Latif Emre: “İdol alarak değil, idol olarak ilerleyeceğim”

Genç Mankenler emin adımlarla mesleğinde kararlı mesajlarla

Latif Emre: “İdol alarak değil, idol olarak ilerleyeceğim”

Daha 19 yaşında olmasına rağmen birçok ünlü giyim mağazasının katalog çekimlerinde ilk sırada aranan isimlerin başında olmayı başaran bir ismi konuk ediyoruz bugün sizlere. Kığılı ve Vakko başta olmak üzere birçok önemli markanın tanıtım kataloglarında gördüğümüz isim 2003 doğumlu Latif Emre oluyor. Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen’le Magazin sayfamızın konuğu bu hafta Genç isim Latif Emre oldu. Genç yaşına rağmen her gün ilerlediği mesleğinde kendini geliştirme adına çalışan Latif Emre, bazı şeylerin şans olmadığına inandığını belirterek insana sunulan bu nimetleri en iyi şekilde değerlendirip koyduğu hedef doğrultusunda ilerlemesi gerekliliğini belirtti.

ÖNCELİKLE BİRAZ KENDİNDEN BAHSEDER MİSİN BİZE?

8 Eylül 2003’de Adana Seyhan Da Dünyaya Geldim Anaokulu ve İlkokulu Adana Final Okullarında okuyarak Mezun Oldum. Ortaokul 1. ve 2. sınıfı Adana Doğa Kolejinde Okudum ancak Babamın Maddi Sorunları Sebebiyle Annemin Memleketi Osmaniye’ye yerleşerek Eğitimimi TEOG’un İlk Sınavına Kadar Adını Anmak İstemediğim Bir Özel Okulda Devam ettirdim.

İlk TEOG Sınavı Sonrası Osmaniye Saimbey Ortaokuluna Yazıldım (Parantez Açarak Söylüyorum Gittiğim İlk ve Tek Devlet Okuludur Saimbey) Ortaokulu Saimbey’den de Mezun Olarak Bitirdikten Sonra 421 TEOG Puanımla Beni Tatmin Eden Herhangi Bir Lisenin gelmemesine Karşılık Osmaniye Final Temel Lisesine yazıldım. Lise 1. sınıfı Final Temelde Bitirdim. Lise 2’yi Annemle Babamın Zoruyla Adını Anmak İstemediğim Bir Özel Lisede Devam Ettim ve Lise 3’te ise Ruhsal ve Akademik Memnuniyetsizlik Nedeniyle Beni Artı Bilim Lisesine Yazdırdılar. Liseden Mezun olup, Akdeniz Üniversitesini Kazandım ve Üniversite Yerleştirmeleri Açıklanırken İlginçtir ki Ben O Sıra Olympos’ta Tatildeydim Antalya’ya yerleşerek çevremi de İyice Büyüttüm. Zaten Çevremde Baya Önemli İnsan Varken Daha Çok Belirli Noktada senin gibi de önemli İnsanlar Oldu Antalya’da. Üniversitede İlk Senemde En Büyük Şansım Feridun Düzağaç Konserinde Menajerim ve Manevi Babam Olacak Can Özyeşilbaş’la tanışmam oldu. Daha önceden mesleğe uygunluğum ve yakışacağımla ilgili birçok kişi bahsediyordu.

EVET, LATİF NEDEN VE NASIL MANKENLİK DİYE SORSAM?

“Neden mankenlik?” bu soruyu kendime sorduğumda biraz megolamanlık gibi algılanabilir ama mütevazi olamayacağım gerçekten ben bunun için yaratılmışım diyorum. En iyi yaptığım şeyler konuşmamla ve duruşumla insanları etkilemekti.  

