FAHRETTİN BİLGİT VE BAY ARİF!!!

Bursa’nın en büyük sivil toplum kuruluşu ve insanımıza direkt etki eden bir kurum olan BESOB (Bursa Esnaf Odaları Birliği)’dan bahsedeceğim bugün sizlere.

Bir yanda değişim için kongreye hazırlanan BESOB için adı şimdiden umuda dönüşen Fahrettin Bilgit var.

Diğer yandan da Bursa’da esnafı temsil yeteneğini kaybetmiş olup BESOB’un içine eden, gırtlağa kadar BESOB’u borç batağına sokan Arif Tak var.

Hafta sonu Bursa’da AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katımları ile Sivil Toplum Kuruluşları buluşma toplantısına katıldık. Bu toplantıda hem Fahrettin Bilgit Başkanla sohbet imkanı bulduk hem de Bursa’da esnafı sözde temsil konumunda ki Arif Tak’ın ağzını dahi açamayan basiretsizliğine şahit olduk.

Evet Arif Tak, dedik…

Yıllardır Bursa’da bulunan yaklaşık 80 bin esnafın, 85 bin işyerinin ve 104 odanın başındaki en büyük kamburun adı oldu Arif Tak.

Gelene gidene tabak-çanak dağıtıp fotoğraf çektirmekten başka bir iş yapmayın Bursa’nın can damarı esnafın temsilcisi BESOB’u batıran ve zarar ettiren kamburun adı oldu Bay Arif…

Batırmakla kalmadı esnafı da mağdur etti Bay Arif…

Değerli meslektaşım Pınar Yeniyiğit bundan tam 1 yıl önce kaleme aldığı yazıda; “yılan hikayesine dönen Kestel Sanayi Sitesi ile ilgili işin içinden çıkamayınca sonunda bir kooperatif kurarak kendince çözüm üreten Başkan Tak sitenin ayyuka çıkan sorunlarını çözmek için de kılını kıpırdatmıyor.

Bölgede iş yerleri bulunan 120 esnaftan elektrik paralarını oda birliği bünyesinde topluyor toplamasına da malum elektrik faturaları bir türlü ödenmiyor. Site esnafı isyan ediyor, Arif Başkan’a ulaşmak için kılı kırk yarıyor ama nafile” ifadeleri ile sorunu çok güzel anlatmıştı. Özellikle Pınar’ın yazısından örnekle anlatmak istedim çünkü sevgili meslektaşım 1 yıl önce yazdığından bu güne değişen bir şey yok.

Arif Tak, kambur olarak esnafın başında durmaya devam ediyor.

Aslında Bay Arif’i bu kadar uzun uzadıya yazmayacaktım ama ismini bile duyunca esnafın tam 28 yıldır nasıl bir mağduriyetle bulunduğu süreçler aklıma gelince tutamadım kendimi.

Mesleğe Orhangazi’de 1999 yılında başladım ve o yıldan beri Bay Arif’i tanırım. Laf çok icraat yok tabirinin tam adıdır Bay Arif.

Hafta sonu yapılan toplantıda da Kestel Çataltepe’de yılan hikayesine dönen Esnaf Sanayi Sitesi’nde çıkmaza giren BESOB’un durumu gündeme geldi, esnaf temsilcileri sıkıntılarını Numan Beye ilettiler. Ya arkadaş sen Bursa’da yaklaşık 85 bin esnafın ve 104 odanın temsilcisisin çık ağzını aç iki kelime et be Bay Arif. Bu kadar basiretsizlik anca senin harcındır Bay Arif!!!

Bay Arif’in beceriksizlikleri bunla da bitmiyor. 28 yılda BESOB’u öyle batırmış ki becerememiş ki tek adam zihniyeti ile mali krizden çıkmak için BESOB binası içindeki bazı bölümleri satmaya başladı.

BESOB binasının en işlek bölümü olan sicil müdürlüğünün yanı sıra başkanvekilinin odası ve birkaç küçük oda, yönetim kurulu kararıyla 2 No’lu Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne satıldı.

Yine BESOB’a ait Mercedes Vito marka araç da mali krizden çıkmak için satıldı.

Devam ediyoruz BESOB’a ait Küçük Sanayi Sitesi’ndeki Eğitim Kompleksi girişinde yer alan 4 dükkanın satılması…

Burada sorulacak tek soru şudur.

