Esnaf destek paketi bekliyor

Pandeminin getirdiği zorluklarla mücadele eden esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz ödemelerine hibe verilmesinden tutun da çektikleri kredilerin ertelenmesine kadar birçok beklentisi var.

Geçtiğimiz hafta bazı iş yerlerinin kapatıldığı gün sevgili kardeşim, ilçemiz esnaflarından Şampiyon Bilardo Sahibi Kenan Arslan, sosyal medyadan gelen elektrik faturasını paylaşarak; “Bunu kim ödeyecek? Esnafa destek olmadan İş yerlerinin kapanması çözüm mü?” diyerek sitemi ile beklentisi belirten esnaflarımızdan biri idi sadece.

Orhangazi’de böyle yüzlerce esnaf var ne yazık ki sıkıntılarını dile getiren.

Esnaf Bakanlığının olmadığı ve toplumun büyük bölümünü esnafımızın oluşturduğu canım ülkemde artık bazı kararlar Kayserili Rifat’ın yanlı söylemlerinden kurtulmalı, çok büyükler için değil esnaf ve KOBİ’ler için acil destek paketi açıklanmalıdır.

Yetkililerin açıklamasında ülkemiz genelinde yaklaşık 2 milyon esnafımızın pandemi nedeni ile kepenk kapatıldığı belirtiliyor.

İlçemize baktığımızda da bu durum ülke genelinden farklı değil ne yazık ki.

Dün esnafın beklentileri ile ilgili olarak Esnaf Odası Başkanı Turgay Durmuş, güzel bir açıklama ile esnafın sesi oldu.

“Esnafımız oldukça zor bir dönem geçiriyor. Önceki dönem yapılandırması bozulanları da kapsayacak şekilde yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyaç var” diyerek özellikle kepenk kapamak zorunda kalan esnafın yapılandırmalarda büyük sıkıntı yaşadığının altını çizmiş oldu.

Başkan Turgay Durmuş’un açıklamasında özelikle vurgu yaptığı konulardan birisi de esnafın faturaları başta olmak üzere kira borçlarına çözüm talebi oldu.

Gerçekten birçok esnafımızın mağdur olduğu konuların başında yer almaktadır.

Kira diyerek yeri gelmişken esnafımızın kredi kullanarak en basitinden kiracı olarak durdukları dükkanları alabilmeleri için Orhangazi’den kaç esnafımız bu imkandan faydalanmıştır veya hangi esnafın bu kredi imkanından haberi vardır bunun da açıklanması gerektiği kanaatindeyim.

******

Bir diğer sıkıntılı esnaf gurubumuzda şoför esnafı ve nakliyeci esnafımız.

Bu sektörde işleyiş devam etse de taşıtan taraflar kısıtlı çalıştığı zaman sirkülasyon düşüyor. Bu konuda da S.S.61 Nolu Orhangazi Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi

Başkanı Beytullah Güneş’e kulak verelim. Beytullah Başkan; “Kar marjı düşük olduğu için işte azalma olunca stabil maliyetler devam ediyor ve ödemeleri yapamaz duruma düşüyoruz. Restoranlar, tamirhaneler, yedek parça temini vs. Kısıtlı çalışıyor ya da Kapalı çalışma şartları zorlaşıyor…” açıklaması ile de bir nakliye sorunu ile zincir gibi tüm sektörlerin etkilendiğini net şekilde belirtmiş oluyor.

Düşünsenize bir nakliyeci kontağı çevirip yola çıktığı andan itibaren bir sürü meslek gurubu ile sıcak para alışverişinin olmasına vesile oluyor.

Beytullah Güneş, isteğimiz üzerine yaptığı değerlendirmede sadece nakliye ve şoför esnafının kronik soruları ile taleplerine değil birbirine bağlı olan otomotiv yan sektörüne de bir nevi ışık tutmuş oldu.

Ülkemiz malum otomotiv ve yan sanayi aşırı derece de fiyat artışı gösterdi.

Bu durumda yenileme ve onarımda zorlanan esnaf bir de böyle bir sürece maruz kalınca iyice daraldı.

Önce ki ertelemeler zaten şuan mevcut ödemelere eklenerek yapılıyor.

Yani SGK, vergi ve devlet bankalarının ertelenen borçları ile mevcut taksitleri bu aylarda üst üste geldi.

Bununla ilgili olarak ise Başkan Beytullah Güneş, esnaf adına yetkililere de çağrıda bulunarak; “Tekrar bir erteleme olsa bu gelecek zamanlar da daha da ödenmesi imkansız olacak. Ertelenen geçmiş borçların tekrar vade farksız ertelenip pandemi süresince geri talep edilmeksizin bu aylara ait vergi tahakkukları ve SGK primleri ödemeleri vatandaştan talep edilmemeli. Diğer banka, esnaf kefalet taksidi gibi borçlar da vade farksız tekrar yapılandırılarak pandemi sonrasında eşit taksitlerle tahsil edilmeli. Esnafa dönük amacına ve tasarruf şekli takip edilerek yeni nefes kredilerine esnafın erişimi kolaylaştırılmalı” can damarımız esnafımızın taleplerini dile getiriyor.

Özetle esnafımız nefes alma adına çözüm bekliyor.

Geçmişte zarar uğratılan Hidamet’in merkez Marmarabirlik’i gibi yapılan borç silme esnafımız içinde yapılabilir bu zor koşullarda.

Özetle;

Mart ayından bu yana pandemiden ve belirli aralıklarla alınan tedbirler ile kapanan ya da çalışma saatlerine sınırlama getirilen esnafımız çok zor günler geçiriyor. Tam işlerini yoluna koyacakken yeni tedbirler yine belini büküyor. Tüm tedbirlere harfi harfine uyan ve riayet eden esnafımız bu süreçte destek bekliyor. Bu desteklerin başında faizsiz krediden çok, esnafımız ve yanında çalışanları için nakit desteği verilmeli. Kapalı oldukları dönemde elektrik, su, doğalgaz faturalarından muaf olmalılar ve pandemi sonrası da bu faturalardan vergiler kaldırılmalı. Öte yandan vergi, prim, kredi borçları da faizsiz olarak ertelenmeli. Yeni yapılandırma tekrar görüşülerek, en az 6 ay ödemesiz 60 ay vade olarak yeniden düzenlenmeli. Yüzde 70’i kiracı konumunda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalı.

Ve elbette kantinci, kahvehaneci esnafının mağduriyeti de üst düzeyde.

Okulların kapanması ve daha sonra uzaktan eğitime geçilmesiyle kantinci esnafımız deyim yerindeyse siftah yapamadı.

Aynı şekilde kahvehaneci esnafımız da oyunların yasak olması nedeniyle vatandaşların çay bile içmeye gelmemesinden önemli ölçüde olumsuz etkilendi. Yalnızca çay sattığında ise dükkânın günlük giderlerini dahi karşılayamıyor.

Dolayısıyla bu kesimlerde ki esnafımız tüm esnafımız içerisinde doğrudan en çok etkilenen kesimler oldu.

Kantinci esnafımızdan sözleşme gereği tahsil edilen fatura payları alınmamalı. Servisçi esnafımız araç muayene ücreti, plaka ve motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi gibi vergilerden muaf olmalı.

Kahvehaneci esnafımızla birlikte bu esnaf kesimlerimize ivedilikle nakdi destek sağlanmalıdır.

02 ‎Aralık ‎2020 ‎Çarşamba