KOCA REİS ŞEVKET DURMUŞ

Bugün Koca Reis Efsane Başkan Şevket Durmuş’u kaybedeli tam 12 yıl oldu. 12 yıl önce yerel seçim günü oyunu kullanan Durmuş, demokrasiye inanmış bir kişi olarak kendine yakışan bir ölümle aramızdan ayrıldı. Kendisini bir kez daha rahmetle anarken bu yazıyı okuyan değerli okurlarımdan Merhum Şevket Durmuş için okuyacağınız bir Fatiha ile yazımıza devam edelim diyorum.

Orhangazi’de belediye başkanı olarak görev yapan isimler arasında Şevket Durmuş’un ayrı bir yeri vardır. Alçakgönüllü kişiliği, güler yüzü ve bildikleri paylaşmayı son derece seven kişiliği ile canlı bir tarih belgesi gibi sizi alır, yakın yılların tarihine sürükler.

Şevket Durmuş Yugoslavya Göçmeni bir ailenin 4 erkek, 2 kız çocuğundan biridir. Bütün kardeşleri Orhangazi doğumludur.

1939 doğumlu Şevket Durmuş; Orhangazi’nin ilk ve tek okulu Merkez İlkokulu’nu (Şimdiki Orhanbey İlköğretim Okulu) bitirmiş, ailesinin çiftçilik ve bahçe işlerine çok bağlı olmasına karşılık, kendisine çıraklıktan başlayan meslekler seçmiş; kahvecilik, lokantacılık, şoförlük gibi çok çeşitli dallarda çalışmış, esnaflıkta geçim kapısı aramış birisidir.

ASKERLİK GÜNLERİ ve 27 MAYIS

Şevket Durmuş’un yaşamında 27 Mayıs İhtilali’nin önemli izleri vardır. Başbakan Adnan Menderes’in Kütahya’da yakalanması ve Eskişehir üzerinden uçakla Ankara’ya gönderilmesi sırasında komutan şoförü olarak olaylara yakından tanık olmuştur.

Askerlik dönüşü Orhangazi ilk minibüs taşımacılığını başlatmış, yine o dönemlerde Ahmet Özbay’ın da minibüs alması ile ilk Bursa yolcu taşımacılığını başlatmış, bugünkü minibüsçülerin öncüsü olmuştur. Çeşitli saatlerde minibüsü ile Orhangazi-Santral Garaj, daha sonra Heykel arasında düzenli taşımacılığı başlatmıştır.

SİYASETE DP’DEN BAŞLADI

Şevket Durmuş genç yaşta siyasete ilgi duymuş; Demokratik Parti (DP) saflarından Kurucu İlçe Başkanı olarak siyasete başlamıştır. Hüsnü Tozkoparan’ın çok etkin bir siyaset izlediği günlerde Bağımsız Aday Hayri Çoklar’ın yanında yer alarak onun başkan seçilmesini, kendi partisinin de Belediye Meclisi’nde ağırlık kazanmasını sağlamıştır.

1977’de ise artık Adalet Partisi (A.P.)’de yer almış; Süleyman Demirel’in izinde belediye başkanlığı görevini devralmıştır. 12 Eylül 1980’de daha görev süresi dolmadan görevinden ayrılmak zorunda kalmıştır.

KISA SÜREDE BÜYÜK İŞLER

Şevket Durmuş anılarında kısa sürede başarılı bir hizmet dönemi yaşadığını belirtmektedir. Gerçekten de yapılanlara bakılırsa kısa ama başarılı bir belediye başkanlığı dönemi yaşamıştır.

İznik Gölü kıyısında Eski Şadırvan Gazinosu’nun kurulması, şimdiki Yeni Eczane’nin olduğu yerdeki binayı yap-işlet-devret modeli ile Orhangazi’ye kazandırması örnek girişimlerdir. Yalnız bu kadar mı? OBEFAŞ onun zamanında kurulan ilk halka açık belediye şirketidir. Ekmek fabrikası iyi bir yatırımdır, Gaziorhanbey Camisi’nin plan, proje ve yatırım atakları yine onun emeğidir. Yalova yolundaki Marmarabirlik Tesisleri, örnek girişimlerdir.