Ey Bay Arif babanın malı gibi esnafa ait bu yerleri satarken İhale yapıldı mı, değer tespiti oldu mu?

Öyle çok ifade var ki Bay Arif ile ilgili yazılacak. Önümüzdeki günlerde yazı dizisi ile Bay Arif’in nasıl BESOB’u batırdığını verileri ile yazacağım sizlere.

******

Dedim ya yazımızın başında Hafta sonu Bursa’da AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katımları ile Sivil Toplum Kuruluşları buluşma toplantısına Fahrettin Bilgit Başkanla sohbet imkanı bulduk.

BESOB için resmen adaylığını açıklayan tek isim oldu Fahrettin Bilgit.

BESOB Başkanvekili ve Yenişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Bilgit.

Fahrettin Başkan geçtiğimiz hafta Bursa’da düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıkladı ve Bursa’da bulunan oda başkan ve yöneticilerinin çoğu da yanında yer alarak kendisine destek verdi. En önemli dikkat çekilmesi gereken ayrıntı ise Bilgit’e destek verenler arasında kendisiyle birlikte Bay Arif’in üç vekili birden yer alıyor.

BESOB’a bağlı bulunan 60’ın üzerinde oda başkanının Fahrettin Bilgit’i desteklediği, 52 oda bulunan ilçelerden de 40’tan fazla başkanın da yanında yer aldığı Bursa medyası ve kamuoyunda belirtiliyor.

Fahrettin Başkana net dille neden aday olduğunu ve madem bu kadar iddialısınız yapacaklarınız var neden Başkanvekili olduğunuz BESOB’ta bunları yapmadınız dedim.

Hafif tebessüm eden Fahrettin Bilgit, görev süresince hem kendisinin hem de diğer yönetim kurulu üyelerinin mevcut Başkan Arif Tak’a defalarca ilettiklerini, doğruyu yapmanın yolunu gösterdiklerini ancak giçbir şekilde kendilerini dinlemeyerek BESOB’u içinde bulunduğu duruma kendi başına verdiği kararlarla soktuğunu dile getirdi. Her yanlış kararda Arif Tak’a itiraz ettiklerini belirten Fahrettin Başkan “Mevcut durumdan memnun olmayan bazı esnaf ve sanatkâr odalarının talebi üzerine aday olmaya karar verdiğini esnaf 55 yıllık süren saltanatın son bulması için esnaf ve sanatkârlar değişim istiyor” dedi.

Fahrettin Başkana neleri farklı yapacaklarını ve neden aday olduğunu da sorduk sohbetimizde. Bilgit; “Sorunları makam odasından değil, bizzat esnafın yanında olarak takip edeceğim, oturarak sadece size anlatılanı bilebilirsiniz ama yanlarında olduğunuzda hem empati yapma şansını hem de çözüm için önerileri dinleme imkanı bulursunuz. Üçüncü önceliğim kendimizi ve işimizi geliştirmek için çalışmak olacak. Hali hazırda kurullarımız var, kağıt üzerinde güzel dursa da tam anlamıyla faal değiller. Sıkı takip edilip gerektiğinde spesifik problem veya fırsatların değerlendirilmesi içi özel ekipler kurulacak. Örneğin şu an ulaşımla ilgili bu çalışma muhakkak yapılmalı. Özellikle ARGE ile ilgili Üniversitelerin,  yazılım şirketlerinin, geç zihinlerin de işin içinde olduğu çalıştaylar ve eğitimler yaparak sürekli gelişim içinde olacağız. Son olarak yapmaya söz verdiğim şey ise yılmadan çalışmak, çalışmak, çalışmak olacak” ifadelerine yer verdi bize.

Fahrettin Başkanla sohbetimizde en önemli ve üzerinde sıkça durduğu konu “Ortak Akıl” vurgusu oldu. ben yaptım oldu zihniyetinin BESOB’ta sona ermesi gerekliğinin altını çizen Fahrettin Bilgit’e en büyük destekte Orhangazi Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turgay Durmuş ve Yönetim Kurulundan gelmekte. Duyduğumuza göre Turgay Durmuş, Bursa Birlikte Orhangazi’mizi temsilen yönetimde de yer alacak.

Özetle yıllardır Bay Arif’i ve esnaf camiasını tanıyan birisi olarak söyleyeceğim son söz:

BESOB artık kamburundan kurtulmalıdır…