Ender Teke ile Ekonomiye dair…

Büyük beğeni ile takip ettiğiniz Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetler yazı dizimize devam ediyoruz. Öncelikle ilgi ve güzel mesajlarınız için teşekkür ediyorum.

Orhangazi TSO Başkanı Erol Hatırlı ile başladığımız sohbetlere, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, MHP İlçe Başkanı Çetin İnci ve İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya ile devam etmiştik.

Şimdi ise ile sohbet dizimize Ana Muhalefetin Orhangazi Temsilcisi CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke ile devam ediyoruz.

İlerleyen ekonomik sohbet dizimiz diğer STK Başkanlarının yanı sıra ve Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ile devam edecek.

Sizlerde görüş ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir, sizlerinde görüşlerini bu köşeden aktarmaktan memnuniyet duyacağımı da belirtmek isterim.

CHP İlçe Başkanı Ender Teke ile sohbetimize 2020 yılını nasıl değerlendirdiği ile başlıyoruz. Ender Teke Başkan, 2020 yılına damgasını vuran korona virüs ile sorunlarla başladığımıza değiniyor. Hem Orhangazi hem de Türkiye açısından büyük sıkıntılara neden olduğuna işaret eden CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, korona da uyulması gereken kurallarla yereldeki yetkililerin daha fazla halkı bilgilendirmemesinden ve toplumun biraz da duyarsız olmasından dolayı sıkıntılı bir yılı geride bıraktığımıza değindi.

Yaşanan korona sürecinde sıkıntıların yaşanmasında belediye çalışmalarının yetersiz kaldığını söyleyen Ender Teke; “Türkiye’deki gerek bizden daha büyük ilçeler gerek bizden daha küçük ilçeler olsun baktığımızda vatandaşına her konuda yanında olmaya çalışan, hangi siyasi partiden olduğunun önemi olmadan dahi yanında olan maske konusunda-dezenfektan konusunda vatandaşına destek sağlayan belediyeler gördük. Ama Orhangazi Belediyesi maalesef bu konuda da gerekli adımları ve yapması gereken uygulamaları tam anlamıyla yapmadığını söyleyebiliriz. Pandeminin ilk başladığı günlere bakacak olursak Mart ayının ortalarından sonrasına doğru bir ay içerisinde Ramazan’da pekişti ve vatandaşımız gerçekten çok zorlandığı bir dönem oldu. Bu dönemde devletimizin valiliklerin Kaymakamlığın kurmuş olduğu çalışma ekipleri oluşturuldu. Orhangazi belediyesi kendi bünyesinde bir ekip ya da belediye imkanlarıyla vatandaşa ihtiyacını giderme konusunda hiçbir adım atmadı. Kaymakamlığın oluşturduğu vefa ekibine destek olmakla yetindi” diyerek 2020’de Orhangazi’yi pandemi koşulları ile değerlendirdi.

Ve elbet nasıl bir 2020 değerlendirmesi sonrası Ender Teke Başkanla yine geçtiğimiz yıl Orhangazi’de öne ekonomik alanda öne çıkan sorunlar ve çözüm yollarını konuşuyoruz. İlginç bir tespitte bulunan Ender Teke, pandemi yaşanmasıydı da Orhangazi’de pek fazla bir gelişme ve büyüme olmayacağını iddia etti. Ve devam etti açıklamasına; “Orhangazi’mizde ekonomik olarak öne çıkan sektörler var. Başta sanayi kuruluşlarında çalışan mavi yaka işçilerimiz, tarım üretiminde çalışan işçilerimiz, inşaat işinde çalışan işçilerimiz ve hayvancılık işiyle uğraşan vatandaşlarımız var. En alt sırada turizm ile uğraşan çalışan vatandaşlarımız var. Pandemi bu sayılan sektörler arasında turizmi yeme içme sektörünü çok fazla vurdu şüphesiz. Fabrikalar Pandemi kurallarına uyarak çalışmaya devam edip üretmeye devam etti. Yine tarım ve gıda olmazsa olmazımız çiftçilerimiz üretmeye çalışmaya devam ettiler. İnşaat sektörü Pandeminin haricinde de, öncesinde de zaten bir daralma içerisindeydi. Onun Pandemi ile birleşmesi ile de durma noktasına ve yavaşlama seviyesine geriledi. Ama gelişim açısından baktığımızda bir Oyak Grubu’nun almış olduğu Hektaş iştiraki olarak çalıştıracak bir yatırım geldi ilçemize. Bunun yanında Orhangazi’nin önemli Kobi kuruluşu taşıyıcılar kooperatifi yatırımı ile bunu gerçekleştirmeye devam etti” diyerek ana başlıklarla anlattı.

