İSMAİL KAYA’YA GÖRE PANDEMİ TUZU BİBERİ OLDU

Evet, efendim 2020’ye bakış ve 2021’den beklentiler başlığı altında yaptığımız Orhangazi’ye dönük ekonomik değerlendirmelerimize devam ediyoruz.

Orhangazi TSO Başkanı Erol Hatırlı ile başladığımız sohbetlere, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, MHP İlçe Başkanı Çetin İnci ile devam etmiştik.

Şimdi ise İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya ile sohbet dizimize devam ediyoruz.

İlerleyen ekonomik sohbet dizimiz diğer STK Başkanlarının yanı sıra CHP İlçe Başkanı Ender Teke ve Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ile devam edecek.

Söyleşimize halen etkilerini hissettiğimiz 2020 yılının Orhangazi açısından değerlendirilmesi ile başlıyoruz.

İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya, 2020 yılında Orhangazi’de yaşanan durağanlığın aslında 2019 yılından devreden bir durum olduğuna işaret ederek farklı bir bakış açısı sunuyor. İsmail Kaya, Orhangazi için 2020 yılının yerel yönetim olarak kayıp yılı olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Belediyenin iç yapısını, mali durumunu borcunu alacağını bilen, eksi ve artıların da imzası olan bir manada geçmişin devamı diyebileceğimiz bir yönetim 100 dev proje kitapçığıyla gelip makama oturduktan sonra büyük bir sürpriz ile karşılaşmış gibi davranması önümüzdeki yıllardan da ümidimizi kırmıştır…”

Bu yorum sonrası konu ister istemez ardından pandemi ile Orhangazi’de yapılmak istenen hizmetlerin sekteye uğrayıp uğramadığını soruyoruz İsmail Kaya’ya…

İyi Parti İlçe Başkanı İsmail Kaya’ya göre; “Orhangazi’de mevcut yönetimin ilçenin sıçraması adına önemli bir yatırım ve yeteri kadar hizmet gelmeyeceğini maalesef Orhangazili hemşerilerimiz de kabullenmiş durumdaydı” diyerek bu yaşananları Orhangazi Belediyesi açsından; “Pandemi tuzu biberi oldu” şeklinde yorumluyor bizlere. Yine İsmail Kaya Başkana göre Orhangazi’de yatırımlar konusunda pandeminin bahane edilmesine karşı bizlerle aynı şartlarda olan ülkemizin birçok belediyesinde yatırımların devam edip yeni projelerin hayata geçirildiğini de gördüklerini gözlemlediklerini dile getirerek; “Biz ilçemizdeki 3-4 yıl önce başlayan yatırımların bitirilmesini ve satılmadan vatandaşların hizmetine açılmasını bekliyoruz” yaklaşımını ortaya koyuyor.

