Erol Hatırlı ile 2020’ye ve geleceğe dair

Şüphesiz 2020 gündemini yaşanan Covid 19 illetinden kaynaklanan pandemi ile birlikte ekonomi oluşturdu.

Orhangazi’de ekonomiyi değerlendirip ele alacağız konunun muhataplarına soracağız Orhangazi Ekonomisini.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı ile değerlendirdik önce Orhangazi ekonomisini, beklentileri ve 2020 yılını.

Öncelikle Orhangazi Sanayisi ile Ekonomisine bir göz atalım hep birlikte.

Birçok ilden güçlü bir ticaret ve sanayi yapısına sahip olduğumuz mutlak bir gerçektir.

Bu bağlamda Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre ilçede Orhangazi TSO’ya bağlı üye firma sayısı yaklaşık 3200 olup, aktif üye firma sayısı yaklaşık 997’dir.

Üye firmaların 150 tanesi Anonim Şirket, 4 tanesi kolektif şirket, 50 tanesi kooperatiftir, 600 tanesi Limitet Şirket ve diğerleri şahıs firmasıdır.

İlçemizde başta tekstil, metal, otomotiv yan sanayi, gıda, yatçılık, madencilik olmak üzere daha birçok alanda üretim yapan ve sektörlerinde lider olan ulusal ve uluslar arası firmalar vardır.

Ve elbette geride bıraktığımız yılda açılan-kapanan şirket sayıları da önemli bir veridir bizler için.

Orhangazi’de 2019 yılında Orhangazi TSO’ya bağlı toplam 91 şirket kurulurken bu rakam 2020 yılında 105 firma olarak karşımıza çıkmakta.

Yine aynı şekilde kapanan firma-şirket sayısına baktığımızda Orhangazi’de 58 firma-şirket kapanışını verirken 2020 yılında bu rakam 58 firma-şirket oluyor.

Verilere baktığımızda ise;

2019-2020 Kıyaslamasında 2020 Yılında kuruluşlarda % 14 oranında artış söz konusu olurken, 2020 Yılında kapanışlarda % 7 azalış karşımıza çıkmakta.

Dedik ya Orhangazi Ekonomisi küçümsenmeyecek kadar önemlidir.

Orhangazi’de bulunan büyük ve orta ölçekli sanayi işletmelerimiz yılda yaklaşık 1,6 milyar dolar ülkemiz ekonomisine katkıda bulunurken, bu işletmelerin Orhangazi’den yaptıkları ihracat ise yılda yaklaşık 400 milyon dolar civarındadır.

Yine aynı şekilde Orhangazi TSO’ya kayıtlı olan üyeler İlçemizde 10.000’den fazla kişiye istihdam sağlamakta ve çarpan etkisiyle yaklaşık 40.000 kişiye ekmek kapısı olmaktadırlar.

Erol Hatırlı, başkan gerçekten konulara hakim ve deyim yerinde ise dersine her çalışmış bir öğrenci gibi verileri yüz yüze sohbetimizde anında paylaştı bizle.

Çünkü her zaman yanında Kubilay Yıldırım gibi bir isim olduğunu da biliyoruz. Nasıl başarı gelmesin değil mi?

Evet…

Erol Hatırlı Başkan, 2020 yılının Orhangazi’de diğer yerleşim birimlerine göre daha rahat ve kolay atlatıldığının özellikle altını çiziyor.

Erol Başkana göre çünkü…

“Orhangazi’de durağan bir tablo olmaması ve sanayinin sürekli işler halde olması sürece olumlu katkı sundu. Zaman zaman ilçe haritasının kızarması hepimizi endişelendirdi ancak üretimin durmayıp sağlanan istihdamında durmaması ekonomik anlamda ilçeyi de olumlu etkiledi.”

Derken hemen peşinden esnafı eklemeyi unutmuyor Erol Hatırlı. Sadece sanayici ve ticaret gözünden değil kolleftik şekilde değerlendirme yapıyor.