Buna bağlı olarak Ender Teke ile İstihdamda ekonomide zorluk ya da Pandemiden kaynaklanan problemleri konuştuğumuzda “Kısır Döngü” ifadesi ile başlıyor söze. Bu ifadeyi açmasını istediğimizde ise CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, ülkemizde olduğu gibi Orhangazi’de işverenler ve fabrikaların işten çıkarmanın yasaklanmasından ve kısa çalışma ödeneği verilmesinden dolayı yeni bir personel alımına yeni istihdamlara çok fazla ileri gidilemediğini söylüyor.

Tüm bu değerlendirme sonrası Ender Teke’ye CHP olarak bu süreçte Orhangazi’de neler yaptıklarını soruyoruz kısaca anlatmasını istiyoruz. Benim Muharrem Değirmen olarak bu soru ile ilgili bir yorumumu da paylaşmak isterim. Geçtiğimiz Mart Ayından bu güne kadar baktığımızda Orhangazi’de her alanda Kızılay’dan sonra en çok sahada olan CHP Orhangazi ve Ender Teke oldu. İlçede ki semt pazarlarından tutunda minibüs duraklarında, dış mahallelerde, STK’ların yanında yani kısacası her adımda ve bu mücadelede en sık gördüğümüz isim Ender Teke ile ekibi olmuştur ve altını oymaya çalışan kumandalı engereklere rağmen büyük bir alkışı hak etmektedir. Var olasın sağ olasın Ender Teke. Çünkü bu mücadelenin siyaset ile ilgisi yoktu. Ender Teke’de bunu düşünerek hareket edip Orhangazili olmanın bilinci ile ekibiyle gereğini yaptı.

Sorumuza dönecek olursak Ender Teke, süreçte Orhangazi’de CHP olarak yapılanları; “Cumhuriyet Halk Partisi Orhangazi ilçe Başkanlığı olarak 2020 yılında ve Pandemi koşulları içinde yaptıklarımızla alakalı 2020 yılı faaliyet canlı yayınında dile getirdik. Bence kendi yaptıklarımızı anlatmaktansa vatandaşın sorununu dile getirmek vatandaşın derdi ile dertlen, daha önemli yaptığımız çalışmalar kamuoyunca vatandaş ne izleyince bilinmektedir. Diğer bir önemli konuda kültürümüzün ve dinimizin vermiş olduğu Bir elin verdiğini diğer el görmesin anlayışında vardır” diyerek ders niteliğinde bir değerlendirmeye imza atıyor.

Az evvel yaptığımız değerlendirmelerde Ender Teke’nin ara başlıklarda değindiği Orhangazi’de 2020 için deki önemli yatırımlar konusuna yeniden dönmek istedim. Çünkü ara başlıkta kalmayacak kadar önemli bir konu idi. CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, öncelikle KOBİ çalışmalarının en güzel örneği olan ve tüm müdahalelere rağmen dimdik ayakta duran Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifi bünyesinde kurulan Orhangazi Lojistiğe değiniyor. Beytullah Güneş ve ekibinin kimsenin cesaret edemediği bir yatırıma girişmesinin bölge için büyük bir örnek teşkil ettiğine değinen CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke; “Keşke şu an yaşanan sorunlar halledilse ve KOBİ yatırımına örek bu tesis ile girişimciler küstürülmeyip önleri açılsa. Kimseden yardım almayı ve kimseye minnet etmeden Orhangazi için kurulan Orhangazi Lojistiğe destek verilmelidir. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar her zaman kooperatifleşmeyi destekleyip önemsemişizdir. Bu konuda mücadele etmişizdir. O yüzden ve de Orhangazi Taşıyıcılar KOBİ örneği açısından özel bir çalışması yönetim şekli, gücü üyeleri Orhangazi’ye bırakmış olduğu işgücü istihdamı açısından çok önemlidir. Bu bağlamda da böyle kooperatiflerin çoğalması gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmelerini yapıyor.