Hali ile pandemi demişken konu ister istemez ekonomik alanda Orhangazi’de öne çıkan sorunlar ve çözüm yollarına geldi. İşçi kıyımı olmasından endişe ettiklerini söyleyen İsmail Kaya, özelikle sektörel bazda da sorunların teker teker ele alınması gerektiğine işaret ederek; “Var olan ekonomik kriz, sel ve çığ felaketleri, deprem, dünya genelinde yaşanan korona salgını gibi olaylardan dolayı hatırlamak istemeyeceğiniz bir yıl olan 2020 yılı özellikle küçük esnafımızı önemli derecede etkilemiştir. Bu süreçte kıraathane, okul kantinleri, lokantalar, eğlence sektörü başta olmak üzere sadece Esnaf Sanatkarlar Odasına kayıtlı 397 esnaf aylardır işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Bu sektörlerde çalışanların çoğu yevmiye usulü yani sosyal güvencesi olmayan kişilerdir ve hiçbir destek paketinden yararlanamamışlardır. Çalışamayan veya yarım kapasite çalışan servis, şehir içi ve şehirler arası şoför esnafımız dahil birçok sektörde çalışıyor gözükse de önemli gelir kaybı vardır. Sanayi kuruluşlarımızın çalışmaya devam etmesi sevindirici olsada yarı zamanlı çalışma, ücretli izin gibi uygulamalardan etkilenenleri de düşündüğümüzde ilçe halkındaki gelir kaybı alışverişi azaltmış dükkanı açık olan esnafımızın iş hacmini daraltmıştır. İstihdam açısından pandemi döneminde hükümetin aldığı tedbirler ve işveren destekleri sayesinde işçi çıkarmaların önüne geçilmiş olsada 2019 yılında mevcut ekonomik kriz dolayısıyla ilçemizdeki sanayi kuruluşlarında işten çıkarmalar, vardiya kapamalar yaşanmıştı. Korkumuz devlet desteği süresinin bitiminde tekrar işçi kıyımı yaşanmasıdır” değerlendirmesi ile geniş bir yelpaze açarak konusuna iyi çalıştığını ve Orhangazi’de sektörel bazda konulara hakim bir ilçe başkanı olduğunu da göstermiş oluyor.

Tüm bu değerlendirme ve beklentiler sonrasında ise İyi Parti İlçe Başkanı İsmail Kaya’ya siyasi partilerin hem esnaf hem de vatandaşlar için neler yapıldığını sorarak; “Sizler ne yaptınız?” dedik.

Bu sorumuzda İsmail Kaya, verdiği cevapla Kızılay vurgusu ve ilçe de Sivil Toplum Kuruluşlarının duyarlılığına dikkat çekti. Pandemi sürecinin başladığı günden son ana kadar sürece ilişkin değerlendirme yaparak sorumuza açıklık getiren Başkan İsmail Kaya; “Sürecin en değerli kazanımlarından biri ilçede oluşan birlik beraberlik ruhuydu. İlk günden itibaren Kızılay başta olmak üzere siyasi partiler, STK’lar ve halkımız sağlık çalışanlarımıza moral desteğiyle başlayarak ihtiyaç sahiplerine yardım kampanyalarında yarışmasıydı. Bizde İYİ Parti İlçe başkanlığı olarak ilk günden itibaren maske, siperlik ve dezenfektan dağıtımı, fedakar sağlık ve emniyet personeline moral ikramları, pandemi süreciyle başlayıp Ramazan ayıyla devam eden ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı, Ramazan bayramında çocuklarımıza ayakkabı ve kıyafet desteği, üniversite sınavına gidecek tüm gençlerimizin erzak ve yol ücretlerinin karşılanması, evlerimizin balkonlarında kutlamak zorunda kaldığımız Resmi bayramlarımızda hemşerilerimizi Türk Bayrağı dağıtımı, uzun süre kapalı kalan kuaför esnafımıza maske,siperlik ve dezenfektan ikramı gibi bir takım faaliyetlerde bulunduk. Ocak ayında erken uygulayarak vatandaşın cebinden haksızca alınan su zam farkının iadesini sağladık. İl başkanlığımız ile birlikte gündem oluşturarak su ve elektrik faturalarındaki bazı kalemleri iptal ettirdik. Yalova’daki sanayi kuruluşları ile irtibat kurarak Orhangazili hemşerilerimize istihdam” sağladıklarına değiniyor.

İsmail Kaya Başkan istihdam ve Yalova demişken hemen kendisine 2020 yılında özellikle Orhangazi’de bazı sanayi kuruluşlarının ilçeden uzaklaşmasını ve ilçe esnafından alışverişi kesmesine nasıl değerlendirdiğini soruyoruz.

Çünkü her geçen gün büyüyen ve kangren haline gelip önlem alınmayan bir konu olarak masada güncelliğini korumaktadır.

