TEŞEKKÜRLER DURU VETERİNERLİK, TEŞEKKÜRLER AHMET BAYKAN

Sosyal sorumluluk her alanda en fazla ihtiyaç duyduğumuz konuların başında geliyor şu sıralar.

Bir haberci olarak ben bile işim olmasına rağmen her gün artan şiddet haberlerini görmekten o kadar sıkıldım ki.

İşte her geçen gün daha iyiye ve daha güzele ihtiyacımız var.

Sosyal sorumluluk her alanda olmalı.

Hele yeryüzünde iki en masum olan çocuklarımız ve sessiz dostlarımız sokak hayvanları bence sosyal sorumluluğun temelini oluşturmakta.

Sizlerinde bildiği gibi Hürspor Yönetim Kurulu bir çalışma başlattı ve sokak hayvanlarını özellikle şu kış günlerinde kimsesiz bırakmama adına üzerine düşeni yapma kararı aldı.

Aslında proje şöyle başladı…

Her akşam olduğu gibi Göl sahasında antrenmandayız ve ne yazık ki terk edilmiş sahipsiz sokak hayvanları ile dolu göl bölgesi. Bir köpek dikkatimizi daha doğrusu Hürspor Kulübü Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Baykan kardeşimin dikkatini çekti.

Hemen ilgilenmeye sokak köpeği ile ayağından yaralı, darbe aldığı ve açlıktan da baya bitkin bir halde idi. Ahmet kardeşim hemen kucakladığı gibi bizim Gökhan Başkan’ın evladı Memati’nin doktoru Duru Veterinerlikte soluğu aldı. Hemen gerekli kontrol ve müdahaleler Duru Veterinerlik tarafından yapıldı.

Ardından güzel bir proje doğmasına vesile olundu ve Duru Veterinerlik yetkilisi Veteriner Elif Ebru Dalyan ve Hürspor iş birliği ile sokak hayvanlarına ücretsiz olarak sosyal sorumluluk anlayışı ile yardım eli uzanıyor. Veterinerimiz sayesinde tüm sokak hayvanları ücretsiz tedavileri yapılmakla kalmayıp beslenmeleri konusunda da büyük desteği sağlanıyor.

Hürspor Kulübü Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Baykan’ın Duru Veterinerliğin desteği ile başlattığı proje ile sokak hayvanları ve ilçede bulunan barınaklara yardım yapılmaya başlanıldı.

Ahmet Baykan öncülüğünde başlatılan çalışma ile düzenli olarak hayvan barınaklarına mama yardımı yapılırken özellikle kulüp binası bölgesi ve Hürriyet Mahallesi başta olmak üzere özellikle göl çamlık alanı bölgesinde belirli yerlere konan mamalar ile sokakta ki canlarımızın besine kolay ulaşılması sağlanıyor.

Elbette barınaklarda var ama barınaklarda da yaşamlarını sürdürmeleri için destek şart.

Bu konuda da Hürspor’un öncü olduğunu haberlerimizde belirtmiştik hatırlarsanız.

Her gün onlarca ekmeğin, gıdanın israf edildiği bir zaman dilimindeyiz.

Yetkililer bu konuda çeşitli uyarılarda bulunuyor ve bir takım önlemler alıyor, tabi bunu yaparken de vatandaşlardan konu hakkında duyarlılık istiyor.

Peki, biz vatandaşlar yeteri kadar duyarlılık gösteriyor muyuz? Konuyu danıştığımız hayvan severler: “Barınaklarda yaşayan, himaye altına alınan hayvanlar bir şekilde yaşamlarını idam ettiriyor, çünkü onlara her daim yardım edecek ve gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak birilerini mutlaka bulunuyor ancak asıl yaşam sokak hayvanları için zor.

İşte bu noktada devreye giren Hürspor Kulübü Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Baykan, barınaklara mama temininin yanı sıra sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını da Duru Veterinerlik desteği ile karşılamakta.

Her iki kurumda sosyal sorumluluğu dibine kadar yerine getiriyor.

Evet değerli okurlar herkes, hepimiz, kendisinde sorumluluk hisseden tüm kurumlar Hürspor ve Duru Veterinerliğin gösterdiği sorumluluk örneğini göstermeli.

Bakın yapılan çalışma ile Ahmet Baykan ile konuşurken şu anlamlı çağrıyı da yaparak aslında amaçlarını anlatıyor. Ahmet Baykan, yaptığı açıklamada; “Sokak canlarımızı da koruyup kollama görevi bizlerin. Duyarlı olalım lütfen. Her seferinde söylüyoruz, herkes hayvan sevmek zorunda değil ancak yaşam hakkına saygılı olmak zorundadır. Her vatandaş yemek artığını çöpe dökmese, kenara ayırıp, sokağında uygun bir yere bıraksa, emin olun hayat daha güzel olacaktır. Bizler, onların dilinden insanlara sesleniyoruz. “Sevme ama bana zarar da verme. Su verme ama su kabımı da devirme. Doyurma ama lokmamı da önümden alma. Dokunma, izin ver hayatta kalayım. Unutmayın ki, hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez. İnsanoğlunun, çaresiz hayvanlara karşı olan şiddete sessiz kalması, bir insanlık suçudur. Bu suça alet olmayın. Doğaya ve hayvanlara sahip çıkın”

İşte böyle değerli okurlar umarız Hürspor’un yaktığı meşale, Duru Veterinerliğin verdiği önemli destek herkese örnek olur.