EMRULLAH AKÇAY VE SAKATLAR DERNEĞİ

“Bu işte bir sakatlık var” sözü ile hemen bir hatada bizleri düzelten isim Türkiye Sakatlar Derneği Orhangazi Şube Başkanı ve Orhangazi Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi Başkanı Emrullah Akçay ile 3 Aralık’tan bahsedeceğim sizlere bugün.

Hem günün anlam ve önemine vurgu hem de naçizane değerlendirmelerimiz ile yapılan güzel işleri de sizlere sunmak istedim.

Evet, bir farkındalık oluşturama adına tüm dünyada 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana kutlanan uluslararası bir farkındalık günüdür.

Siyaset yapmak değil ama ülkemizde engelliler ve sorunları dendiğinde gerçekten “Nereden nereye” demek mecburiyetindeyim.

İlkokul yıllarımdan bu yana çok iyi hatırlarım ve bilirim engelli bireylerin aileleri tarafından nasıl evlerinde adeta hapsedilircesine saklandığını, hiçbir sosyal destek almadığını ve engelli kardeşlerimize adeta üçüncü, dördüncü sınıf muamele yapıldığını.

İlkokul dönemlerimde benle yaşıt olanlar çok iyi bilirler Alitekin İlkokulunda engelli kardeşlerimizin eğitim görmeleri adına bir sınıf vardı. Bir kısmı o sınıfta eğiti görür, bir kısmı kaynaştırma eğitimine tabi tutulmaya çalışılmak istenirdi.

Evet, istenirdi diyorum…

Öğretmenlerin ve okul idarecilerin tüm mücadelerine rağmen ne yazık ki kimi veliler engelli kardeşlerimize büyük tepki gösterir çok özür dileyerek; “Bu deliler çocuklarımıza zarar verirler…” gibi söylemlerle aslında beyinlerinde ki engelleri ortaya koyarak istemediklerini dile getirirlerdi.

Evet, ne yazık ki o dönemde halk arasında sınıfın adı “Deliler Sınıfı” idi.

İşte bu yüzden “Nereden nereye” ifadesini özellikle kullanmak istedim.

Şu an engelli bireyler KPSS sınavlarında başarılı olup devlet kurumlarında işe girmek için birbirleri ile yarış halindeler.

Engelli spor takımları ile uluslar arası alanda aldıkları başarılarla şanlı bayrağımızı her zaman en üstte dalgalandırıp Milli Marşımız okunurken göğsümüzü kabartmaktalar.

Ya işte Nereden nereye…

Orhangazi’de de engelli bireylerin tüm sosyal yaşamdan ve haklardan faydalanması adına ciddi mücadele eden bir kurum var.

Bir dönem şahsımın da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktan şeref duyduğum Türkiye Sakatlar Derneği Orhangazi Şubesi çalışmalarından bahsetmek isterim.

Çünkü engelli kardeşlerimizin başı sıkıştığında alo dedikleri ilk kişi derneğimiz ve değerli Başkanı Emrullah Akçay oluyor.

Öncelikle isterseniz Orhangazi’de engeli birey sayısına bakalım…

Orhangazi’de tespit edilen resmi engelli sayısı 2 bin 605 kişi olarak gözükmektedir. Bunun 660 kişisi dış mahallelerimizde yer almaktadır.

Mahalle bazında baktığımızda ise;

Arapzade Mahallesinde 802, Hürriyet Mahallesinde 344, Muradiye Mahallesinde 314, Camikebir Mahallesinde 214, Tekke Mahallesinde 217 ve Fatih Mahallesinde 54 engelli vatandaşımız bulunmaktadır.

Engel guruplarına göre dağılımına baktığımızda ise;

Zihinsel Engelli 685, ortopedik engelli 774, görme engelli 127, işitme ve konuşma engelli 132.

Evet, bu çalıma daha detaylı, hane-hane, ev-ev bireylerin tüm bilgileri ele alınarak Türkiye Sakatlar Derneği Orhangazi Şube Başkanı ve Orhangazi Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi Başkanı Emrullah Akçay tarafından hazırlanarak sürekli güncellenmektedir.

Bu veriler gerçekten önemli ve sürekli takibi açısından da hayati önlem taşımaktadır.

Her engelli bireyimiz kendisine bakabilecek ailesi ile yaşamamakta.