Bu konuya İsmail Kaya, önemli bir detayın altını çizerek zaman zaman herkesin değindiği konu olan ilçe esnafımızın kendini geliştirmesi ihtiyaca cevap verebilir noktaya gelmesi olayına işaret ederek; “Sanayi kuruluşlarımızın ilçe esnafından alışveriş yapmaması uzun yıllardır çözülemeyen bir problem olarak gündemde. Bu konuda Ticaret Sanayi Odamızın zaman zaman girişimleri olsa da küreselleşen piyasada talebin karşılanamadığı noktalarda ilçe esnafımızın kendini geliştirmesi ihtiyaca cevap verebilir noktaya gelmesi gerekmektedir. Mesela büyük sanayi kuruluşlarımızın yemekhanesinde kullandığı ekmeği bile yıllardır Gemlikten tedarik ediyor olması, yakın zamanda bir işletmemizin yatırım yapıp poşetli küçük ekmek üretip fabrikalara vermeye başlaması küçük bir örnektir” değerlendirmesini yapmakta.

Esnaf ve ilçemiz kurumları demişken aklımıza Orhangazi’de ki meslek kuruluşlarının ekonomik anlamda ki çalışmalarını soruyoruz İsmail Kaya Başkana

İlçemizde ki STK ile meslek kuruluşlarının özellikle AK Parti döneminde muhalefet özelliğini yitirdiğini söyleyen İsmail Kaya; “İlçemizde önemli sayıda üyesi olan meslek kuruluşlarımız üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yürütmekte çözümler bulmaktalar. Ancak naçizane eleştirim sadece ilçemizde değil ülke genelinde meslek kuruluşlarının özellikle Ak Parti hükümetleri döneminde muhalefet özelliğini kaybetmiş olmalarıdır. Muhaliflik karşı olmak değildir, yerel yönetim ve merkezi yönetime üyelerinin haklı taleplerini iletmek, problemleri çözülmesi için gerektiği kadar tepki koymaktır. Örneğin Cumhurbaşkanımızın bir muhalefet partisi genel başkanını ağır sözlerle eleştirdiği salonda Türkiye’nin en büyük odası TOBB Genel Başkanının gülerek alkış tutması benim için yanlış bir davranıştır” değerlendirmesini alıyoruz.

Ve soruyoruz İsmail Kaya’ya, ekonomik anlamda Orhangazi’ye büyük katkı sağlayan Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifinin antre depo ve lojistik çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Hem Orhangazi’nin lojistik merkezi olması açısından hem ağır sanayi yerine bu türlü yatırımların olması açısından?

Başkan İsmail Kaya; “Konumu itibariyle depolama ve lojistik merkezi olma şansı yüksek olan ilçemizde Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifinin yatırımı ihtiyaçtır ve örneklerinin çoğaltılması gerekmektedir. Bu manada yerel yönetim imar çalışmalarıyla teşvik edici olmalı Obefaş vasıtası ile bu sektöre katkı sağlayıp hem istihdam hem de belediyeye kalıcı gelir kapısı açmış olacaktır” diyor bizlere..

Yine aynı şekilde 2020 yılında Orhangazi’de yapılan önemli yatırımlardan birisi olan Hektaş’ı soruyoruz İyi Parti İlçe Başkanı İsmail Kaya’ya…

Yapılan yatırım ve çalışmaya bu güne kadar kimsenin bakmadığı bir bakış açısı ile bakan İsmail Kaya, Hektaş konusuna Tohumculuk kanunu açısından değindi.

İsmail Kaya; “2020 yılının ilçemiz adına en değerli kazanımları HEKTAŞ ve Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifinin depo yatırımıdır. HEKTAŞ yerli tohum üretim ve geliştirmesi bakımından ülke tarımı ve ekonomisi açısından çok değerli bir yatırım bunun ilçemizde olması istihdam açısından çok kıymetli. 2006 yılında Ak Parti hükümetleri döneminde çıkarılan 5555 sayılı Tohumculuk kanunu ile standardizasyon sorunu yarattığı gerekçesiyle yasaklanan yerel tohumun tekrar üretimine başlanması ayrıca sevindiricidir. İlçe tarımın da çeşitlilik ve bilinçli üretim açısından katkı sağlayacak olması beklentimizdir” diyerek farklı bir yaklaşımı sundu. Önemli olduğunu düşündüğümüz bu yaklaşımın iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini de düşünmekteyim.