Esnafa verilen destek ve açıklanan paketlerin kesinlikle yetersiz olduğunun altını çizen Erol Hatırlı, özellikle son günlerde kira yardımı ile ilgili önemli bir tespitte bulunuyor.

Erol Başkan; “Gerçek beyanın ne derece önemli olduğu bugün bir kez daha karşımıza çıkmakta. Elbet hem sanayicinin hem esnafın üzerinde vergiden tutun da birçok ağır yük var. Kira yardımlarında yapılan sözleşmelerde düşük kira göstermeleri de ne yazık ki bir gerçekle yüzleşmemizi de sağladı…” diyerek gerçek beyanın da önemine işaret etmiş oldu.

Yine 2020 yılında Orhangazi’de en çok konuşulan konulardan birisi de şüphesiz sanayicimizin Orhangazi’ye sırt dönüp ilçeden koptuğu konusu oldu. Bu konuyu da Erol Hatırlı Başkana sorduk.

Küresel pazarlama ağının ve alışveriş sisteminin büyük kuruluşları daha fazla kelem ve daha az maliyet politikasına ittiğinin altını çizen Erol Hatırlı, bu konuda esnafında üzerine düşeni yapması gerektiğini özellikle belirtti.

Bunun altını çizen Erol Hatırlı; “Özellikle büyük işletmeler yüksek bazda ürün alımı yaptığında direkt kaynağından bunu alarak daha ucuza mal etmek istemekteler. Böyle olunca da aracıları aradan kaldırıp kendiler direkt irtibata geçip artan maliyetlere daha fazla maliyette eklemek istemiyorlar. Bizler oda olarak bunun farkına vardığımızda sanayici ile esnaf buluşmalarını gerçekleştirerek fabrikaların satın alma müdürlerini ilçe esnafı ile bir araya getirdik. Faydalı oldu ilçe esnafımız açısından. Ancak bu süreçte esnafımızın da birçok eksiğinin de olduğunu gördük. En basitinden fiyat teklifi verme konusunda bile sorunların yaşandığı ortaya çıktı. Bu bağlamda esnafımızda bazı konularda kendini gözden geçirmeli. Bizler de oda olarak sanayicinin Orhangazi’yi tercih etmesi konusunda 2021 yılında daha fazla çalışma içerisinde olacağız” diyerek esnaf açısından önemli konulara da değinmiş oldu.

Ve bir önemli konuda elbette çevre konusu oldu. Erol Hatırlı’ya sanayicinin çevre kirliliğine etkisini sorduğumuzda ilk cümlesi; “Ne yazık ki kanayan yaramız” cümlesi oldu. İşin daha da önemli boyutu ise bu güne kadar kimsenin bakmadığı ve “vurun abalıya” misali önemli bir konuya değindi Erol Başkan.

Erol Hatırlı’nın “Sanayici neden oluyor da yerel yönetim görevini yapıyor mu?” sorusu karşısında “Nasıl yani?” diyebildim açıkçası.

Devam etti Erol Başkan; “Sanayi kuruluşlarının atıkları için sen hangi arıtmayı yaptın Orhangazi’ye? Orhangazi’de sadece evsel atıklar için arıtma var onun dışında sanayi bölgesi Orhangazi’de sanayi kuruluşları için bir arıtma tesisi yapmamışsın. Sadece fabrikaların kendi imkanları ile yaptıkları kendi arıtmaları var. Ama bunun deşarjı nereye nasıl olacak. Yani Allah’tan Karsal deresi var da İznik Gölüne değil Gemlik körfezine gidiyor diye mi avutup kandıralım kendimizi?  Çevrenin neresi kirlenirse canımızı yakmaktadır. O yüzden önce başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yetkililer arıtma yapmak zorunda ve ondan sonra bir suç teşkil eden varsa hep birlikte gereğini yapalım” sözleriyle kimsenin bakmadığı bir açıdan topu taca atmadan olayı özetlemiş oldu.

