Orhangazi’nin tanıtım elçisi ŞEVKET BAŞOL ve Oğulları

Bugün sizlere siyasetten ve yoğun gündemden uzak ilçemiz için, ilçemizin tanıtımı için önemli bir isimden daha doğrusu önemli bir aileden bahsetmek istiyorum.

Hepimizin Şevket amcası…

Şevket Başol ve ailesinden bahsetmek istiyorum.

Orhangazi’nin gerçekten tanıtılmasında büyük rol oynayan isimlerin başında geliyor Şevket Başol ve ailesi.

Çünkü Şevket Amcanın sanatı nedeni ile birçok insan şifa bulmak adına Orhangazi’ye geliyor.

Ve belki de Orhangazi adını ilk kez bu şekilde duyuyor, ilçeyi daha yakından görüp tanıma fırsatı da buluyor.

Ama ne yazık ki bizler yıllardır yanı başımızda ki bu Gönüllü Tanıtım elçimizin farkına varamadık.

İlçeyi tanıtıp anlatmada ki en önemli ailelerden biridir Başol ailesi.

Baba Şevket Başol ve oğulları Turan Başol ve Metin Başol kardeşler Orhangazi’nin Yenisölöz Mahallesinde 50 yılı aşkın bir süredir gece gündüz tatil bayram demeden, ağrılar nedeni ile hayattan bezmiş olan, özellikle bel ve boyun bölgelerinde fıtık oluşan hastalarına yürekleri ve deneyimli elleri ile masaj terapi hizmetleri vermekte olan güler yüzlü bir ailedir.

Ve ailenin masör geleneği nesillerdir elden ele devam etmektedir.

Şuan 82 yaşında olan Şevket Başol küçük yaşlarda, köyde bulunan hayvanların kemiklerini inceleyerek, sakatlanmış olan kuzuların bacaklarını ve kemiklerini düzeltip tedavi ederek insan vücut anatomisi hakkında olan merakını ve ileride gerçekleşecek becerilerini ailesine ve etrafına göstermeye başlamıştı. 7 kardeşli bir ailenin bütün yükü 46 yaşındaki babasının vefat etmesi üzerine kendisine kalmıştı.

Çobanlarla hayvanların otlatılması, zeytin bahçelerinin bakımı ve toprak sahiplerinin tarlalarını babasının vefatından sonra aldığı 2 çift öküz ile sürerek, hem ailesinin bakımıyla uğraşıyor hem de bir yandan kalan kısıtlı vakitlerinde masör olan Amcasının yanına giderek onun çıraklığını yapıyordu.

İlerleyen zamanlarda bir gün Amcası kendisini yanına çağırarak aile geleneği ve mesleği olan masörlüğü oğullarının ilgisi olmaması ve Şevket Başol’ da görmüş olduğu yetenek neticesinde kendisine öğreteceğini söylemiştir. Şevket Başol’ da zamanla Amcasından bütün mesleğin sırlarını öğrenmiştir.

Ve Halk hekimi olarak kırık çıkık konusunda ve masaj yöntemleri konusunda hizmet vermeye başlamıştır. Kırık çıkık konusunda sadece gençlik dönemlerinde halka yardımcı olmuştur. Çünkü müteala dönemlerinde alçı doktor bulmak gerçekten zordu. Halk hekimi olarak ceviz kabuklarından alçı yaptığı ve yardımcı olduğu dönemler olmuş.

Ancak şuan kırık çıkık konusunda kendisine gelen insanları hastane doktorlarına yönlendiriyor ve yanlış bilinen hususlarda halkı bilgilendiriyor.

Kendisi ve oğulları Turan Başol ile Metin Başol için kurslara da giderek masörlük konusunda aile geleneği olan yeteneklerini bilimle birleştirmiştir.

Günlük bir mesai anlayışı olmadan kendilerinden yardım isteyen bütün vatandaşlara masajla boyun bel fıtıklarının terapilerle tedavisinde yardımcı oluyorlar.

Bursa’da herkesin ’Fıtıkçı’ olarak tanıdığı masör Şevket Başol, iki oğluna da fıtık oluşacak bölgeler hakkında bilgiler verip yetenekleri geliştirmelerini sağlamıştır.

Bel ağrısı ile kıvranan hastaların birkaç gün sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini, birçok vatandaşın da ameliyat olmaktan yapılan masaj sayesinde kurtulduğunu anlatan Şevket Başol, “İstanbul ve Bursa’nın yanı sıra, birçok şehirden ve ülkeden insanların Yenisölöz’e geldiklerini ve bir nevi çok kalpten bağlı oldukları ve eserler bırakmak istedikleri vatanlarının ve devletlerinin fahri truzim elçiliklerini de yaptıklarını aktarıyor.

Şifa bulan herkesin mutlaka bir gün arkadaşına kendilerini tavsiye ettiklerini ve dürüstlükleri ile Başol Ailesinin isimlerini tarihe not düştüklerini söylüyor.

Bakanlardan, büyükşehir belediye başkanlarına, ünlü sanatçılardan sporculara kadar birçok hasta, yaptıkları masaj sayesinde sağlığına kavuşuyor.

Doktorlar ile sürekli koordinasyon sağladıklarını ve karşılıklı tamamlayıcı tedavi olarak birbirlerine yönlendirdiklerini söylüyor.

Başol Ailesi, fıtık olan bölgede elle manipülasyon yaparak sıkıntının dağılmasını sağlıyor. Kırık ve çıkık konusunda da uzun yıllardır oluşan tecrübeleri ile vatandaşlara yanlış bildikleri uygulamalar konusunda bilgilendirme anlamında yardımcı oluyorlar.

Şimdi bizim ilçe olarak başta Şevket Başol olmak üzere oğulları Turan ve Metin Başol’un bu gönüllü kültür-tanıtım elçiliğini artık avantaja çevirmemiz lazım.

Ha bunun yanında Orhangazi’nin en yardımsever ailelerinin başında gelir Şevket Amca ve ailesi.

Öyle yardımseverlik dediysek reklam yapıp gözüne soksa soka değil. Sadece Allah rızası için yapılan işlerdir. Birçok yetim, öğrenci ve genç bizlere gelip teşekkürlerini sunmuştur. Sahip çıkıp destek olduğu, giydirdiği ve baktığı öğrenci ile ailesinin haddi hesabı yoktur.

Belki bunu bile yazdık diye Başol Ailesi “Keşke yazmasaydın” diyecektir.

Ancak örnek olması lazım Şevket Amca bu güzelliklerin.

En son mesela Asil Çelik Orhangazi Meslek Yüksek Okulunun bazı eksikleri ile ilgili taşın altına elini koyan aile yine Başol Ailesi oldu. Teşekkürler Orhangazi adına sizlere Başol Ailesi.

Bugün sizlere dilimizin döndüğünce Şevket Amca başta olmak üzere oğulları Turan ve Metin Başol’un gönüllü tanıtım-kültür elçiliğini anlatmaya çalıştık.

Umarız ilçemizin tanıtımı adına bir fırsat olan Başol Ailesi Orhangazi için artık avantaja dönüştürülür.

Çünkü tanıtımın ve Orhangazi adının duyulmasına en fazla katkı sunan ailelerin başında yer alıyor.

Kalın sağlıcakla…

31 ‎Ekim ‎2016