Bazı şeylerin şans olduğuna inanmıyorum aslında. İnsana sunulan bu nimetleri en iyi şekilde değerlendirip koyduğu hedef doğrultusunda ilerlemesi gerekmektedir. işte benim bu konu da Can Özyeşilbaş’la tanışmam sonrası beni sektörün içerisine sokup, bu alanda birçok anlaşmalara imza atmamı sağlayıp özellikle Vakko’yla Anlaşmalar Olsun, Ulusal Model Yarışmasına Hazırlıklar Olsun Ulusal Model Yarışmasına İse Top Model Of Universe gibi birçok alanda başarı merdivenlerini de çıkmamı sağladı. Nihayetinde de Ulusal Model Yarışmasının Organizatörü Ali Durgut Tarafından Çağrıldım. Son Zamanlarda Mental ve Fiziksel Olarak Kendimi Toparlamaya Çalışıyorum. Rakiplerim Uluslararası ve Deneyimliler, Onları Arkadan Gelip Yeniden Yakalamanın Mücadelesini Veriyorum ve bunda da başarılı olacağıma inanıyorum. Çünkü ben yılmadan çalışıyorum ve ne istediğimi çok iyi biliyorum.

MANKENLİKTE ÖRNEK ALDIĞIN KİMLER VAR?

Örnek aldığım bir isim olmadı bu güne kadar. Bunun nedeni ne diye sorarsanız hep insanların idolü ben olmak istiyordum. Bu benim koyduğum büyük bir hedefti ve bundan dolayı hiç idolüm ya da örnek aldığım biri olmadı. Ama meslek büyüklerimi her zaman izler ve takip ederim. Gerek sahne duruşu ve gerekse koreografi konusunda daha fazla dikkat edip takip ettiğim isimler vardır. Koreografi de mesleğe ömrünü vermiş büyüklerimin dersleri ile tavsiyelerini ilgi ile takip etmekteyim. Çünkü örnek alabileceğim kişilerden ziyade bizlere bunların eğitimlerini veren ustaların tavsiyelerin ile öngörülerinin ilerlememde daha faydalı olacağını düşünmekteyim.

MANKENLİK SENİN İÇİN NEYİ İFADE EDİYOR?

Benim için mankenlik bir sanat eserini tanıtan yürüyen cazibeyi ifade etmektedir. Biz mankenlerin üstünde görüyor insanlar kılık kıyafet takı gibi objeleri. Artık ne varsa insanlarda almak istiyor insanların alası geliyor ve bu çok önemli bir duruşta gerektiriyor. Moda ve pazarlama dünyasında bir kıyafetin senin üstünde ayrı bir güzel durması diğer insanlara göre motive edici şeyler bunlar.

Mankenlik benim için bir yandan da çok çalışmak ve disiplinli olmayı ifade ediyor. Bu mesleğin başında bana göre çok çalışıp disiplinli olmak gelir. Koreografi çalışmalısınız. Bu meslek dışarıdan göründüğü gibi sadece fotoğraf çekimlerinden ibaret olmadığı unutulmamalıdır. Belli sorumlulukları ve zorlukları vardır. Değişim süreci tecrübeler katarak oluşur. Bende bunlara dikkat ederek en iyisi olma yolunda çalışmalarımı sürdürmekteyim.

MANKENLİK KONUSUNDA HEDEFLERİN NELER?

Mankenlik konusunda ki hedeflerim küresel çapta tanınan ve isim yapan Fashion tv gibi kanallara sık sık çıkan, dünyaca ünlü moda evlerinde çalışan bir manken olmaktır. Lv ve chanel gibi markalarla çalışmayı çok istiyorum. Bunu başarabilme adına da çokça disiplinle çalışmaya devam etmekteyim. Çünkü insan isterse her şeyi başarır.

SENCE MESLEKTE VAR OLMAK ZOR MU?