Tüm bu olumlu yatırımlar olurken Orhangazi’de özellikle 2020 yılında bazı sanayi kuruluşlarının ısrarla ilçeden uzaklaşıp Orhangazi esnafından alış verişi dahi kesmesini nasıl değerlendiğini soruyoruz CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke’ye. Bu konunun Orhangazi için önemli bir sorun olduğuna işaret eden Ender Başkan; “2020 yılında bazı sanayi kuruluşları içimizden uzaklaşmasını bu sadece bu dönemin sorunu değil. Yıllardır ilçemizde gündeme gelen konuların başında geliyor hem sanayi kuruluşlarındaki beyaz yakaların çalışan Orhangazi’ye herhangi bir katkı bulunmamaları, fabrikaların işverenlerin piyasa koşullarına bakarak uygun gördüğü anlaştı işyerleri ile çalışması yer almakta. Ne yazık ki bunlar hep gündemde olan konular ama bu dönemde biraz daha serbestlik ve gündemden uzaklaştığı için bunların sayısı ve miktarı arttığı görülmektedir. Burada en önemli konu yereldeki idari ve mülki amirlerin yönlendirmeleridir. Buna paralel olarak da ilçe esnafın piyasa koşullarına uygun fiyat ve kalitede Ürünleri elinde bulundurması gerekiyor. Orhangazi olarak birlik ve beraberlik yapılması gereken konuların başında” geldiğin işaret ederek önemli bir değerlendirmede daha bulunuyor.

Şüphesiz bu değerlendirmelerin ışığında hemen akla Orhangazi’de bulunan sivil toplum kuruluşları ve esnafı temsilcisi meslek kuruluşları ile yapılan çalışmalar geliyor. Ender Teke, meslek kuruluşları ekonomik anlamda yaptığı çalışmalar siyasi parti olarak odalara sivil toplum örgütlerine hepsine eşit mesafede olmamız ve odaların meslek kuruluşlarının da siyasetten uzak yönetim yapması gerektiğini düşündüklerini belirtirken diğer muhalefet parti başkanlarının da en fazla yakındığı konuyu dile getiriyor. Ender Teke, CHP olarak yaklaşım ve çalışmalarını ise; “Biz oda üyeleri bakımından değil siyasiler olarak Orhangazi‘de yaşayan vatandaşların istekleri ve doğrultuları konusunda bazı zamanlarda açıklamalar ve uyarılarda bulunuyoruz. Genel anlamda siyasi parti olarak işçiden, memurdan, esnaftan, sanayiciden Orhangazi‘de yaşayan her vatandaştan ve her türden konuyla alakalı bir çalışmamızın olması gayet doğal.  Ancak meslek kuruluşları sadece üyelerine ait hizmet vermeleri, onlar için çalışma yapmaları gerekmektedir. Meslek kuruluşlarının üyelerinden almış olduğu aidatlarla gelirleri vardır ve bunu üyelerine yansıtarak üyelerinin yanında durup onların sorunlarını dile getirerek desteklemeleri gerekmektedir. Bu gerekçeyle de üyesi olan her bireyin bulunduğu meslek kuruluşuna bunun uyarısını ya da desteğini bildirmesi daha önemlidir” ifadeleri ile de biraz üstü kapalı da olsa STK’ların kendilerine bir çeki düzen vermesi gerektiğini kibarca ima ediyor.

Ve soruyoruz Sayın Ender Teke’ye tüm bu değerlendirmeler sonrasında, Ekonomik anlamda belediye ve devletimizden 2021 yılında beklentileriniz neler olur Orhangazi için?

