

Orhangazi’de basın sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Güncel Gazetesi’nin deneyimli ismi Muharrem Değirmen arşivini ilçe halkıyla paylaştı. Muharrem Değirmen ‘Geçmişten Geleceğe’ konulu sergi düzenledi. İlçe tarihinin eski tarihinden bugüne kadar olan fotoğraflar ile vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi dün saat 12:00’da başladı. Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Garnizon Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Ogün Demir, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, MYO Müdürü Doç Dr. Birol Taş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kaya, MHP İlçe Başkanı Yüksel Akbayrak, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Çiğdem, Askerlik Şubesi Başkanı Üsteğmen Gökhan Su ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Karatosun tarafından kurdelesi kesilerek açılışı yapılan sergi geçmişe bir yolculuk yaptırdı.

MUHTEŞEM ÇALIŞMAYI KUTLUYORUM

İlçe Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, yapılan çalışmanın çok önemli olduğuna vurgu yaparak bu tarihi fotoğrafların ilçe halkı ile paylaşılmasını sağlayan Gazeteci arkadaşımız Muharrem Değirmen’i kutluyorum. Kendisinden daha farklı sergi çalışmaları da beklediğimizi belirtmek istiyorum dedi.

ÇAĞLAYAN’DAN DESTEK SÖZÜ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ise ilçe belleği için son derece önemli olan bu çalışmaların muhakkak devamının gelmesi için Muharrem Değirmen’e Orhangazi Belediyesi olarak destek vereceklerinin sözünü verirken çalışmaların albüm ve kitap olarak Orhangazi belediyesi yayınları adı altında çıkacağının da müjdesini verdi.

MUHARREM DEĞİRMEN’İN 9. FOTOĞRAF SERGİSİ OLDU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı anısına açılan fotoğraf sergisi Gazeteci Muharrem Değirmen’in 7. Fotoğraf sergisi olmuş oldu. Daha önce de 23 Nisan’da “Dünün Küçükleri Bugünün Büyükleri” konulu 2 sergi, 1933´te Orhangazi´de Cumhuriyetimizin 10. Yılı, 10 Kasım’da Pullarla Atatürk ve Orhangazi, Lonca’dan Odaya Orhangazi, Bir Hilal Uğruna Çanakkale Fotoğraf sergisi, 30 Ağustos İşgal’den Zafere, 10 Eylül Orhangazi ve Orhangazi Belediyesi ile 8 sergi açan Muharrem Değirmen’in dün açtığı ‘Geçmişten Geleceğe Cumhuriyet ve Orhangazi’de Bayramlar’ konulu sergi ile 9. Fotoğraf sergisi oldu.

1933’te Orhangazi’de Cumhuriyetimizin 10. Yılını konu alan o dönemim fotoğrafları ve bu güne uzanan serüveni sergilendi. Sergi akşam saatlerine kadar Öğretemenevinde vatandaşlar tarafından merak ve beğeni ile incelendi.