Manken olmak için özellikle yolun başındayken çok çalışmalısınız. Çünkü mankenlik eğitimi aldıktan sonra hemen iş bulmak kolay değil. Hatta eğitim almadıysanız iş bulmanız daha da zorlaşır. Ancak mankenlerin görev aldığı sektörlerin sayısı günbegün artmaktadır. Bu da bizler için büyük avantaj oluşturmaktadır. Ben azmim ile meslekte var olacağıma inanıyorum. Çünkü hem çok seviyorum hem de ilerleyip ayakta olma adına sürekli kendimi geliştirerek çalışıyorum.

MANKENLİKLE İLGİLİ BUGÜNE KADAR NELER YAPTIN?

Mankenlikle ilgili bugüne kadar ufak tefek mağazalara çekim verdim onun haricinde Kığılı için çekim verdim ve Vakko’nun çekimlerini vereceğim.

Onun haricinde ulusal model için başvuruya özel çekimler yaptım ve beni Ali Durgut şahsi numarasından aradı. Ünlü modacı Can Taylan ve kendisinin beni gayet beğendiklerini ve hayran kaldıklarını dile getirdiler kendimi kısa sürede çalışmaya başlayarak en tepeye doğru her gün daha ve daha yaklaşıyorum. Çünkü her gün kendimi geliştiriyorum ve yerimde saymıyorum. İnsan isterse olur düşüncesini hiç aklımdan çıkartmıyorum.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİN, TAVSİYELERİN NELER OLUR VE HERKES MANKEN OLUR MU LATİF?

Öncelikle sana teşekkürlerimi sunmak istiyorum ağabey. İlk röportajımı sana vermek beni gerçekten çok memnun etti. Senin aracılığınla 3. Göz Gazetesine de bu imkanı tanıdığı için teşekkür ediyorum.

Yine aynı şekilde teşekkürün en büyüğünü annem ve babama etmek istiyorum. Çünkü onların desteği olmasa hiçbir şey olmazdı. Bu vesile ile annem ve babam ile bu adımları atmam da yanımda olan Can Özyeşilbaş ağabeyime de sonsuz şükranla teşekkürlerimi sunuyorum.

Dediğim gibi ben hayallerimi çok daha çok çalışarak gerçekleştireceğim. Çünkü buna inanıyorum. İlk mesleğe başladığım gün ve sonrası Vakko ve Kiğılı gibi ürünlerin çekimlerinde olmak büyük bir yol kat etmektir benim için. Her şey hayal etmek ile başlar. Hayallerinize giden yolda yürürken son derece kararlı olun. İyi bir eğitim ve disiplinli çalışma programıyla podyumların aranan ve en çok tercih edilen mankenlerinden biri olacağıma inanıyorum. Eğitim olmadan hiçbir hayalin gerçekleşemeyeceğinin bilincinde olan ve bu konuda ilerlemekteyim. Ancak şunu da unutmamak lazım herkes manken olamaz çalışmakla alakalı değil doğuştan gelen bir cazibe olmalı bu da çok önemlidir. Ve benim için en büyük motivasyon kaynağı da tüm çekimlerle çalışmalarımda kameraya bakarken sevdiğim kızı gözümün önüne getiriyorum. Bana en büyük gücü bu veriyor.

Eğer siz de bu hayallerin mesleğinde kariyer yapmak istiyor, geleceğinizi podyumlarda şekillendirmeyi hedefliyorsanız erken yaşta kariyer rotanızı belirlemeli, aile ve arkadaşlarınızın desteği ile mankenlik eğitimi alarak yolculuğunuza başlamalı, ajanslar aracılığıyla sektördeki ilk adımlarınızı atmaya hazırlanmalısınız!

Her ne kadar herkes manken olabilir mi sorusuna olumsuz bir yanıt vermiş olsak da ümidinizi kaybetmeyip çalışmaya devam etmeniz gerektiğini hatırlatalım! İyi bir manken hem podyumda hem de objektif karşısında başarılı olmalıdır. Bunun için de mankenlik eğitimi ile erkenden hazırlanmaya başlayabilirsiniz.