Bu sorumuza Ender Teke, muhalefet partisi olarak kendilerinden daha ziyade vatandaşın ve sokağın ne dediğinin daha önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Orhangazi ekonomik anlamda belediye ve devletimiz yani ana muhalefet partisinin bir ilçe başkanı olarak söyleyecek dile getirecek geçmişte de dile getirdiğimiz bir sürü konu var ama en önemlisi sokakta vatandaşın ne düşündüğüdür.  Vatandaş gelir gider dengesizliğinden şikayetçi. Her hafta aldığı aynı gıda ve pazar ürünlerine farklı fiyat zamlı fiyat ödemekten rahatsız. Tükettiği elektrik, su, doğalgaz aynı olmasına rağmen artarak gelen fatura fiyatlarından rahatsız. Esnaf vermiş olduğu mücadeleyi bağlanmış olduğu sermayeyi almış olduğu riskin karşılığını alamamaktan rahatsız. Tarımsal üretim yapan çiftçilerimiz alın terinin karşılığını alamamaktan şikayetçi ve üreterek çalışarak zarar etmekten bıkmış durumda. Sanayi kuruluşlarında çalışan işçilerimiz aldıkları asgari ücret veya maaşın günden güne erimesinden, ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelişlerinden rahatsız. 2021 yılında bunların bir nebze olsun çözülmesinin gerektiğini biliyor ve istiyoruz. Ama maalesef bugüne kadar umut verici adımlar atılmış değil…”

Tüm bu karamsarlıklar sonrasında 2020’de yapılan yatırımların başında yer alan umut vaat edici bir yatırım olan HEKTAŞ’ı soruyoruz CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke’ye…

Hektaş yatırımının ilçemiz için önemli olduğu kadar aslında ülkemiz içinde çok önemli bir yatırım olduğunun altını çizen Ender Teke; “Pandemi sürecinde de yaşadığımız gibi gıda çok ama çok önemli. Bu gerekçeyle de tarım dışa bağımsız kendi kendimize yetebilen gübre, tohum ve fidan gibi tarımın ana argümanlarını kendi bünyemizde yetiştirmemiz, bağımsız olmamız çok önemlidir. Bununla birlikte ilçemizde bu yatırımın olmasıyla ülkemizde istihdam edeceği kişilere getireceği katkı ilçe ekonomisine vereceği katkı da çok önemli” değerlendirmesini yapmış oldu.

Yatırımlardan konuşurken yeri gelmişken Ender Teke’ye bölgemizde yapımı için heyecan uyandıran yerli otomobil fabrikası yatırımını soruyoruz. Yeni otomobil fabrikası ile yeni sanayi alanları konusunda da uyarılarda bulunan Ender Başkan; “Bölgemizde kurulan yeni otomobil fabrikası yerli araç bu konu ülkemiz için önemli bir konu. Yatırımın komşu ilçemiz Gemlik‘de yapılıyor olması ilçemize ilerleyen zamanlarda çok büyük katkı sağlayacaktır. Ama önceliğinde Orhangazi ilçesi hazırlık noktasında yapması gereken birçok konu vardır. Otomobil fabrikasına Tedarik edecek yani kuruluşların kurulması, yapılması için yeni sanayi alanları ve bu sanayi alanları da bir otomobil fabrikasında çalışacak olan emekçilerin bu aranacağı konuklar gerekli” olması konusunda da uyarılarda bulunmakta…

Sanayi ve yeni yatırımların ekonomiye sunup sunacağı katkılarını değerlendirirken aynı zamanda Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi olan Ender Teke’ye Ticaret Odası Başkanı Erol Hatırlı’nın sanayi kuruluşlarının arıtmalarının ve atıklarının atılması için yerel yönetimler tarafından Sanayi kuruluşlarına yönelik bölgede bir arıtma olmaması serzenişi vardır Bunun nasıl yorumladığını sorduk.

Ender Teke, Gedelek’te bulunan turşu imalathanelerine de atıfta bulunarak verdiği cevapta; “Ticaret Odası Balkanımızın arıtma ile alakalı sorusu ve serzenişi bu konu sanayisi işletmecilerinin haricinde de bu bölgede yaşayan tüm vatandaşların sorunudur. Bugün olduğu gibi bulduğumuz gibi yarın da aynı şartlarda ya da daha iyi şartlarda çevremizi ve doğamızı gelecek nesillere bırakmamız gerekiyor. Ama faturalarda Ödediğimiz Arıtma bedelleri var, ödediğimiz vergiler var. Bununla birlikte bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Hem evsel atık hem de sanayi atağı için arıtma önceliğimiz marka değeri olarak öne çıkarttığımız Gedelek turşumuz var. Üretildiği Gedelek mahallemizin Attıkları maalesef arıtma olmaksızın doğaya karışmakta” diyerek yerel kuruluşların da daha dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor.

