Sorumluluğunu taca atıyorsun Bayan Ayça!

Bir sağlık müdürü anlatacağım bugün sizlere.

Yüzünü bile hayal meyal hatırlarım, şimdi gelse karşıma “acaba bu muydu?” diye düşünürüm. O derece gördüğümüz birisi yani…

Kurban Bayramının 3. günü Kabristan ziyaret sonrası Hürriyet Mahallesi Dolmacı Sokak üzerinde bulunan Kurtuluş Sağlık Ocağının önünden geçerken hemen dibinde üzerinde “Tıbbi Atık Kutusu” yazan bir konteynır dikkatimi çekti.

“Bunun burada ne işi var?” içgüdüsü ile hemen konteynırın yanına giderek kapağını açınca gördüğüm manzara beni şok etti. İçerisi tıbbi atık malzemeleri ile dolu bir konteynır nasıl olurda başı boş şekilde hele ki pandemi sürecinin uyarılarla dolu günlerinde bir sağlık kurumunun önünde durabilirdi?

İçi boşta olsa, dolu da olsa tıbbı atık konteynırının yeri orası değildir Bayan Ayça!!!

Senin ne kadar sorumluluğunda ki kurumları denetlediğinin göstergesidir bu sorumsuzluk örneği.

Bu sorumsuzluğu kayıt altına almak istediğimden hemen orada bulunan iki genç kardeşimden telefonla kamaraya çekmelerini rica ettim ve onlarda çekim yaparak kayıt altına aldılar.

Çekim sonrası gençlerle sohbet ederken bana söyledikleri daha da şaşırttı işin doğrusu beni.

Gençler o konteynırın sürekli orada olduğunu belirterek; “Abi daha önce üzerinde zincirle kapıyorlardı. Bayadır zincir yok. Uzun zamandır burada duruyor” dediler.

Buraya kadar normal, sorun yok diyelim hadi…

Asıl sorun benim videoyu gazetemiz sosyal medya hesaplarında yayınlamamdan sonra başlıyor.

Çaresizlik ve çuvalladığı esmen belli olan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayça Gündüz, aklınca çıkış yolu aramaya başladı.

Önce öyle komik bir bahane söylemiş ki ne şekilde gülelim bilemedik.

Bayan Ayça, konteynırın diş hastanesinden kaldığını ve atıkların diş hastanesine ait olup, içinde ki enjektörlerinde diş tedavisinde kullanılan tıbbı atıklar olduğunu söylemiş.

Eyyy Bayan Ayça!!!

Bu daha vahim biliyor musun?

O da Diş Ünitesi Orhangazi Devlet Hastanesi bünyesine Temmuz 2018’de taşındı.

Sorarlar insana Bayan Ayça!

Sen o zamandan bu zamana kendine bağlı kurumları hiç mi denetlemedin?

Hiç mi gezmedin?

Ya da dediğin gibi: “Biz denetlemelerde binanın dışına bakmıyoruz, dışı bizi ilgilendirmiyor…”

Nereden tutarsan tut çıkmaz içinde kalıyorsun bu ifadelerinle.

Baktı bu tutmadı sonra bir açıklama yapmış Bayan Ayça…

Olayın muhatabı bize yollamamış diğer meslektaşlarımızın yayınladığı haberlerden okuduk açıklamayı.

Bu defada Bayan Ayça, öyle bir açıklama yapmış ki ömre bedel.

Diyor ki zatı muhterem Bayan Ayça; “Bahsedilen konteyner sağlık kurumlarımız tarafımdan kullanılmamaktadır ve içinde bulunan tıbbi atıkların veteriner hekimlerin yaptığı işlemler sonucu oluşan atıklar olduğu görülmüş olup oraya bir veteriner hekim tarafından mesai sonrası bırakıldığı, konu ile ilgili araştırma ve incelemenin başlatılmış olup, kimin tarafından bırakıldığının tespit edilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır…”

Akıllara zarar bir açıklama bu.

Neden diyecek olursanız eğer bu kadar eminseniz “bir veteriner hekim tarafından mesai sonrası bırakıldığı” konusuna nereden biliyorsunuz bunu?

Bildiğiniz bir şeyle ilgili neyin araştırmasını yapacaksınız?

Madem biliyorsunuz ve emin bir açıklama yapmışsınız araştırmaya ne gerek var?

Asıl sorun sizin sorumluluk bölgenizde yer alan bir yerde o konteynırın boş ya da dolu olması zaten başlı başına bir dert.

Çözüm basit hiç topu taca atmaya gerek yok.

Bahsi geçen sağlık kurumunun tam karşısında yer alan Başer Eczanesinin dış güvenlik kameraları tam olarak sağlık kurumunun dış cephesini ve bahsi geçen tıbbi atık konteynrını göstermektedir. Gerek videonun çekildiği gün, gerek önceki tarihlere ait video kayıtları incelendiğinde tıbbı atıkların kim ya da kimler tarafından atıldığı net şekilde görülebilecektir. Topu taca atıp, işini yapan biz basın mensuplarına suç atıp lekelemeye çalışan, sağlık kurumlarını denetleyemeyen ilçe sağlık müdürü gerekli denetimleri ve incelemeleri yapsa idi günlerdir orada tehlike saçan konteynırı görebilirdi.

Sayın Kaymakamım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Sayın Orhangazi Basın Savcım, Sayın Bursa İl Sağlık Müdürüm;

Bu bir suç duyurusudur.

Bu pandemi gibi hassas bir dönemde sorumsuzluk örneği sergileyenlerle ilgili bir suç duyurusu yazısıdır.

Bu sebepledir ki ortaya sunulan ve net şekilde belirttiğim deliller ile olayın kurumunuz tarafınızdan araştırılmasını, bu sorumsuzluğa neden olanların gerekli yasal müeyyidenin uygulanmasını kamu vicdanı adına talep eder, tarafıma da bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.