MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ

Mesleki eğitim konusuna ilk günden bu yana büyük önem veren Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı ekibi ile birlikte önemli birkaç ziyaret gerçekleştirdi geçtiğimiz hafta.

İlki birçok sıkıntı ile gündeme gelen Orhangazi Meslek Yüksek Okulu…

İkincisi Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi…

Erol Hatırlı her zaman sanayi ile Orhangazi arasında adeta köprü vazifesini görüp ilçe ile daha fazla bütünleşmeleri adına büyük önem veren isimlerin en başında gelmektedir en başından bu yana.

İşte bu bütünleşmenin en önemli saç ayaklarından birisi de mesleki eğitim konusunda sanayi ile işbirliği konusudur.

Öyle ki Asil Çelik’in Meslek Yüksek Okulunun tamamlanıp yapılmasında Erol Hatırlı’nın sunduğu katkı ortadadır.

Tabi bu konuda Asil Çelik Genel Müdürü Osman Kılavuz’un yapıcı tutumu ile Orhangazi TSO ile işbirliği de mesleki eğitimde büyük rol oynayan en önemli faktörlerden birisidir.

Şimdi gelelim Orhangazi MYO ziyaretinin ayrıntılarına…

Özellikle Orhangazi TSO üyelerinden de gelen talep üzerine sahada nitelikli eleman konusunda uygun bölümlerin zenginleştirip açılması en büyük gündem maddesi idi.

Bunun yanı sıra öğrenci sayısının artması, kayıt için gelen öğrencilerin geri dönmemesi ve elbette bunun için öğrenci yurdu yapımı konusunda gerekli lobinin yapılması…

Ziyaretlerle ilgili görüşlerine başvurduğumuz Orhangazi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı,” Orhangazi Yeniköy Asil Çelik Meslek Yüksekokulu ve Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, üyelerimizin, nitelikli eleman ihtiyaçları ve okullarımızın teknik altyapıları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk. MYO Müdürü Prof. Dr. Yahya Ulusoy’a, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürümüz Erol Türkyılmaz’a ve okullarımızın akademik kadrolarına  teşekkür ediyoruz” diyerek birçok konunun takipçisi olacağının altını da çizdi.

Her zaman dediğim gibi Erol Hatırlı Orhangazi için bir şanstır.

Öyle mavi boncuk dağıtıp herkese şirin görünme gibi derdi yoktur.

Dimdik neyse odur.

Ne kimseye gebeliği vardır ne de “Aman FETÖ ile işbirliği yaptım” ne zaman benim kapıma gelecekler diye iktidar şirinliği derdinde de değildir.

Neyse bu konuyu ele alırız.

Mesele meslek okulları memleket meselesidir…

HER YER KARANLIK EY UEDAŞ

Orhangazi sokakları yaklaşık 15 gündür Makber şarkısında ki gibi “Her Yer karanlık” mısralarını söylüyor adeta.

Birçok cadde ve sokak boydan boya aydınlatma direklerinin arızalı olması sebebi ile karanlıklar altında kalmış durumda. Bir gece yanan ışıklar ertesi gece yine yanmamakta. Orhangazililer bu durumdan aşırı derece de şikayetçi. UEDAŞ arandığında ise genel bakım ya da arıza cevapları alınmasına karşın günlerdir birçok cadde ve sokak karanlık altında. Vatandaştan sadece parasını alan ancak hiçbir hizmet sunmayan UEDAŞ bu konularda daha duyarlı olmak zorunda.

Diğer bir sıkıntı ise tüm cadde ve sokaklarda bulunan elektrik direklerine baktığımızda büyük bir çarpıklık ile kabloların görüntüsü panayır alanı gibi adeta. Elektrik parası almakla kalamazsın Ey UEDAŞ bu rezaleti ve çirkinliği ortadan kaldırmalısın. Öyle ki birçok yeni yapılan evin dibinde yer alan bu elektrik direkleri büyük tehlike saçmakta. Bırakın elinizi uzatıp o açık kablolara temas kurmayı, yüksek gerilimin yer aldığı kablolar balkonların içinde adeta.

Bu keşmekeşlik ve güvensiz durum UEDAŞ tarafından sona erdirilmelidir. Sadece faturayı kes, parayı al olmamalıdır. Özetle hizmet yapmalıdır!!!

ÜÇ HAFLİLERE DEĞİL MAHALLE İÇİNE BAK

Son zamanlarda üç harfli market denetimleri modası aldı başını gidiyor. Elbette mahalle bakkalını koruyacağız ama sizde de insaf olsun biraz. Arada dağlardan büyük farklarla halkı salak yerine koyarak hareket etmemelidir mahalle market ve bakkalları. Fiyat farkı olur ancak uçurum gerçekten çok fazla. Hal böyle olunca mahalle market ve bakkalları vatandaşların temel-zorunlu ihtiyaç dışında kendilerine gelmemelerinden şikayetçi oluyorlar.

Önceki gün yaşadığım olaydan örnek vereyim sizlere.

Üç farklı mahalle bakkalında aynı üründen bahsedeceğim sizlere. Hem de bu üç mahalle bakkalı arasında bulunan mesafe 500 metre dahi değil.

Aynı marka neskafe birinci markette 19,5 TL, ikinci markette 24,5 TL, üçüncü markette ise 27,5 TL. Evet aynı gün onar dakika içinde gittiğimiz üç mahalle marketi-bakkalında ki aynı ürünün fiyatı bu şekilde. Soruduğumuzda ise “stokum vardı ucuz satıyorum” “alış fiyatım bu” gibi cevaplar alıyoruz. Ha aynı ürün hedef halinde ki üç harfli marketlerde de 19,5 TL’den satılmakta. Özetle ilçe zabıtası ilçeyi bütünleştirerek bu denetimleri yapmalıdır. Ki mahalle marketleri sizde bu çığ gibi farklarla sitem etmenizin de anlamı yoktur.

VEKİL OLARAK ALLAH YETER

Allah’a iman ile birlikte gönül huzurundan daha yüce ve daha büyük bir nimet yoktur.

Gönül huzuru Allah’ın nimetidir.

Gönül Hakk’ın aynasıdır.

Yalancı, hilebaz, çok yüzlü, haramzade, gıybet ve zulüm ehlinin gönül huzuru olmaz.

Gönül huzuru, Yüce Allah’ın samimi, doğru, dürüst, vicdanlı, adaletli, merhametli, güzel amel ve ahlak sahibi kuluna özel ikramıdır.

Gönül huzuru Velayet yemişidir.

Yalancı, haramzade ve vicdansızın gönül huzuru olmaz.

Bu yüzden onun içinden hep yalan, kin ve zulüm sızar.

Yalancıya ve arsıza uzun müddet öfkelenerek dahi gönlünüzde yer ayırmayın.

Defterlerini dürün, Allah’a teslim edin.

O öyle bir Allah ki!

Yoksa öfke, başkasının yalanı-yanlışı yüzünden kendinize verdiğiniz cezaya dönüşür.

“Ezâlarına aldırma, Allah’a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter”(Ahzab 48) buyurur Allah.