Ve 2020’nin en büyük kazanımı ne oldu diye sorduğumuzda Erol Hatırlı’ya tereddütsüz “HEKTAŞ” dedi.

Toprak ve Tarımın öneminin her geçen gün arttığı vurgusu ile cümleye başlaması ilk kez bir sanayici bir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanından hiç kıvırıp mavi boncuk dağıtmadan duyduğum net ifadeler oldu.

HEKTAŞ ile birlikte Orhangazi’de hem istihdam özellikle kadınlarımıza iş sahası hem de toprak ve tarımı yeniden gündeme gelip öneminin artacağına değinen Hatırlı; “Özellikle burada HEKTAŞ’ın ARGE ile Eğitim Temelli Tarımsal Üretim Projesi Kapsamındaki Islah ve Üretim Serası Yatırımı hem istihdam hem de ata tohumunun yeniden kazanılması açısından büyük önem taşımaktadır. akıllı sera alanları ile farklı tür ve çeşitlerden oluşan ekim ve dikim alanlarının olması bölgemiz için önemlidir. Şuan nasıl ülkemizde İHA ve SİHA gibi savuma sanayimizde büyük önem teşkil ediyorsa gelecekte HEKTAŞ’ın şuan yaptığı büyük önem arz edecek konuların başında yer almakta. Tamamlandığında, Türkiye’nin en fonksiyonel ve kapsamlı, dünyanın ise sayılı merkezlerinden birisi olacak olan Tarımsal İnovasyon ve Deneyim Merkezi, 607 dönümlük alana inşa ediliyor Orhangazi’de. Yine aynı şekilde İHA-2 statüsündeki Türkiye’nin ilk, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tescilli tek drone’u Hektaş Turna ile gerçekleştirilen mahsule yönelik bitki besleme uygulamasının Orhangazi’de olması gelecek adına büyük önem taşımaktadır. Tesis tam anlamıyla faaliyete geçtiği zaman, geleceğe yönelik meyvecilik ve tıbbi aromatik bitkilerle, yeni çeşitlerin yetiştiriciliğini yaklaşık 600 da alanda gerçekleştirerek, ilimiz ve bölgemize çok önemli katkılar sağlayacak. Aynı zamanda şu anda insan sağlığını tehdit eden insektisitlerin yerine kimyasal yapılarından uzaklaşıp, moleküler insektisitler kullanılacak. Çok önemli bir yatırım unsuru olan, bölgemize ve ülkemize hizmet edecek firma yetkililerine ve yatırımcıya teşekkür ediyoruz” diyerek sadece Yerli Tohum üretilmeyeceğini de bizlerle paylaşmış oldu.

Uzun bir yazı ve sohbet oldu farkındayım ancak o kadar çok konu varmış ki meğer.

Konu konuyu açtıkça farklı sorularda gelince insanın aklına soruyoruz Erol Başkana. O da hiçbir soruya geri vites yapmadan ve mavi boncuk dağıtayım derdine düşmeden gerçek fikrini paylaştı bizlerle. Öyle tribünlere oynama falanda değil hani.

Bakın Orhangazi’de en büyük sorun sizce ne diye sorduğumda ise üç konuya değindi Erol Başkan…

Öncelikle Orhangazi’de lobi sorunu olduğunu dile getirerek şehre bir ağabeylik yapacak, ilçede ki dinamikleri bir araya getirip ilçe dışında Orhangazi’ye gelecek yatırımlar konusunda bir birlikteliğin olmadığının altını çizdi Erol Hatırlı.