O zaman Sayın Ender Teke, Bacasız sanayi turizm ve ekonomik anlamda bölgemize katkıları ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılabilir sizce? dediğimizde ise ilçemizin halen bu konuda planlama yapmamasının acı durumuna değiniyor. Ender Başkan, konuyu daha da açarak bizlere; “Bacasız sanayi turizm geçtiğimiz yıl İznik gölü 25 binlik nazım imar planı onaylandı ve bugünlerde de Bursa’nın büyükşehrin 100 binlik planı hazırlanmakta. 25 binlik planda gözüken o ki ilçemizin gelecekle ilgili net bir çizginin olmadığıdır. Yeni Sanayi alanları yeterince yoktur. Turizm için gerekli kararlar alınmamıştır. Tarım konusunda Türkiye genelinde izlenen politikadan dolayı çiftçimiz tarım konusuna fazla yönelmemektedir. Orhangazi olarak büyükşehirlere yakınlarınızın avantajı olması gibi dezavantaj olması da ayrı bir başlık turizm de gelir etmek için reklam çok önemli. İlçemizin tanıtımı ve reklamı maalesef yeterli düzeyde değildir” şeklinde cevaplıyor sorumuzu.

Turizm demişken elbette bölgenin Göbeklitepe’si Ilıpınar’ı unutmak olmaz. Ender Başkan Ilıpınar ile ilgili de; “Ilıpınar bölgemizin tarihi açısından ve turizm açısından önemli bir bölgedir. Ilıpınar’da da aslında görmek istiyoruz. Çeltikçi Tarımsal kalkınma Kooperatifinin desteklenmesi ve Ilıpınar’ın ilçemize tarihi kültürel ve ekonomik anlamda katkı sağlayan bir yer olmasını konusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak destek olacağımızı bir kez daha bildiririz” değerlendirmesini yaptı.

Tüm bu değerlendirme ve sorulardan sonra CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke’ye Ekonomide Orhangazi’de atılması gereken adımlar sizce neler olmalı diye soruyoruz. El birliği ve güç birliği vurgusu yapan Ender Teke; “Öncelikle Orhangazi‘de yaşayan Orhangazi‘de kazanan ve Orhangazi‘de harcayan bir toplum olmalıyız. İş adamının yatırıma uzak durduğu baktığı bugünlerde gerek yerel yönetim belediye gerekse merkezi hükümet devlet bakanlıkları olarak istihdam sağlayacak işler ve işletmeler konusunda girişimde bulunulması” gerektiğine vurgu yaparak cevap veriyor.

Sohbetimizin soruna gelirken son olarak Ender Teke’ye Son olarak söylemek istedikleriniz ve mesajınız neler olur diye soruyoruz.

Ender Başkanın en büyük dileği şüphesiz pandeminin sona ermesi olurken; “2021 yılında öncelikle pandeminin geçmesi ve hayatın normalleşmesini önemsiyoruz. Pandemi geçene kadar da dikkat etmemiz gereken konuları devam ettirmeliyiz. Yaklaşık bir yıldır Pandemi ile yaşadığımızdan ötürü bundan sonra da Şartlar doğrultusun da yeni Yatırımlarımızın yapılması gerekiyor. Ayrıca bu güzel yazı dizisinden dolayı şahsınıza teşekkür ederek çalışmalarınızda başarılar diliyorum”

Evet değerli okurlar biz sorduk CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke, cevap verdi. Dedik ya önce ekonomik anlamda değerlendirmeleri ele alıyoruz diye.

Evet…

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke ile keyifli bir sohbet yaptık. Elbet konuşulacak birçok konu var. İlerleyen sohbetlerimizde yine Ender Teke ile bunları da değerlendireceğiz. Ender Teke Başkana öncelikle vakit ayırdığı ve samimi sohbeti için teşekkürlerimi sunmak isterim

Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerimiz devam edecek.

Can damarımız ekonomi olduğu için bu başlıkla başlamak istedik.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.

Ekonomi sonrası diğer alanlarda yine konuklarımızla yeni sohbetlimizle görüşmek dileği ile Allah’a emanet olunuz.