Orhangazi’de eski Cumhuriyet Bayramları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen tarafından “Orhangazi’de Cumhuriyet Bayramları” konulu konferans verildi ve İlçemiz Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyetin ilanından bu güne kadar ve özellikle Orhangazi’de geniş şekilde kutlanan 1933 yılında ki 10. Yıl kutlamaları ile ilgili birçok özel fotoğraf ve belge ile bilgiyi konferansta anlatan Değirmen, özellikle ülkemizde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Cumhuriyetin ilanından iki yıl sonra çıkarılan kanunla başladığını belirtti.

Gazeteci Muharrem Değirmen verdiği bilgilerde; “Ülkemiz genelinde olduğu gibi Bursa ve Orhangazi’de de Cumhuriyet Bayramının 29, 30 ve 31 Ekim günlerinde üç gün boyunca karada, havada ve denizde gece gündüz şenlikler düzenlenmesine, her yerin kırmızı beyaz kurdelelerle, defneyapraklarıyla, yeşilliklerle, elektrikle, fenerlerle süslenmesine ve Türk Devrimi’nin kısa sözleriyle mahyalar kurulmasına karar verildi. Ayrıca bayram günü halkın en az yarısının sığabileceği büyüklükte Cumhuriyet Meydanları açılmıştır” dedi.

DERVİŞ BEY CUMHURİYET TEBRİĞİ YAYINLANDI

Değirmen, düzenlediği konferansta Cumhuriyet dönemi ilk belediye başkanı Ahmet Derviş Bey, Cumhuriyetin ilanını tebrik için Ankara’ya TBMM’ye yolladığı tebrik mesajlarını da slayt ile ilk kez göstererek; “TBMM arşivini incelediğimizde ise Derviş Bey’in Orhangazi ilçesi adına 10 Ekim 1924 ve 2 Ekim 1925 tarihlerinde Cumhuriyetin ilanını tebrik mesajı yolladığını görmekteyiz” dedi.

BİRÇOK ETKİNLİK YAPILDI

Orhangazi’de Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan kutlama ve etkinlikleri de fotoğraflar eşliğinde anlatan Muharrem Değirmen; “Cumhuriyet’in 10. Yılı kutlamalarında Orhangazi’de en fazla sportif etkinliklerin yapıldığını görmekteyiz. Doğal konumu her türlü spor için geniş olanaklar sağlayan Orhangazi’de bu imkân 10. Yıl kutlamalarında da değerlendirilmiş ilçe merkezi ve köylerde birçok sportif etkinlikler yapılmıştır. Yağlı güreş, at yarışları, bisiklet yarışları en önemli etkinliklerdir” dedi.

CUMHURİYET KAZANIMLARI DA ANLATILDI

Düzenlenen programda Muharrem Değirmen, tarafından sadece bayram kutlamaları anlatılmaz iken ilçede Cumhuriyet ile birlikte sanayinin dünden bu güne gelişimi, Orhangazi’de ithalat ve ihracatta öne çıkanlar, Orhangazi’de ilk elektrik kullanımı, Kızılay Orhangazi Şubesi ilk kuruluş evrakı, Asil Çelik’in ilk üretime başladığı an, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odasının kuruluşuna dair evraklar ile birçok belge-fotoğraf gösterilerek bilgileri ile anlatıldı.İlçemiz Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Muharrem Değirmen’i tebrik ederek, bu çalışmaların artmasının gerektiğini belirtti ve hazırlanan Kaymakamlık Teşekkür Belgesini verdi.  29.10.2019

http://www.orhangazi.gov.tr/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-etkinlikleri-kapsaminda-gazeteci-yazar-muharrem-degirmen-tarafindan-cumhuriyet-bayrami-konulu-konferans-verildi