ORHANGAZİ KIRSAL TURİZM HARİTASI ÇIKARTILMALI

İlçemiz için her ortamda turizm fırsatından bahsedilir ama bir türlü adım atılmaz.

İznik gölünün %51’ine sahip olan ilçede su sporları, Samanlı ve Katırlı dağlarında Tracking ve dağ sporları yapılmaktadır. Gürle dağı, yamaç paraşütü için çok elverişli olması sebebiyle önem arz etmektedir. Keramet köyünde bulunan doğal ılıca ve M.Ö. 5400 yıllarına kadar uzanan Ilıpınar kazı çalışmaları, Orhangazi turizmine alt yapı oluşturmaktadır.

İlçenin bulunduğu alan çok eski devirlerden bu yana yoğun yerleşimlere sahne olmuştur. Geniş bir tarih hazinesine sahiptir. Bunların en önemlisi Ilıpınar kazılarında ortaya çıkmıştır. Çeşitli eşyalar ve mezarlar bu kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Ilıpınar Höyüğü ilk kez 1948 yılında Türk araştırmacı K.KÖKTEM tarafından keşfedilip bilim dünyasına duyurulmuştur.

Bursa bölgesinin en eski yerleşim birimi olduğu belirtilen Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda M.Ö.5400 yıllarına dayanan  çok sayıda tarihi eser bulunmuştur.

Hatta tatil ve hafta sonu programları da ilçemizde bu anlamda ne bireysel nede organizasyon yapılmaz.

Geç kalmadan güç olmadan ilçemiz doğal zenginliklerinin gün yüzüne çıkartılarak ilçemize kazandırılması için bireysel ve kurumsal olarak adım atmalıyız.

İlçemizde var olan anıt ağaçların tescil edilmesi, tarihi yapıların tescil edilip restorasyon sağlanması için yetkili ve duyarlı halkımızı hafta sonu doğaya davet ediyorum.

İznik Gölü ve çevresinin oluşturduğu eşsiz doğal güzellikler tahrip edilmeden turizme ve ilçe halkımızın istifadesine sunulmalıdır.

Nadır deresi…

Ilıpanar…

Gedelek Pınarbaşı…

Karsak Deresi…

Bayrak tepe…

Ayazma…

Dutluca Hamam Dere…

Sölöz Deresi…

Paşapınar…

Göl manzarası…

FREKN deresi…

Paşapınar kiliselikler mevkii…

Keramet Ilıcası…

Yeniköy Meşatlık ve Radar…

Yeniköy ve Çakırlı altı piknik alanları…

Hamzalı Beşpınarlar…

Hamzalı – Güneyköy arasında sıcak su havzası…

Anıt ağaçlar…

Ve daha birçok değer ilgi ve tanıtım bekliyor.

Daha fazla sanayi daha fazla göç demek, daha fazla göç daha fazla sorun demektir.

İlçemiz için turizm çok daha önem arz etmektedir.

İlçemiz dinamiklerinin el birliği, fikir birliği ile turizm kentine doğru hızla ilerlemeliyiz.

Bursa’da faaliyet gösteren turizm acente temsilcilerini ilçemizde ağırlayarak bu değerlerimizi tanıtmalıyız.

 Orhangazi’nin otoyol sonrası artan ilgisi ancak bu şekilde değerlendirilir ve değer kazanır.

Gelecek için ümitliyiz.

Umarız en kısa zamanda göremediğimiz bu değerlerimizin gün yüzüne çıkarılması adına ciddi bir çalışma yapılır.

Yoksa bir kepçe darbesi ile yok edilen Kaynarca Kemerleri gibi bu değerlerimizden de yok olacak.

HALKTAN KAÇARAK BAYRAM KUTLAMAK

Orhangazi’de gerçekten garip şeyler oluyor. Söze geldiğinde bayram bir arada olmak kucaklaşmak ama icraata baktığınızda belirli bir zümreyi kaplıyor sanırım bu kavram resmi rical için. Görülmemiş şekilde günlük güneşlik havada Kurban Bayramı resmi bayramlaşması halktan kaçarcasına öğretmenevine hapsedildi. Öğretmenevinde sadece protokol mensuplarının katıldığı bayramlaşma esnasında Orhangazi Cumhuriyet Alanı insan seli idi adeta. Her yıl geleneksel olarak Belediye Çay Bahçesinde yapılan bayramlaşma töreni bu yıl yoğun halk katılımından rahatsızlık duyan İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı’nın talimatıyla Öğretmenevinde yapıldı. Arefe gününe alınan bayramlaşma töreni, alandaki halk yoğunluğu bahane edilerek halktan kimsenin katılmadığı şekilde ilçeyi yönettiklerini zanneden elit! takım ile yapıldı!!!

