Orhangazi’de Ne kadar yazık dediklerimiz

Orhangazi’de şüphesiz “Ne kadar yazık dediklerimiz” cümlesinin başında her zaman eleştirip çözümün bir parçası olmamak ve soruları çözmek için adım atmamak gelmektedir.

Ve buna bağlı olarak elbette Orhangazi’ye katma değer sunacak yatırımlara çelme takmak gelmektedir.

Şöyle bir bakın etrafınıza Orhangazi’de kaç tane Sivil Toplum Kuruluşu var?

Oda, kooperatif, vakıf, dernek, spor kulübü, cemiyet, temsilcilik…

İnanın saymakla bitmez.

İşte asıl soru burada başlıyor!

Bu onlarca Sivil Toplum Kuruluşlarının kaçı Orhangazi’de gelecek adına “Ne kadar yazık” dememek adına bırakın elini, gövdesini taşın altına koymaktadır?

Orhangazi’de herkes başta bu şehri idare edenler gelecekte torunlarımızın “Ne kadar yazık” dememesi adına geleceği planlayarak adım atmalıdır.

Gelecekte ki her hamle düşünülerek atılarak geçmişte yapılan hataları bugün çektiğimiz gibi bazı şeyler adına geç kalmadan adım atılmalıdır.

Örneğin geçmişte zeytin, göl, turşu, kentleşme, imar, yeni konut alanları, lojistik ve şehirleşme bilinci konusunda düzgün adımlar atılsa idi bugün bu sorunları yaşamamış olurduk ve geçmiş adına bugün “Ne kadar yazık” demezdik.

İşte yukarıda bahsettiğimiz onlarca sivil toplum kuruluşu içerisinde gerçekten Orhangazi’ye her anlamda katma değer sağlayan ve yatırım yapanlara da ileride “Ne kadar yazık” dememek adına köstek olmayalım.

Tarım alanları konusunda ciddi adımlar atıp geçmişte yapılmayan planlamalar için geç kalmadan gerekli önlemleri “Ne kadar yazık” dememek adına alalım.

Orhangazi’mize ait mesire alanları, parklar, okullar bilumum önemli yapı ve yerleri gelecekte pişman olmamak ve “Ne kadar yazık” dememek adına oraya buraya devredip vermeyelim.

Sevdiklerimizi yarın aynı caddede yürüyeceğimizin ve makamların hiçbir zaman baki olmadığını unutmayarak gelecekte “Ne kadar yazık” dememek adına üç günlük dünya ihtirasları uğruna üzmeyelim. 

Ne yazık ki hayattan hiç ders almayarak insan olmanın ihtirasları ile her atılan adımla “Ne kadar yazık” dedirtmeye de devam ediyoruz. Hatta bunu bazen öyle noktaya getiriyoruz ki: “Kim Orhangazi’yi daha çok seviyor, kim daha çok Orhangazili?” gibi saçma olgularla bile bağlayabiliyoruz.

Halbuki bu kısır çekişmelerle uğraşacağımıza Orhangazi menfaatleri için birleşebilsek ve “Ne kadar yazık” demek sorunda kalmasak.

En fazla “Ne kadar yazık” dediğimiz bir konuyu hatırlatayım. Öyle ya da böyle bir otoyol yapıldı ve Orhangazi’nin göbeğinden geçip birkaç çıkış noktasını da ilçemizde barındırmakta. Ama buna rağmen otoyolun O’sundan dahi faydalanmayı beceremeyen bir ilçe “Ne kadar yazık” değil mi?

İlçemizin pek çok değeri ilgisizlik nedeniyle değersizleştiriliyor.

Bazı kurumlarda yaşanan gevşeklik ilçeye çok şeyler kaybettirdi.

Bir an önce kurumların bir biriyle uyum içinde çalışır hale gelmeleri ve de kendi içlerinde disiplin ve de düzeni sağlamaları gerekir.

Aslında ilçenin en önemli sorunlarının başında hemşehri bilincinin yeterince yerleşmemesi geliyor.

Her alanda gelişen Orhangazi’de kentlilik bilincinin olmamasının bir çok nedeni var. Her şeyden evvel ortak tarih ve de keder birliğinin olmayışı hemşehri bilincinin layıkıyla yerleşmesinin de önüne geçmiştir.

Oysaki kentlilik bilincinin ilçeye yerleşmesiyle birlikte kim nereden gelmiş olursa olsun, Orhangazi ortak paydasında buluşma imkanının mutlaka sağlanması gerekir.

Ortak kültür, ortak değerler ve de ortak kaygılarla süslenecek olan Orhangazi kültür alt yapısının bir an önce hayata geçirilmesi gerekir.

İleri de nüfusu 200 Bin olması tasarlanan Orhangazi’nin bugün olduğu gibi gelecek nesillerimizde de bizlerin kontrolünde olmasını istiyorsa ortak kültürel alt yapımızı ve de hemşehri bilincini iyiden iyiye yerleştirmeliyiz.

Mikro milliyetçiliğe kaçmadan, ilçenin âli menfaatleri doğrultusunda özel gayret sarf etmeliyiz.

Ne yazık ki Orhangazi’de gelecek adına bu yerlici zihniyeti yapmaması gerekenler yapıyor en başında. Ne kadar yazık değil mi?

Sanki ellerinde Orhangazimetre var arkadaşların?

Hangi Orhangaziliyim veya “yerliyim ben kardeşim” diye böbürlenen vatandaş hangi çiviyi çaktın Orhangazi’ye?

Özetle değerli okurlar her kim olursa olsun her biri Orhangazilidir ve gelecekte torunlarımıza “Ne Kadar yazık” dedirtmemek adına bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Orhangazi’de birçok alanda değer katan kurumları daha fazla üzmeyin, bu ilçeye hizmet için yola çıkmıştır.

Artık beyninizde ki yerli-yabancı saçmalığınızı bir tarafınıza koyun.

Ve daha fazla “Ne kadar yazık” dememek adına bu ilçeyi daha fazla ayrıştırmayın.

Oturun oturduğunuz yerde.

Her birey bu ilçenin bir değeridir.

Özetle değerli okurlar Orhangazi’ye her anlamda katma değer sağlayan ve yatırım yapanlara da ileride “Ne kadar yazık” dememek adına köstek olmayalım.

Muharrem DEĞİRMEN/24 Mayıs 2021 Orhangazi