YURT SORUNUNDA DİYANET “VARIM” DEMELİ

Bundan tam 1 yıl önce İlçe Müftülüğü Diyanet İşleri Başkanlığının başlattığı Mobil İrşat projesi kapsamında Orhangazi Müftülüğünce organize edilen esnaf buluşmasında büyük bir eleştiri almış ancak kılını kıpırdatıp umursayan olmamıştı.

Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Belediye Başkanı Bekir Aydın, STK Başkanlarının katıldığı toplantıda söz alan dönemin Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifi ve Orhangazi Lojistik Başkanı Beytullah Güneş’in sözleri damga vurmuş ve herkesin içten içe söylediği ancak yüksek sesle dile getirmediği bir konuyu haykırmıştı adeta orada.

Görüş ve öneriler kısmında ise söz verilen Başkanı Beytullah Güneş, son günlerin en büyük sorunu olan yurt sıkıntısı ile ilgili çözüm önerilerini ortaya sundu.

Program sırasında müftülük yetkililerinin birçok cami cemaatinin Cuma namazına bile gelirken camiye üç dakika öncesinden gelip vatandaşları camiye çekme konusunda çözüm bulmak istediklerini söylemesi sonrası Beytullah Güneş, bunun en güzel çözümünün Diyanetin sahada, vatandaşın içinde var olması ile olacağını belirtip çözüm yolunu da ortaya koymuştu tam 1 yıl önce.

Dediğim gibi daha 1 yıl önce hem Orhangazi hem ülkemizin birçok yerinde yurt sorunu nedeni ile kamuoyunda konunun sıkça gündeme geldiğine değinen Beytullah Güneş, sorunun çözümünde diyanetinde sahada olarak varım demesi ile büyük katkı sunabileceğine değindi.

Başkan Güneş, o dönemde ki önerisinde yaptığı konuşmada; “Müftülüğün az önce bahsettiği vatandaşların camiye gelmesi konusunda sizlerde adım atabilirsiniz. Yurt sorunu çözümünde sahada en önde sizler olarak bu vesile ile vatandaşa birebir inebilir hem yurt sorununun çözümüne kavuşur hem de sizler vatandaşın size ulaşmasında daha rahat diyalog kurabilirsiniz. Önceden birçok kurum burs verebiliyordu öğrencilere ancak şimdi bir tek Ticaret ve Sanayi Odamız verebiliyor. O da bir yere kadar yetip kriterleri de ortada. Bu bağlamda hem yurt sorununda hem öğrencilere burs konusunda Diyanet ve Müftülük varım diyerek sorun çözülebilir.  Müftülük camiye gelmeyen cemaate inmek istiyoruz dediler. Bu da bu çalışmaları yapmaktan geçmekte. Yurt sorununa diyanetin ortak olması bu bakımdan önemli” ifadelerini kullanarak çözümü net şekilde dile getirmişti.