Yatırım demişken yine bölgemiz için nemli olup büyük istihdama sebep olacağına inandığımız yerli otomobil fabrikası ile ilgili görüşleri ile İlçemize katkılarının neler olur diye sorduk İsmail Kaya Başkana.

Yeri otomobil fabrikasının ilçemiz için büyük bir fırsat olduğunu ve Orhangazi’nin şimdiden çalışmalara başlaması gerekliliğinin altını çizen İsmail Kaya; “Ülkemiz için çok kıymetli bir Proje olan Türkiye’nin otomobili TOGG komşumuz Gemlik’te olması önemli bir fırsattır. İlçemizdeki sanayi kuruluşlarının buradan pay alması istihdam konusunda önemli katkı sağlayacaktır. Bu önemli yatırıma ne kadar hazırlıklı olduğumuz ile doğru orantılı olarak ilçemize sağlayacağı katkı artacaktır” demekte bizlere.

Ekonomik katkı demişken konu her zaman sıkça dile getirilen turizm ve Ilıpınar’a geliyor. Ilıpınar’ın her zaman önemsedikleri konu olduğunu belirten İsmail Kaya; “Eylül 2019 meclisinde gündeme getirdiğimiz Ilıpınar bölgesi sadece temizlik yapılarak korunacak normal bir alan gibi kabullenilmiş. 8000 yıllık tarihi bir geçmişi olan, ilk tarımın yapıldığı Ilıpınar’da yapılan çalışmalarda çıkan eserlerin İznik’te sergilendiğini biliyoruz. Arkeolojik açıdan paha biçilemez bu eserlerin yerinde sergilenmesi sağlanmalıdır. Bölgenin tanıtımı ve aynı zaman da kültürel olarak ön plana çıkmasında faydası olacaktır. Bu ve bunun benzeri her çalışma bölgeye değer katacaktır” diyerek konunun da takipçisi olacaklarını söyledi.

Yine turizm ile sohbetimize devam ediyoruz. Hali ile aklıma iki soru geliyor İsmail Başkanla sohbet ederken.

İlki; Ekonomide Orhangazi’de atılması gereken adımlar sizce neler olmalı?

İkincisi; Bacasız sanayi turizm ve ekonomik anlamda bölgemize katkıları ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılabilir sizce?

Gıda organizeden tutunda kaplıca ve şehrin bir girişi olmayışına kadar geniş bir yelpazede cevaplandırıyor bu iki konu başlığını İsmail Kaya. Hiç bölmeden yorumlamadan olduğu gibi aktarmak istiyorum. Zira önemli tespitlerle alınması gereken önemli yol rehberi var. Bakın ne dedi bu iki önemli konuya İsmail Kaya; “Marmara Bölgesi’nin incisi konumunda, bütün metropol şehirlerin orta noktasında, lojistik önemi olan bir ilçeyiz. Hem sanayisi hem tarımı güçlü bir ilçe. Sanayi olarak Türkiye’nin pek çok ilinden daha fazla ekonomiye katkı sağlayan bir ilçeyiz. Doğal güzellikleriyle, ekonomiye kattığı değerle, tarımsal mal varlığıyla gerçekten ağırlığını hissettiren önemli bir ilçe. İznik Gölü’nün yüzde 51’i Orhangazi’nin sınırları içerisinde ve kimse Orhangazi ile İznik Gölü’nü bir araya getiremiyor.

