Kadir Dededen Sinan ve Sercan Karakaya’ya

Bazı insanlar vardır 7’den 77’ye herkes tarafından kabul gören, fikri ve zikri ne olursa olsun toplumda bir saygınlığı olup sevilirler.

Bugün sizlere iki güzel kardeş ve onların bölgemize sundukları istihdam ile ilçemizin tanıtımına sundukları katkıdan bahsedeceğim.

Sinan ve Sercan Karakaya

Bazen siyasette, bazen medya da meslektaşımız olarak yer alan bu iki güzel insan bugün dede mirası olan zeytin ve zeytinyağı sektöründe Orhangazi’de güzel işlere imza atan iki önemi isim oldu.

Dede Kadir Karakaya’dan emanet olan marka önce baba Sami Karakaya tarafından şimdilerde ise Sinan ve Sercan Karakaya öncülüğünde bölgenin örnek markalarından biri haline geldi.

Bölgemizin ve özellikle Orhangazi’mizin en temel ihtiyaçlarından birisi şüphesiz doğru ve yerinde bir ürün ile ilçe adını en iyi temsil edecek marka ile dışa açılmasıdır.

İşte tam bu manada daha 1950’lerden başlayan serüvenler bugün Orhangazi’den Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan lezzet Turuncum Gıda Pazarlama Ltd. Şti. tarafından Turuncum ve Askolive markaları ile zeytin ve zeytinyağı olarak muhteşem bir damak tadı sunuyor.

Hep dediğimiz gibi kaliteli zeytin ve zeytinyağı Orhangazi’den yenir ve alınır diye.

Bunun içinde işini tam manası ile yapan Sinan ve Sercan Karakaya gibi örnek kişilerin güvenilir markalara ihtiyacımız vardır.

Elbet birkaç örneği daha var ama bugün genç girişimcileri ele alacağım yazıya Turumcum Gıda ve Sinan ve Sercan Karakaya ile başlamak istedim.

70 yılı deviren bir markanın sahibi ve dedelerinden emanet aldıkları tezgahı bugün Türkiye pazarına sunan Sinan ve Sercan Karakaya kardeşler sektöre de daha dedelerinin yanında pazarlarda zeytin satışı ile tanışıyorlar sektörle.

Öyle hazıra konma falan değil daha 90’lı yıllardan bu yana emek vererek ve deyim yerinde ise alın terini her bir parçaya dökerek tırnakları ile kazıyarak geliyorlar bu noktaya.

Sektörün her kademesi ve içinde er ala ala, emek vere vere…

Bugün bu noktaya gelen markanın oluşmasının kolay olmadığını bakın Sinan Karakaya; “Dedem ve Babamın At üzerinde yaklaşık 20 yıl süren zeytin ticareti 1970’lerden sonra küçük bir kamyonet kasasında devam etti. Zeytin ve zeytinyağlarını küfelere doldurarak günler süren zorlu yolculukların sonunda çevre illerdeki pazarlarda satarak başladılar bu işe” diyerek anlatıyor bizlere.

Ailenin zeytinlikleri Marmara’nın incisi sayılan İznik Gölü’ne yeşilin en güzel tonlarını veren Samanlı Dağları’nın eteklerindeki Çakırlı köyünde. Yaklaşık 50 dönüm. Tamamı ‘Gemlik’ tipi. Yıllık kendi bahçelerinden 40 ton civarında mahsul elde ediyorlar. Ancak gelen talepler doğrultusunda köylülerden titizlikle seçtikleri zeytinlerle kapasiteyi 400 tona kadar çıkarıyorlar. Zeytinyağlarını ise yine kendi bahçelerinden topladıkları ve çiftçilerden aldıkları zeytinlerden üretiyorlar. Yağlarını köydeki yakın bir dostlarına ait tesiste soğuk sıkım yöntemiyle üretiyorlar. Zeytinlerini ise Marmara Zeytin İşletmeleri Merkezi’nde bulunan ve içinde kalibre ayırma, yıkama haznesi, seçme bandı, kurutma fırını, dolum hattı, paketleme makinelerinin yer aldığı kendilerine ait işletmede el değmeden hazırlıyorlar.

70 yılı dolduran bir emeğin yolculuğunu marka haline getirmekte elbette kolay olmamış.

Alışagelmiş bazı yolları çağımızın bilim ve teknolojisi ile buluşturup uygun hale getiriyorlar ve önce ARGE diyerek sürekli araştıran bir marka ortaya çıkarıyorlar.

Sık sık müşterilerinin taleplerini dinleyerek hep daha iyiye ilerleyen ve en çok tercih edilir hale gelen Turuncum ve Askolive markaları ile zeytin ve zeytinyağı rafların en güzel yerini de almaya başlıyor.

İşte yazımızda sık sık belirttiğimi yeniden ısrarla belirtmek istiyorum.

Orhangazi’mizin adını böyle güzel marka ve işlerle duyuracak Sinan ve Sercan Karakaya gibi isimlere, Orhangazi adını her yerde en önde tutacak Turuncum ve Askolive gibi kaliteli markalara ihtiyacımız var.

Bölgemiz zeytin açıcısından gerçekten önemli bir yerde ve kalitesi asla tartışılmayacak konumdadır.

İşte tüm bu kaliteli ürünü ve güzel mahsulü doğru işlediğinizde de karşımıza Turuncum Gıda bünyesinde zeytinde ‘Turuncum’ ve grup bünyesine sonradan dahil olan ‘Oral’, zeytinyağında ise ‘Askolive’ olmak üzere üç marka karşımıza çıkmakta.

Aldığın mahsulü doğru işleyip işine de dört elle sarıldığında hem bu güzel ürünleri elde ediyorsun hem de Orhangazi’mizin adını en iyi şekilde temsil ediyorsun.

Tüm bu kalite ve talepte asla tesadüf değil elbette.

Sinan Karakaya; “Ürünlerimiz yurtdışından da talep görüyor. Ancak birinci önceliğimiz iç pazar. Doğru yerde ve zamanda şartlarımızı olgunlaştırıp ihracatta da yer almayı hedefliyoruz. Zeytin ve zeytinyağında güvenilir, bilindik ve aranan markalar arasında yer almak hedeflerimiz arasında” diyerek işe verilen ehemmiyeti de özetliyor.

Hep dediğimiz gibi kaliteli zeytin ve zeytinyağı Orhangazi’den yenir ve alınır diye.

Bunun içinde işini tam manası ile yapan Sinan ve Sercan Karakaya gibi örnek kişilerin güvenilir markalara ihtiyacımız vardır.