Örneğin bir iki gün engelli kardeşimizden ses seda çıkmadığında Emrullah Başkan ya arar ya da bir görevliyi yollayarak gerekli kontrollerini de yaptırır.

Ellerlinden geldikçe tüm ihtiyaçlar giderilerek gerekli takipte yapılmakta.

Sakatlar Derneği Orhangazi Şubesinden bahsetmişken beraberde görev yapmaktan şeref duyduğum değerli Hocam İsmail Aydın’ı anmadan geçemeyeceğim. Orhangazi’de engelli hakları konusunda büyük emekleri bulunan İsmail Hocam ömrünü hem engelli bireylere hem de evladı Levent kardeşimize adayarak bir gönül insanı idi. Bu vesile ile kendisini rahmetle anıyorum.

Elbette değerli ağabeyim Mehmet Şenkul’da Orhangazi’de engelli bireylerin her zaman ağabeyi olup yanlarında olan başkanlarımızdandı. Allah Rahmet eylesin…

Malum hem ülkemiz hem ilçemiz yaklaşık bir yıldır Covid 19 yüzünden zor koşullar geçirmekte.

Sürecin başladığı günden itibaren Türkiye Sakatlar Derneği Orhangazi Şube Başkanı ve Orhangazi Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi olarak ihtiyacı olan engelli ailelere gıda yardımı ihmal edilmedi.

Yine aynı şekilde sağlık ve bakım gibi ihtiyaçları bulunan tüm engellilerin talepleri yerine getirilerek doktor kontrolleri için ulaşım konusunda da gerekenin yapılması gerçekten çok önemli.

Bunun dışında 2020 yılında yapılan çalışmalara özet olarak baktığımızda;

2020 Yılı başından bu yana ihtiyaç sahibi 40 engelli kardeşimize tekerlekli sandalye ve çeşitli medikal malzeme verildi.

Yıl içerisinde 4 engelli kardeşimize akülü sandalye teslim edildi.

Bakıma muhtaç engelli 75 kişinin yakınlarına evde bakım maaşı bağlatma işlemleri yardımcı olundu.

2022 sayılı kanuna göre 80 engelli kardeşimize sosyal yardımlaşma vakfı aracılığıyla engelli maaşı bağlanmasına yardımcı olundu.

Vergi indirimi dolayısıyla erken emeklilik hakkı elde eden 25 engelli kardeşimize emekli olabilmesi için yardımcı olundu.

İlçemizde yaşayan 2605 engelli kardeşimize ve ailesine engelli hakları konusunda sürekli danışmanlık hizmeti verilmesi de en önemli çalışmalar arasında yer alıyor.

Faaliyetlerden kısaca bahis sonrası Emrulah Akçay’ın her fırsatta dile getirdiği bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Sık sık engelli kardeşlerimize yardım adı altında suiistimale uğratmak isteyen kişiler çıkabiliyor. Yok dergi, yok kitap bilmem ne satma adına vatandaşlarımızın duyguları ile oynamak istiyorlar. Emrullah Başkanın dediği gibi hiçbir engelli kardeşimiz dilenci değildir, bu şekilde rencide edilemez. Devletimiz başta olmak üzere yerel yönetimler ve Türkiye Sakatlar Derneği gibi kurumlarımız gerekeni fazlası ile yapmaktadır. Bu yüzden bu türlü konulara itibar etmeyin.

Yardım yapmak isteyen kişi ver kurumlar zaten derneğimiz marifeti ile gerekeni her zaman yapıyorlar. Yazımı geçtiğimiz yıl yapılan bir yardım töreninde ki güzel sözlerle bitirmek isterim. Toplumumuzun her kesimine yardım elini uzatan S.S. 61 Nolu Orhangazi Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi Başkanı Beytullah Güneş, dernekte yapılan törende ifade ettiği; “Bizler şunun farkındayız. Her vatandaşımız bir engelli adayıdır. Malum bizler şoför esnafıyız. Yollarda bizleri hangi tehlikelerin beklediğini bilmiyoruz. Bizlerde kooperatif olarak bu konuda empati yaptık ve Emrullah Akçay ağabeyimizin bizlere sunduğu ihtiyaçları temin etmeye özen gösterdik” diyerek tüm kurumlarımızın konuya nasıl bakması gerektiğini de özetliyor.

Unutmayalım;

“Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır”

Yarın hangimizin başına ne geleceği asla belli değildir.