Servisçiler gündemden düşmüyor

Servis sektörü özellikle Büyükşehir yasası ile iyice hallaç pamuğu gibi… Servisçiler Kooperatifinin açıklamaları ile takip edebildiğimiz bu sektördeki belirsizlikler bu günlerde plaka satışı ile yine gündeme geldi.

Çok sık değişen yönetmelik sektörde tarafları da bazen karşı karşıya getirdiğine şahit oluyoruz. 1998 İl trafik komisyon kararı ile tahdit (sınırlama) kararı alınan S plaka 2004 yılında 5393 sayılı belediye kanunu ile ilçe belediyelerin yetkisine devredilirken, servisçi yine belirsizlikten yakınıyordu. İlçe belediyeleri de S plakayı gelir kapısı olarak gördüğünü değerlendiren sektör temsilcileri, Büyükşehir yasası ile bir şok daha yaşadı ve büyükşehir olmadan önce belde belediyeler gelir için S plaka satışı yaptı .

Tüm bu süreci yakinen takip eden isimlerden biri Bursa Servisçiler Odası olurken diğer taraftan da ilçemizde Servisçiler Kooperatifi başkanı OTSO meclis üyesi Muhammet Ali Varlı her adımı hukuki zemine de taşıyarak davalar açtığını yakından takip ettik.

27 Nisan Çarşamba günü 30 adet S plaka satış ihalesi ilanının ardından tepki gösteren sektör temsilcileri ile Orhangazi Şoförler Odası başkanının açıklamaları yaşanan belirsizliği daha da belirsiz hale getirirken, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirten Varlı, 19.04.2021 tarihli yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını söyledi.

Varlı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarından anlaşılacağı üzere servis işinin bir tarafında Ticaret ve Sanayi Odası üyesi esnaf bulunurken, diğer tarafında da yine ticaret odası üyesi esnaf bulunmaktadır. Bu durumda ihtiyaç olup olmadığı hususunda söz Ali Sevinç’e değil Erol Hatırlı’ya düşmektedir.

Gelir amacı ile S plaka satışı hukuka takıldı. Bu konuda Büyükşehir belediyesinin aldığı birçok karar mahkemeden dönüyor. Sosyal Belediyecilik anlayışı ile bağdaşmayacak, sadece gelir elde etmeyi amaçlayan, sonucu ne olacağını hesap etmeden, sayısı artırılan S plaka mevcudu 6380 adet oldu.

2015 mart ayına kadar “çift yönlü taşıma” yöntemi ile çalışan servisler, plaka satışını hızlandırmak için “tek yönlü adrese dayalı” taşıma esası maliyet artışına, trafik yoğunluğuna, sebep olacağı ve taşıma maliyetini artıracağını belirten Varlı, esnaf can derdinde belediye para peşinde söylemi ile konuyu özetliyor.