İLK ve TEK ZEYTİN FESTİVALİ

Şevket Durmuş’un ülkemizdeki ilk ve tek zeytin festivalinin kurucusu olduğunu görüyoruz. Kaymakam Yener Rakıcıoğlu ile birlikte bu festivalin işlemlerini tamamlamış; 1978’de Sanayi ve Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler’in de katılım ile kutlanmasını sağlamıştır. Kortej geçişinde Keramet Köyü’nün birinci olduğu bu ilk festivalin en önemli özelliği Sanayi Ve Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler bu festivale katılmış festivalin açılışı ve o yılın zeytin fiyatlarının açıklamasını bu törende yapmıştır. İkinci yılda aynı canlılık yaşanmış, 3.yılda 1980’de yapılamayan festival daha sonraki yıllar günümüze kadar gelmiştir.

HİZMETİ SEVMİŞTİK

Şevket Durmuş; hizmet yapmaktan çok zevk aldıklarını, bu kısa dönem içinde kanalizasyonların tamamlanması, Nadır’dan içme suyunu yeni hat bağlanması, Çarşı içinden geçen atık suların bu şebeke içinde toplanmasını gururla anlatıyor.

Siyaset yolunda 1988’e kadar Süleyman Demirel’in izinde yürüdüğünü gülümseyerek anlatıyor. Ama ne zaman Süleyman Demirel “kuyudan çıkarılmış” Şevket Durmuş siyasetten ayrılmış; 1992’den bu yana da Orhangazi Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı olarak hizmetini kaldığı yerden sürdürüyor.

ORHANGAZİ HER ŞEYİMİZDİ

Şevket Durmuş; anılarında Orhangazi’den başka bir yere gitmeyi hiç düşünmedim diye ifade ederdi hep. Ailesinin tarla ve bahçe işlerine bir türlü dönemese de Orhangazi’de olmaktan son derece mutlu idi. Durmuş’un 1 kızı ve 2 oğlu da buraları terk etmemiş. Anılarında yer alan isimler arasında; Hüsnü Tozkoparan, Koreli Nazmi, Recep Uçar, Ziya Aki, Güngör Gülen, Hayri Yüksel, Hayri Çoklar, Necati Metin, Hamdi Yaman, Mustafa Ayhan sık sık geçiyor, yine kaybettiğimiz Cemil Demirkıran’ı, Eski Kaymakamlardan Yener Rakıcıoğlu ve Fahri Büktel’i özlemle anıyor. 

ŞEVKET DURMUŞ’U ANLATMAK KOLAY DEĞİLDİ

Orhangazi ile özdeşleşen bir ismin ardından bir şeyler yazmak inanın zor, kelimeler boğazımda düğümleniyor. Büyük hayalleri, küçük hayatları vardı. Hayallerinin verdiği umutla yola çıktılar. Başlangıçta tek sermayeleri cesaretleriydi. Paraları yoktu. Çevreleri yoktu. Zorluk çoktu. Çevredekiler “senden bir şey olmaz” derken, Küçük imkanlarla, büyük engelleri aştılar. Çoğu kez yenile yenile yenmeyi öğrendiler. Omuzları yerçekimine yenik düşse de bazen, Yılgın, yorgun, yalnız olsalar da bazen, Yenilmediler. Pes etmediler. Başardılar. “İnsan isterse”, ama gerçekten isterse, hayata en çok istediğini yapar dedirttiler! Ve Orhangazi’de isimleri ile imzalarını attılar. Onlar için Hayatları artık Orhangazi oldu…

Sophokles’in de dediği gibi “İnsan isterse cenneti cehenneme, cehennemi de cennete çevirebilir…”

Evet, “KOCA REİS” Şevket Durmuş böyle biri idi…

Unutmadık seni Koca Reis mekanın cennet olsun…