RAMAZANIN REYTİNG HOCALARI!

Hamdolsun bir Ramazan ayına daha ulaştık.

Bu mübarek ayın başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Bu yazıda ramazan programlarına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Hem ekranlarda programlarda ciddi sorunlar var.

Televizyonların iftar ve sahur programlarından başlayalım.

Bu yıl da malum tipler ekranlara kuruldu ve ahkâm kesmeye başladı.

Çoğunluğu ve özellikle de en meşhurları öyle bir üslup kullanıyor ki, (haşa) sanki yüce dinimiz İslam hikaye ve masal dini, sanki Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve aziz sahabesi de birer masal kahramanı.

Alttan müzikle desteklenen afilli kurgular, sahte gözyaşları, racon kesmeler vs…

Çok azı hariç tamamına yakınında bir hikayeci baba edası…

* * *

Öyle bir tavır var ki, sanki yüce dinimiz İslam’ın hükümleri günümüz için geçerli değil

Sanki gelmiş geçmiş bir dinden ve onun kahramanlarından ilgi çekici hikâyeler anlatıyorlar.

Sanki bu din bugünün mevcut koşulları için bir şey demiyor, sanki bugün suyun başını tutanların CEMAATÇİLİK ADINA Hıristiyanların yanında saf tutup Müslüman’a silah doğrultmaları konusunda bir şey demiyor.

Malum medyada ekranları işgal eden anlı şanlı hoca efendiler bu ve benzeri konularda kör, sağır ve dilsiz.

600 bin lira maaş alıp Peygamber efendimizin açlıktan karnına taş bağlanmasından gözyaşları içinde bahseden hatip ustalarının kulağı çınlasın.

* * *

Mesela siz bu her konuda ahkâm kesen reyting hocalarının zinanın serbest bırakılması konusunda, domuz etinin satışının serbest bırakılması konusunda, hutbelerde okunan “Allah katında din İslam’dır” ayetinin Avrupa Birliği istedi diye kaldırılması konusunda, Müslüman Türk halkından toplanan vergilerle kilise restore edilmesi ve bu kiliselerin besmeleyle açılması konusunda, dinlerarası diyalog safsatası konusunda bir şeyler söylediklerini gördünüz mü, duydunuz mu? Göremezsiniz, duyamazsınız çünkü onlar o ekrana çıkmalarını bu ve benzeri konularda kör, sağır ve dilsiz olmalarına borçludurlar.

* * *

Bu hocalar açısından meselenin trajikomik bir tarafı da ekrana çıktıkları kanallarda kendilerinden önce yayınlanan dizilerde ve hatta kendi programlarının reklam aralarında yayınlanan fragmanlarda içkinin, zinanın, uyuşturucunun, cinayetin ve aklınıza gelebilecek her türlü melanetin sıradan olaylar gibi gösterilmesi.

Bir yayıncılık taktiği olarak çok izlenen bu dizilerin tekrarları özellikle iftar ve sahur programlarının öncesine konuluyor ki…

Bir sonraki programa daha çok seyirci toplansın.

Bu taktiğin ramazanda nasipleneni de reyting hocaları.

Siz hiç din iman edebiyatı yaptıkları ekranlarda kendilerinden hemen önce ve sonra yayınlanan rezalete en ufak bir söz söylediklerini gördünüz mü bu reyting hocalarının?

Saygılar…