Ardından da Orhangazi’de ki plan tadilatları ve geleceğe dair planlamalarda siyasi düşünceler değil ilçenin geleceği adına düşünülerek planlamaların yapılması gerektiğini ifade eden Erol Hatırlı; “Çok basit bir örnekle ilerleyelim. Kaç kişi ev alırken belediyeye teslim edilen proje ile satın aldığı evin aynı olduğunu kontrol ediyor? Ya da emlak değerinden tutun da diğer konuları araştırıyor mu? Ne yazık ki bizde önce ev, fabrika, iş yeri bina yapılıyor sonra alt yapı işlemleri ya da diğer imar konuları halledilmeye çalışılıyor. İşte bu plansızlık ta ilçenin büyük sorunlarındandır” diye ifade edip burada da mavi boncuk değil adaleti dağıttı.

Yine Orhangazi’de 2020’de önemli yatırımlar nedir diye sorduğumuzda Erol Hatırlı’ya; “Şüphesiz odamızın da üyesi olan ve yatırımından gurur duyduğumuz Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifinin bünyesinde kurulan Orhangazi Lojistik ile ilçeye kazandırılan Gümrüklü ve Gümrüksüz alanları ile depo ve antrepo çalışmasıdır. İlçemizde yer alan sanayi kuruluşlarının uzak mesafede depolama ihtiyaçlarını ve maliyetleri aza indirmesinin yanında sağladığı istihdam ile bölgenin gözbebeği ve cazibe merkezi halinde olmansa da katkı sağlamıştır. Bu vesile ile yeniden başta emeği geçen Beytullah Güneş Başkan başta olmak üzere tüm kooperatif ortaklarına teşekkür etmek isterim. Oda olarak bizlerin gündeminde ve yakından takip edip önemsediğimiz bir konudur depo ve antrepo hizmeti” diyerek her konu ile üyelerinin tüm çalışmalarına hakim olduğunu belirtmiş oldu.

Pandemi döneminden önce oda üyeleri ve yeni üyeleri düzenli ziyaret ettiklerinin altını çizen Erol Hatırlı, hiçbir üyesinin “gelmiyorlar” diyerek sitem etmemesini ifade ederek riskli dönem bitince faaliyetlere başlayacaklarını sözlerine eklemiş oldu.

2021’den beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti Erol Hatırlı sohbetimizin sonlarına doğru.

Elbette sohbetin önemli bir bölümünü turizm ve Orhangazi oluşturdu. Ancak bu konuyu başka yazıda sizlerle paylaşmak isterim.

Mart ayından itibaren Orhangazi’de gerek tarım gerek diğer iş kollarında sirkülasyonun başlayacağına değinen Hatırlı; “Bu bağlamda hem ekonomimizin hareketleneceğini hem de iş sahalarının açılacağını biliyoruz. Asla karamsar değiliz. Çünkü bu ülke çok güçlü bir ülke. En büyük gücü de her zaman yanında olan milletidir. Türk Milleti geçmişten bu güne kadar bunu gösterip ispatlamıştır. Ümitliyiz çünkü Orhangazi’de çarklar hiç durmadı ve üretim devam etti. Bizler hem ticaret, hem tarım hem sanayisi ile güçlü bir ilçeyiz. Az evvel belirttiğim gibi lobi konusunda bir olma sorunu aşıldığında kimsenin önüne duramadığı daha güçlü bir ilçe oluruz” diyerek ısrarla bir olmamız vurgusunu yeniledi.

Ve elbet son söz mesajını sorduk Erol Başkana.

Her zaman ki gibi umudunu yitirmeyen Hatırlı; “Bundan sonraki çalışmalarda sizlerin fikirleri , önerileri bizler için çok önemli olacak. Dün de olduğu gibi bugünden sonrada, desteklerinizi her zaman bekliyoruz. Şeffaflığı yitirmeden, duyguları aklın önüne koymadan, somut sorunlara somut çözümler üretme ilkesinden şaşmadan, öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi en yaygın biçiminde paylaşarak bize destek olmuş ve görev vermiş üyelerimize yardımcı olmaya gayret edeceğiz” diyerek son noktayı koyduk.

Ekonomik değerlendirme yazılarımız devam edecek.

Siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları başkanları ve en önemlisi Orhangazi’de ekonomiyi bağrında hisseden halkımızla…