İLİŞKİLERİNİZİ BU KADAR AÇIK YAŞAMAYIN BEYLER

Gazeteciliğin bir kolu da magazin gazeteciliğidir. Toplumun en çok rağbet ettiği haberler de ya cinayet ya da kaza haberleri ya da magazin haberleri oluyor. Tabi bizim derdimiz reyting değil. Onu Hamdi yapsın. Biz bakalım işimize. Zaten 3.Göz Gazetesinin çizgileri bellidir. Burada magazin haberciliği de yapılıyor olsa amaç aile birliğini sağlamak olur. Onun için sık sık bizim patron uyarıyor ya “Dönün hanımlarınıza ki hedef listemizde olmayın” diye. Her ne kadar patronun görüşü o yönde olsa da kalem özgürdür. Çizgiyi aşmamak kaydıyla gelen  bilgileri sizlerle ara ara paylaşacağım. Mesela son zamanlarda o kadar çok siyasilerle ilgili dedikodu kazanından taşanlar bize kadar ulaşıyor ki aman ya rabbi. Gerçekten bunlar ne kullanıyorlar da bu kadar aleni bu işlerin içinde oluyorlar diyesim geliyor. Ne kullanıyorlardan kastım nasıl bir kafa yapıcı manasında…. Yoksa kim kime dum duma işleri bizi aşar… Bizden uyarması hem siyasette olup hem de bu kadar aleni gayri meşru işlerin içinde olmaz zarar verir. Geçmişte iş yerinin karşısında metresine işyeri açanları gördük. Hem iş hayatları hem de siyasi hayatları kısa zamanda nasıl da sönüverdi. Şimdi koltuklar ve de gazeteci suç ortaklarına güvenip bu kadar aleni kaçak et tesisi kurmak akıl işi değil desek yeridir. Havalar ısındı. Magazin mevsimi de başladı. Hadi hayırlısı…

ŞEHİTLİĞE VERİLEN DEĞER BU MU?

Evet, biz yazmaktan,  söylemekten, anlatmaktan usandık yetkililer bir türlü önlem alalım gereğini yapalım gayretinde bulunmadılar. Şehit Erhan Öztürk Parkında bulunan İstiklal Şehitliği ne yazık ki içler acısı. Ekilen bitkilere dahi sahip çıkılmayı bırakın şehitliğin her yerine sprey boyalarla saygısızca yazılar yazılmış.

Şehitliğin önünde yer alan yazı bu Anıt ibaresi ile yazı başlıyor. Ben de buradan bir kez daha sormak istiyorum? Bu mu Şehide ve şehitliğe verdiğiniz değer? Bu ayıp Orhangazi’ye yakışmıyor. Lütfen gereğini yapın bu rezalete bir son verin. Gündüz baktık durumu ortada gece ise ne bir aydınlatma ne bir ışık. Umarız yetkililer gereğini yapar şehitlerimizin Aziz hatırasına Yapılan bu saygısızlığa bir son verirler. Unutmayın Burası alelade bir taş yığını bir Anıt değil o kaidenin altında şehit düşen kahramanlarımızı yatmaktadır.

NEDEN KIRGINSINIZ!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “AK Parti’ye neden kırgınsınız?” diye anket yaptırdıklarını söyledi…

Sonuçlarını da açıkladı:

İstanbul’da birinci sırada Suriyeliler, ikinci sırada ekonomik meseleler… Ankara’da da birinci sırada ekonomik, ikinci sırada Suriyeliler…

BU PARAYI NERDEN KAZANDILAR!

Bankacılık sektörünün ilk 5 aylık karı 27 milyar TL’den 132 milyar TL’ye çıkmış…

Bankalar bu parayı nerden kazandıkları belli…

Sihir ve hokus pokusla yapıyorlar. Dolarla istedikleri gibi oynuyorlar. Muhtemelen vergi rekortmenleri sıralamasının ilk 10 sırasında yine bankalar yer alacak!