Kesinlikle birinci önceliğimiz Turizm olmak zorundadır. İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi şehirlere sıkışmış, seyahat ve tüketim potansiyeli yüksek 25 milyonluk nüfusun tam göbeğinde bulunup pastadan pay alamamamız üzüntü vericidir.

Başta İznik gölü ve çevresi olmak üzere, hizmet sektörüne yatırım yapmak zorundayız. Yamaç paraşütü, dağ turizmi, su sporları, kaplıca turizmi gibi faaliyetlerle günlük turist akışını sağlamamız gerekiyor.

Marka değerimiz olan Orhangazi zeytini ve Gedelek turşusu festivallerini misafirlere açmamız gerekiyor.

Şehrin göbeğinden geçen günlük 80 bin araçtan 80 tanesine bir kahve molası verdiremiyoruz ilçemizde. Bir kent meydanımız yok.

Üniversitenin aktif hale gelmesi için öğrenci yurt ve sosyal donatı problemini çözmemiz gerekiyor.

Orhangazi, bundan sonraki süreçte lojistik taşımacılık merkezi olacak gibi gözüküyor. Sanayiye ayrılan arazilerimiz kullanılmış. Doğaya zarar vermeyecek depo antrepo alanları oluşturmalıyız. Yatırım getirmek açısından Gıda Organize Sanayi kesinlikle yapılmalı”

Üniversite başlığını biraz daha açmasını istiyorum İsmail Kaya’dan ve Meslek Yüksek Okulu konusunda değerli tespitler sunuyor. İsmail Kaya konuyu daha Haziran 2020’de Yeniköy Asil Çelik MYO’na açılacak Otomotiv bölümünün YÖK onayından geçmesine rağmen en az 3 öğretim görevlisi bulundurma koşulunu yerine getirememe bahanesiyle 1 yıl ertelenmesinden ele alacak bu olayı: “TEK KELİME İLE ACİZLİKTİR” sözleri ile ifade ediyor ve ekliyor: “Özel sektörün katkılarıyla İlçemize kazandırılan fakat açıldığı günden beri eksikleri sebebiyle öğrencilerin tercih etmediği Uludağ Üniversitesi Yeniköy Asil Çelik MYO artık ilçemizin kanayan Bina olarak tüm fiziki şartları sağlamasına rağmen, yurt probleminin bir türlü çözülemediği, öğrencilerin kayıt yaptırıp devam etmediği, gün geçtikçe öğrenci sayısı azalan korkumuz odur ki yakında hayalet okul olacak MYO nu görmenizi bekliyoruz. Komşumuz Gemlik’te fakülteler ard arda açılırken Orhangazi’yi sahipsiz bırakmanızın elbette hesabı olacaktır. Yeter artık Orhangazi halkının sabrını sınamayı bırakın, beceriksizlikleriniz boyunuzu aşmıştır. Bu ihmalkarlık nedeniyle başta Yeniköy Asil Çelik MYO Müdürü, Uludağ Üniversitesi Rektörü olmak üzere Orhangazi’ye her konuda ” Fransız” kalan iktidar milletvekillerini kınıyor, başta bölge milletvekili Zafer Işık olmak üzere tüm iktidar partisi ve ortağı milletvekillerinin problemi derhal çözüme kavuşturmalarını, ivedilikle öğrenci yurdu yapılması, Otomotiv bölümü açılması ve Fakülte statüsü kazanması için gereğini yapmalarını bekliyoruz” diyerek ilçe için önemli bir konuyu sunuyor.

