EKONOMİST BAŞKAN GÖKHAN ULUSU İLE EKONOMİYE DAİR

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı ile başladığımız Orhangazi’nin Ekonomiye dair sohbetlerimize İktidarın ilçede ki temsilcisi AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu ile devam ettik.

Ekonomik sohbetleri ilçede ekonomiye yön veren isimlerin başında gelen Erol Hatırlı ile başlamamız birçok konunun da aslında altyapısını oluşturdu.

Şimdi ise AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu’yla yaptığımız sohbet bizi azcık zorladı diyebiliriz. Yoğunluktan zaman ayırabilmesi konusu en büyük zorluk olurken asıl zorluk ise karşımda sadece bir ilçe başkanı değil aynı zamanda bu işin okulunu okumuş olan bir Ekonomist ve Siyaset Bilimci olan bir İlçe Başkanı vardı. Bu da her sorumuzda anında düşünmeden cevap veren bir konukla sohbet etmiş olduk.

Başkan Ulusu, sohbetimize 2021 yılı için güzel dilekleri ile başlayarak; “Değerli Orhangazili hemşerilerim; öncelikle 2021 yılının hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sağlıklı, mutlu ve huzur dolu nice güzel yıllar geçirmenizi Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” mesajını verdi.

Gökhan Başkanla sohbetimizin temelini şüphesiz Covid-19 pandemisi gölgesinde geçen bir yıl ve ekonomik süreç oluşturdu.

Ulusu, 2020 yılını hem ülke hem Dünya olarak ekonomik ve sağlık alanında birçok değişiklikler yaşanarak tamamlandığına işaret ederek 100 yılda görülen bir salgının ekonomik anlamda derinden etkilediğinin de altını çizdi.

Dünya demişken ülkemiz ile kıyaslamasını sorduk Gökhan Başkana bu süreci…

Altını çizdiği önemli noktalardan biri; “Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde atılan önemli adımlar neticesinde sağlık ve ekonomik anlamda Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha başarılı bir sınav verdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Çin’in Wuhan kentinde görülen ilk vakaların ardından ülkemizde alınan tedbirler neticesinde Bilim Kurulu oluşturuldu ve Pandeminin olası etkilerini minimum seviyelere indirme noktasında yoğun gayret sarf edildi. Bu süre zarfından atılan ekonomik ve teknolojik hamleler gerek tehlikenin boyutunu azaltması gerekse ekonomik kazanımlar sağlamamızı da beraberinde getirdi. Şehir hastanelerinin hızla tamamlanıp kullanıma sokulması, ilaç tedariklerinin sağlanması, yerli ve milli tanı kitlerinin imalatının yapılarak ihraç edilmeleri ve yerli solunum cihazlarının seri üretimine başlanması yatırımlarımızdan bazılarıdır. Sağlık altyapımızın güçlü olması ve hayata geçirilen ekonomik kalkınma hamleleri ülkemizin Avrupa’ya kıyasla çok daha başarılı olduğunu birkez daha bizlere göstermiştir” diyerek hem diğer ülkelerle kıyaslamayı yaptı hem de ülkemizde atılan ilk adımları özetlemiş oldu.

Şimdi söyleşimizin temelini oluşturan ekonomik gelişmelere yeniden dönüyoruz Gökhan Ulusu ile…

Her zaman gurur duyduğumuz YERLİ ÜRETİM kavramı hemen sohbetimizin başköşesinde yerini alıyor. Covid-19 mücadelesinde çalışmaları ve YERLİ ÜRETİM’e atıfta bulunarak değerlendirmede bulunan AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu; “Pandemi sürecinde seri üretimleri gerçekleştirilen yerli cihazlarımızın ve tanı kitlerimizin ihraç edilerek ülkemizin Ar-Ge faaliyetlerinin ön plana çıkmış olması gurur ve mutluluk verici bir gelişme olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin gerek sağlık gerekse ekonomik anlamda bazı zorlukları beraberinde getirdiği de kaçınılmaz bir gerçekliktir” ifadeleri ile Orhangazi’ye doğru yol almaya başlıyoruz bu değerli giriş ve değerlendirme sonrası.

Orhangazi’de yaşanan ekonomik yansımalar öncesinde özellikle ilçemizin sosyo-ekonomik durumundan bahsetmemiz gerektiğinin altını özellikle çiziyor Gökhan Başkan…

Orhangazi’nin güçlü sanayi şehri olmasının yanında yine güçlü bir tarım şehri olduğunu söyleyen Gökhan Ulusu, sanayide Otomotiv, tekstil, döküm, maden ve metal işletmeciliğinin ağırlıkta olduğu şehrimiz; ayrıca zengin tarım alanları ve güçlü tarım işletmelerini de içerisinde barındıran bir ilçe konumunda olduğunu özellikle belirtiyor.

