Özgeçmiş

1980 yılında Elazığ Merkez Şahinkaya Köyünde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Orhangazi’de tamamlayan Muharrem DEĞİRMEN, 1992 yılında Orhangazi Belediyesi Tiyatro Topluluğu ve Türk Halk Müziği Korosuna katıldı. Burada kısa deneyimler sonrası yazmak ve okumak daha cazip geldi.

Sırası ile Orhangazi 10 Eylül Kurtuluş İlkokulu, Orhangazi Ortaokulu ve Orhangazi EML Elektrik Bölümünde okumuştur. Ortaokul ve lise dönemlerinde şiir ve yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaya başladı. 1999 yılında gazeteciliğe başladı. Birçok gazete ve dergilerde muhabir, yönetici ve editör olarak görev yaptı.

Orhangazi’de özellikle arşiv çalışmaları ile dikkat çeken Muharrem Değirmen son zamanlarda bu çalışmalara ağırlık verirken tüm bu çalışmaların kitaplaşmasına daha fazla ağırlık vermeye başlamıştır.

Bu güne kadar çeşitli dergi, gazetelerde yazıları yayınlanan Muharrem Değirmen özellikle bu güne kadar açmış olduğu 36 Fotoğraf Sergisi ile de birçok belge ve fotoğrafı ilk kez meraklıları ile buluşturan isim olmuştur.

Birçok kişinin arşivi, belge ve özel çalışmaları elinde orijinalleri ile durmaktadır. Kütüphanesinde 4 binin üzerinde kitap, dergi ve yayın ile Fotoğraf olarak 2 bin 500’ün üzerinde fotoğraf vardır.

Televizyon programları, program yapıcılıkları ve Orhangazi tarihinin yanı sıra önemli kişilerin biyografilerinin yer aldığı belgesel çalışmalarının yanı sıra birçok konferans ve seminer vermiştir.

Kurtuluş Savaşında Orhangazi, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan Orhangazi Şehir Rehberi (Orhangazi City Guide), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Almanağı, Zeytin ve Orhangazi ile Önce Vatan Dediler isimli beş kitabı da bulunan Muharrem Değirmen, araştırma çalışmalarının yanı sıra Orhangazi’de Gazetecilik ve Yazarlık mesleğine devam etmekte olup 3. Göz Gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni ve Köşe Yazarı olarak devam ederken bir yandan da yeni kitap çalışmaları devam etmektedir.