Bu kadar 2020 sonrası yönümüzü az da 2021’e çeviriyoruz İsmail Kaya ile birlikte…

2021’den de umutlu değil İsmail Kaya. Merkezi yönetimdeki daralmanın Orhangazi’yi çok fazla etkilediğini ve bu açıdan 2021 için Orhangazi’de yeni planlamaların olamayacağını dile getiren İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya; “Ekonomide güven esastır, yatırımcının cesur hareket edebilmesi için önünü görebilmesi gerekmektedir. 2001 krizinden sonra Akparti hükümetleri ile başlayan ve 2008-2009 a kadar yükselerek devam eden başarı hikayesi yerini belirsizliğe bırakmış dolayısıyla değişime, yeni bir hikayeye ihtiyaç vardır. Merkezi yönetimdeki daralma yerel yönetimleri de etkilemiş bugün belediyeler borç stokları nedeniyle iş yapamaz hale gelmiştir. Türkiye’nin en borçlu belediyelerinden biri olan, şehrin kalbindeki T2 tramvay projesini durdurmak zorunda kalan Bursa Büyükşehir Belediyesinden Orhangazi adına yatırım beklemek kısa vadede mümkün gözükmüyor. Yönetimlerinde geçen 2 yılın sonunda baktığımızda ise sadece mülk satışı ile meşgul olan, yapılan her eleştirilere mesnetsiz iddialarla ve kötü bir üslupta cevap veren Orhangazi Belediye yönetiminin bu işin altından kalkamayacağı aşikardır. Yapılması gereken her kesimden ilçenin gelişimine katkı koyacak kesimlerin dikkate alınması, istişare kültürü ile ilçemiz adına fikirler ortaya çıkarılmasıdır” diyerek beklemenin doğru olmayacağını söylüyor

.

Yavaş yavaş sohbetimizin sonuna da gelirken 2021’de mevcut Belediye ile yapıdan bir şey beklemenin hayalden öteye gidemeyeceğinin altını çiziyor İsmail Kaya ve ekliyor: “2021 yılı işsizliğin bittiği, yardım verilebilecek kimsenin kalmadığı, esnafın, çiftçinin yani genel olarak vatandaşın maddi ve manevi olarak refah içerisinde yaşadığı bir Orhangazi hayal ediyoruz. Ancak ilçemizde bulunan ve otobüs paraları karşılanamadığı için kapanan kız voleybol takımı var. İlçede ki siyasi partilere “her şeye para buluyorsunuz ilçedeki spor kulüplerine de yardım edin” diyen bir belediye başkanı ve yönetimi var. Bu düşüncenin bu yönetimle sadece ve sadece hayalden ibaret olacağını biliyoruz”

Ve sona doğru geliyoruz sohbetimizde. İsmail Kaya, sohbetimiz sonunda kendisine son söz vererek; “Yaşadığınız yere kattığınız değer kadar var olursunuz bilinciyle; İYİ Parti teşkilatları olarak ilçemize katkı sağlayacağına inandığımız adımlara destek, yanlışlara ise tepki vereceğimiz bilinmelidir. İlçemizin gerçek gündemleriyle alakalı sorularınız ve sorumlu gazeteciliğiniz için teşekkür ederiz” diyerek kendisi ile bu güzel ve geniş sohbeti bitiriyoruz.

Evet…

İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya ile keyifli bir sohbet yaptık. Elbet konuşulacak birçok konu var. İlerleyen sohbetlerimizde yine İsmail Kaya ile bunları da değerlendireceğiz. İsmail Kaya Başkana öncelikle vakit ayırdığı ve samimi sohbeti için teşekkürlerimi sunmak isterim

Orhangazi’ye dair ekonomik sohbetlerimiz devam edecek.

Can damarımız ekonomi olduğu için bu başlıkla başlamak istedik.

Ve son söz…

Ben Muharrem Değirmen olarak, Karınca Hz. İbrahim’in yanında iken “beni de zıt bellemesinler” “ben küçüğüm demedi, gücüm yetmez” demedi ve safını belli etti Hak’tan ve Doğrudan yana belli etti. O yüzden Orhangazi’de her meselede safımız Hak’tan ve doğrudan yana olan taraftadır.

Ekonomi sonrası diğer alanlarda yine konuklarımızla yeni sohbetlimizle görüşmek dileği ile Allah’a emanet olunuz.