ULUSU’NUN BASIN TOPLANTISI VE TAŞIYICILAR

Pandemi idi, Kovid süreci idi derken dün AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, ilçe başkanı seçildiği 4 Ekim 2020 tarihli kongreden 7 ay sonra ilk kez dün basın mensupları ile bir araya geldi.

Birçok konu masaya yatırıldı, soru sormak serbestti sormak isteyen basın mensupları sordu rahat bir şekilde.

Gökhan Ulusu, toplantıda açıklamalarına birlik ve beraberlik vurgusu ile başlarken göreve ilk geldiklerinde yaptıkları işin tüm eski ilçe başkanları ile belediye eski başkanlarını ziyaret etmek olduğunu belirtti.

Konuşmasının girizgâhında en dikkat cümlesi ise; “Kaybolan ve zedelenen birlik ile beraberliği yeniden tesis etmeye çalıştık” ifadesi oldu.

Göreve geldiklerinde devam eden bir üye çalışması olduğuna değinen Ulusu, kendilerinin bu çalışmayı devam ettirerek şuan 15 bin 55 üyesi ile Orhangazi’nin en büyük üyeye sahip olan kurumu olduklarına değinerek Bursa İlçeleri sıralamasında yeni üye kampanyasında en üst sırada olduğunu belirtmiş oldu.

Yine konuşmasında Orhangazi’de ki tüm STK’ların isimlerini teker teker sayarak iş birliği konusuna değinirken, hem de bunu; “Bölgede ciddi yatırımlar ve faaliyetler gösteren STK’lar” cümlesi ile ifade ederken ne yazık ki en büyük kurumların başında yer alan Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifine değinmeyip ağzına almaması da dikkatimizi çekti.

Hiç konu dağılmadan soru-cevap kısmında bu konuyu kendisine yönelterek açık yüreklilikle sordum. Aldığım cevap yeterli mi tatmin etti mi? Elbette hayır ne yazık ki Taşıyıcılar Kooperatifi konusunda verilen cevap ne yeterli idi ne gerçek cevap idi. Bunu Gökhan Başkanda, bende ilgililerde çok iyi bilmekte zaten.

Ne sorduk Gökhan Başkana?

Tüm STK’ları isim isim sayarken, simitçisinden boyacısına kadar her yere ziyaret yapılmasına karşın “Bölgede ciddi yatırımlar ve faaliyetler gösteren STK’lar” ifadesine karşın neden 7 aydır Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifini yok saydınız? Lojistik ve depolama bu kadar önemli iken Taşıyıcıların sorununun çözülmemesinde ki neden nedir? Bu yaklaşımınızın belediye başkanının tutumu ile bir alakası var mı? Lojistik bu kadar önemli ise sorun çözülecek mi?

İşte net şekilde yukarıda ki gibi madde madde sordum hepsini Gökhan Başkana. Verdiği cevabı da ziyaret olmamasının nedenini pandemiye bağlayarak aksi bir durum, olmadığını iddia edip; “Bizim kimseyle sorunumuz ve problemimiz olamaz. Biz AK Partiyiz. Taşıyıcılar Kooperatifi Orhangazi’nin bir değeridir. Lojistik konusunda sınıf atlatması ile Orhangazi’nin hem ekonomik hem faaliyetler anlamında marka değeridir. Çalışmalar açısından bir arada olacağız birlikte ortak çalışma yapacağız. Orhangazi konu olunca her şeyi bir kenarı koyup çalışacağız. Biz göreve başlamadan önce yerel konularda bazı sıkıntılar olmuş olabilir ama bunları aşacağız ve çözeceğiz. Sıkıntıların çözümü ile ilgili ise görüşüyoruz, masada gündemimizde bizler üzerimize düşeni yapacağız. Bir değerdir” dedi.

Ve diğer önemli bir konuda Orhangazi’ye yapılmak istenen cüruf atık tesisi ile ilgili. İptal olduğu müjdesini ve haberini ilk kez ben yapıp duyurdum. Bu konuyu da sorduk Ulusu’ya. Asil Çelik tarafından Fındıklı bölgesine kurulmak istenen cüruf tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından döndü. ÇED raporu ve proje onaylanmayarak ret edildi.  Belediye Başkanı Bekir Aydın ve AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu’nun da Orhangazililerin taleplerini ve neden olmaması konusunda konunun önemini bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ilettikleri öğrenildi.

Bakan Kurum’a iletilmesi sonrası konu ile ilgili olarak ise geçtiğimiz hafta Bursa’da bir toplantıya katılan Belediye Başkanı Bekir Aydın ve AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, konuyu Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları, ilgili müdürler ile yapılan toplantı sonrası ise hem Orhangazi hem Kestel’e yapılmak istenen çevreye zarar verecek tesisler iptal edildi.

Yeni bir bilgi de dün ilk kez basın toplantısında Gökhan Ulusu tarafından duyuruldu. EML binasının TOKİ yatırım programına alındığını belirterek atölyeleri ile birlikte yeni binanın yapılacağını ifade etti. Ve yine yerli otomobil fabrikası ile gerekli görüşmeler sonucu fabrika faaliyete geçtiğinde ne kadar EML mezunu varsa işe başlayacağının müjdesini de verdi.

Yapılan ve yapılacak yatırımları sıralayınca Gökhan Başkan toplantıda da ifade edip söylediğim gibi burada da yazıyorum. Neşet Çağlayan Başkana Teşekkür ediyorum. Çünkü yapılan yatırımlar, yapılacak yatırımlar ya Neşet Çağlayan döneminde yapılan, ya planlanan, ya inşaatına-çalışmasına başlanan yatırımlar ya da Çağlayan döneminde yapılması için görüşmeleri ile alt yapısı başlatılan çalışmalar. TOKİ 4. etaptan tutunda Kültür Merkezi, yeni sağlık ocakları, hastane ile ilgili çalışmalar, batçık projesi, yeni adliye sarayı, Yeniköy Yolu girişimleri, Yeniköy meydan projesi, DSİ yatırımları, İznik Gölü sahip düzenlenmesi ve yağmur suyu alt yapı çalışmaları gibi hepsi Neşet Çağlayan döneminde adımı atılan çalışmalardır. Umarız bu dönemde de aynı istikrar devam eder.

Toplantı ile ilgili notları anlatmaya devam edeceğiz. Yerimiz var devamı gelecek görüşmek ümidi ile.