Bu bağlamda güçlü sanayinin Orhangazi’de çarkların dönmesinin ekonomiyi olumlu anlamda etkilediğini söyleyen İlçe Başkanı Ulusu; “Ekonomi açısından katma değeri yüksek kuruluşların yoğun bir şekilde ilçemizde yer alıyor olması istihdam açısından da büyük bir kazanım oluşturmaktadır. İlçemizde işsizlik oranı diğer ilçelere göre son derece düşük bir seyir göstermesi de bizler için mutluluk kaynağıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Pandemi sürecinde almış oldukları kararlar doğrultusunda sanayi kuruluşlarının çalışmalarını devam ettirmiş olması ilçemizin ekonomik değerlerinin devamlılığı noktasında son derece olumlu katkıları olmuştur. Çarkların dönmesi, yatırımların ve üretimin hız kesmeden devam etmesi ekonomik var oluşun devamlılığı noktasında büyük önem arz etmiştir” ifadeleri ile işsizlik oranı verilerinin altını da çiziyor.

Sanayinin yanı sıra esnaf açısından da yaşanan pandemi ve ekonomik süreci de Gökhan Ulusu’ya soruyoruz…

Hem esnafa hem vatandaşlara verilen desteğin olumlu yönde ekonomi de bir rahatlamaya neden olduğuna işaret eden Gökhan Ulusu, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın almış olduğu kararlar doğrultusunda 100 Milyar Liralık “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nin hayata geçirilmesi ekonomik istikrarın devamlılığını sağladığını sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra;

“Kısa çalışma ödeneğinin çıkarılması, işten çıkarılmaların durdurulması, SGK Prim Ödemelerinin ertelenmesi, Asgari Ücret Desteğinin artırılması, bankalara olan kredi faiz ödemelerinin ertelenmesi bu paketin içerisinde yer alan maddelerden bazılarıdır. Bu kapsamda ilçemizde faaliyet gösteren kuruluşlar da bu paketlerden yararlanarak ekonomik hayatın devamlılığını sağlamışlardır” diyen Gökhan Ulusu, bu destek kalemlerinin Orhangazi’de de birçok vatandaşımız ile esnafımıza önemli katkılar sunduğuna işaret etti.

Ve elbette ilçemizde ki küçük esnafımızın unutulmadığının altını çizen Gökhan Ulusu, ilçemizde yer alan küçük esnaflarımızın da bu zorlu süreçte devamlılıklarını sağlamak adına gerek yerel yönetimler gerekse merkezi yönetimler bir dizi olumlu kararlar alarak esnafa gerekli desteklerin verildiğini anlatıyor.

Özellikle bu süreçte dükkanlarını kapatan esnaflarımıza yönelik hem Orhangazi Belediyesinin hem de Bursa Büyükşehir Belediyesinin gerekli destekleri sağladığına değinen AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu; “kamu kiraları ertelenmiş ve bazı yerel kampanyalar düzenlenerek alışverişlerin yerel marketlerden yapılması teşvik edilmiştir. Esnaflarımıza yönelik faizsiz kredi destekleri sağlanmış, kamu alacakları ertenmiş ve bir nebze de olsa ekonomik zorluklarını asgari düzeye çekilmeleri sağlanmıştır. Ayrıca yerel yönetimlerimiz almış oldukları meclis kararları ile küçük esnaflarımızın hakkını koruyarak ekonomik devamlılıklarının sağlanması noktasında gerekli adımlar atılmıştır” ifadeleri ile yerelde verilen destekleri de anlatmış oluyor kısaca.

 “2020’de elbette hem olumsuzlukların olmadı” diyerek sohbetimize devam ettiğimiz AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, olumlu ve güzel yatırımlardan birisinin Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifi bünyesinde kurulan Orhangazi Lojistik şirketi ile yapılan depo ve antrepo faaliyetleri olduğunun altını önemle çizmekte.

Gökhan Ulusu, Kooperatif Başkanı Beytullah Güneş ve ekibinin Orhangazi’ye çok değerli bir yatırım kazandırdığına değinerek; “İlçemizin ekonomik değerlerinden birisi de hiç şüphesiz ki Taşıyıcılar Kooperatifidir. Orhangazi Lojistik olarak kurmuş oldukları depo ve antrepo alanları ile bölgemiz açısından son derece önemli bir yatırıma imza atmışlardır. İlçemizde yer alan sanayi kuruluşlarının uzak mesafe depolama ihtiyaçlarını ve maliyetlerini asgari düzeye indirmeleri ekonomik hareketliliği de beraberinde getirmiştir. Bir kez daha sizler aracılığı ile Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Sayın Beytullah Güneş başta olmak üzere tüm üyelerini tebrik ediyorum” ifadeleri ile ekonomik alanda önemli ve olumlu bir yatırımında ilçemize sunacağı katkıları da değerlendirmiş oldu.

Yine Orhangazi’de ve Bölgemizde 2020 yılında yapılan en önemli yatırımlardan biri nedir diye soruyoruz Gökhan Ulusu Başkana…

Hiç tereddüt etmeden HEKTAŞ ve TOGG diyor bizlere.

HEKTAŞ’a özel bir parantez açan AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, sohbetimizin başında Orhangazi’nin tarım şehri olduğunu vurgulamıştı.

Tarımsal faaliyet açısında HEKTAŞ’ı n ilçemize yatırım yapmasının çok büyük bir kazanım olduğuna vurgu yapan Gökhan Ulusu, özellikle hem istihdam hem yerli tohum üretimi açısından Orhangazi’ye büyük katkı sunacağının altını da çiziyor.

Ve ekliyor Gökhan Başkan neden HEKTAŞ yatırımı bu derece önemli?

“AR-GE faaliyetleri ile Eğitim temelli bir üretim amaçlayan HEKTAŞ, ilçemize hem istihdam anlamında hem de yerli tohum üretimi ile ülkemizin tohum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak olmasıyla çok önemli bir konuma sahiptir. Yaklaşık 650 dönümlük bir alanda inşa edilen HEKTAŞ, tarımsal üretim çeşitliliği ile ilçemize ve ülkemize büyük katkıları olacaktır. HEKTAŞ yetkililerine böylesi bir yatırıma imza attıkları için teşekkür ediyorum” diyor.

Elbette Yerli Otomobil Fabrikası TOGG’un ilçemize etkisi 2020’nin en önemli gelişmesi olurken 2021’e devreden de önemli bir konu olduğuna işaret ediyor Gökhan Başkan.

TOGG’u bölgemizde yaklaşık 2 yıl içerisinde üreteme başlayacak olmasının Orhangazi adına büyük bir heyecan ve mutluluk olduğunun altını çizen Gökhan Ulusu, özellikle Orhangazi’de ki Meslek Yüksek Okuluna Otomotiv bölümünün dahil edilmesinin daha fabrika açılmadan etkilerini görmeye başladığımızı da belirtmiş oluyor.

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu; “Yerli otomobilimizin yatırımları için bizlerde hem yerel hem merkezi iktidar olarak planlamalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz. İlçemizde bulunan Meslek Yüksek Okulu’na Otomotiv bölümünün dahil edilmesi ile birlikte buradan mezun olacak gençlerimizin TOGG üretim merkezinde istihdam edilmesini amaçlıyoruz. İlçemizin otomotiv yan sanayi noktasından ki potansiyelini de göz önünde bulundurduğumuz da TOGG’un bölgemizde kuruluyor olmasının en büyük avantajını İlçemiz olarak değerlendirebileceğimizi düşünüyorum” diyerek önemine işaret etmiş oluyor.

Sohbetimizin şimdilik sonlarına doğru gelirken Gökhan Ulusu, bundan sonrası içinde değerlendirmeleri de ekliyor.

Özellikle Orhangazi’de tüm dinamikleri bütün çalışmalarda harekete geçirme noktasında kararlı olduklarının altını çizen Gökhan Ulusu; “Bunu da Yerel yönetim, Merkezi yönetim, Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi irade ile birlikte Orhangazi’nin önceliklerini hayata geçirme noktasında birlikte hareket edeceğimizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim” diye ekliyor sözlerine…

Ve son sözler elbette…

Gökhan Ulusu Başkan yapmış olduğumuz Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerin önemine işaret ederek; “Bu vesileyle, hazırlamış olduğunuz Ekonomiye dair söyleşileriniz için size teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizde uzun yıllardır araştırmacı gazeteci kimliği ile yayın yapan Muharrem Değirmen’e teşekkür ediyorum. Özellikle tarihi araştırmaları ile tarihe ışık tutması ve Ekonomi Söyleşileri ile farkındalık oluşturması nedeniyle de tebrik ediyorum.” ifadeleri ile de bizleri de onure ederek amaçlarının daha yaşanabilir ve daha güzel bir Orhangazi için Canla Başla çalışmaya devam etmek olduğunu ifade ediyor.

Evet…

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, keyifli bir sohbet yaptık. Elbet konuşulacak birçok konu var. İlerleyen sohbetlerimizde yine Gökhan Ulusu ile bunları da değerlendireceğiz. Gökhan Ulusu Başkana öncelikle vakit ayırdığı ve samimi sohbeti için teşekkürlerimi sunmak isterim

Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerimiz devam edecek.

Can damarımız ekonomi olduğu için bu başlıkla başlamak istedik.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.

Ekonomi sonrası diğer alanlarda yine konuklarımızla yeni sohbetlimizle görüşmek dileği ile Allah’a emanet olunuz.