ZORLU BİR SÜRECİN ARDINDAN

Zorlu bir süreci kaleme almaya çalışacağım dilim döndüğünce bu yazıda.

Nerede ise tam 1 yıl oldu Covid 19 ila tanışıp pandemi kuralları ile yaşamaya başladığımız ülke olarak…

Bu süreçte başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere gönüllü kurumlarımızın hakkı ödenemez asla.

Rabbim daha beterinden korusun diye dua ediyoruz ve tehlikenin geçmediğinin de farkında olduğumuzun altını da çizmek istiyorum.

Orhangazi topyekun birlik ve beraberlik sergiledi bu süreçte.

Başta şüphesiz ilçemizde her zaman bir ağabey konumunda olan Orhangazi Kaymakamlığı ve önceki dönem Kaymakamımız Dr. Yalçın Yılmaz ile Orhangazi Kaymakamımız Süleyman Özçakıcı öncülüğünde tüm birimler canla ve başla çalıştı bu süreçte. Önceki dönem Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun ve Orhangazi Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Çoban, Orhangazi Belediyesi ve Belediye Başkanı Bekir Aydın, Sağlık Gurup Başkanlığı ve Dr. Ayça Gündüz, Orhangazi Devlet Hastanesi ve Başhekim Uz. Dr. Ferit Alaybeyoğlu ve Orhangazi Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Habibe Değirmenci, Orhangazi Devlet Hastanesi Mail İşler Müdürü Mustafa Ozan ana çatı olarak gerçekten güzel bir koordinasyon sağlanmasına imza attılar.

Ve elbette unutmamamız gereken kurumlarda var bu süreçte.

Türk Kızılay’ı ve değerli Başkanı Müjdat Gürsoy, Vefa Destek ekibi, Orhangazi Ülkü Ocakları Başkanı Değerli Kardeşim Olcay Erol ve Genç Bozkurt kardeşlerim, Orhangazi İHH, Bal-Göç Başkanı Hüseyin Ali Yetim ve üyeleri, Trabzonlular Dernek Başkanı Cemal Karagüzel ve üyeleri, Gaziantepliler Dernek Başkanı Ümit Baykan ve üyeleri, Göl-Der ve kıymetli Genel Başkanı Semih Öz, Yeniköy Mahallesi Muhtarı Hasan Akoğlu ile Mahmudiye Mahallesi Muhtarı Veysel Üstün bu süreçte öne çıkan kurumlar oldu.

Taşıyıcılar Kooperatifi, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Marmarabirlik, Orhangazi TSO, Orhangazi Terminal Minibüsçüler Kooperatifi’de bu süreçte fedakârlıklara imza atıp halkımızın yanında olan meslek örgütleri oldu.

Orhangazi Belediyesi dedik ama özel bir satır açarak Zabıta Müdürü Mustafa Öztürk ve Zabıta personelimiz ile Temizlik İşleri Personeli ve o elleri öpülesi değerli temizlik personeli…

******

Kısım kısım kurumlarımızın bu süreçte neler yaptıklarına yer vereceğim.

Şüphesiz Orhangazi’de sağlığın başında yer alan Sağlık Gurup Başkanlığı ve Dr. Ayça Gündüz öncülüğünde yürütülen çalışmalara bakmak gerekli ilk sırada.

Orhangazi Sağlık Gurup Başkanlığı, baştan itibaren çıkan her pozitif vakayla filyasyon ekipleri görüşerek bu kişilerin temas ettiği kişileri belirlenerek bu kişilere 14 gün izlem altında izolasyonda tutuldular ve evde kalarak temaslı kişiler takip edilip semptom acısında sorgulandılar.

TÜİK Orhangazi için tarama amaçlı 98 hane belirledi ve bu haneleri Sağlık Gurup Başkanlığı ekipleri gezerek PCR numunesi ve  antikor testi için kan alındı. Orhangazi’de 98 haneden 85 hane test vermeyi kabul etti 13 hane reddetti bu süreçte. Aynı şekilde askere gidecek tüm gençlere korona testi ilçe sağlık müdürlüğü personeli tarafından yapıldı hem de tüm bunlar 34 personel ile gerçekleşti. Bu süreçte yüksek oranda iyileşmenin olduğu Orhangazi’de Hastaneyle sürekli iletişim halinde hastalar da değerlendirilerek yapılması gereken her şey yapıldı.

******

Şüphesiz en büyük yük Orhangazi Devlet Hastanesi personeli üzerinde idi.

Orhangazi Devlet Hastanesi ve Başhekim Uz. Dr. Ferit Alaybeyoğlu’na süreci sorduğumda ilk günden beri yaşananlardan bu güne uzanan süreç insanın duygusallaşmasına da neden oluyor.

Verilere de bakmak lazım…

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de Covid-19 salgını ile mücadele verdiği 2020 yılında Orhangazi Devlet Hastanesi’nin istatistikleri de belli oldu.

2020 yılının Mart ayında Türkiye’de de görülmeye başlayan Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle bir çok servisin uzun süre hizmet vermediği sağlık sektöründe Orhangazi Devlet Hastanesi’ndeki hasta sayıları da bir önceki yıla oranla büyük düşüş sergiledi.

Yeniden Başhekim Ferit Beye kulak verelim.

Ferit Hocama “pandemi süresince unutamadığınız en önemli anı hatıra nedir diye sorsam?” dediğimde bir süre durdu ve gözleri doldu.

Anlattığında inanın etkisinden çıkamadım dediklerinin.

Diğer bir özellikte tarihler 15.Nisan.2020’yi gösterdiğinde Başhekimi Dr. Alaybeyoğlu’nun kovid-19 test sonucu pozitif çıkmıştı.

Zorlu mücadele ve tedavi süreci yaşadı Ferit Bey…

7 günlük tedavisinin ardından yapılan 2 test sonucu da negatif çıkan Ferit Alaybeyoğlu taburcu edilmiş, Sağlık çalışanları tarafından bayrak ve alkışlarla uğurlanarak ailesini çok özlediğini ve bir an önce yanlarına gitmek istediğini söylemişti.

Orhangazi Devlet Hastanesi ve Başhekim Uz. Dr. Ferit Alaybeyoğlu; “Covid ekibinde çalışan hekimlere hastalara anneniz, babanızmış gibi bakın demiştim bir gün tüm personelimize toplantıların birinde. Süreç uzun olunca personelimiz çok yoruldular, ailelerinden uzak kaldılar. Psikolojik savaş verdik bir yandan da bu süreçte. Bir gün doktorlarımızdan biri toplantıda ağlamaya başladı. Her gün yoğun bakım hastalarını değerlendiriyoruz, toplantılar yapıyoruz. Hocam neden ağlıyorsun dedim. Hekim arkadaşımız da bana, Hocam hani bir gün hastalara anneniz babanız gibi bakın demiştiniz. Elimden gelen her şeyi yapıyorum fakat hastayı kurtaramıyoruz yaşam savaşını kaybediyor… diye ağlamıştı

O gün bende ağlamıştım. Bu anımı hiç unutmam ve hala düşündükçe gözlerim dolar.

Hekimlerin psikolojisinde ayakta tutmak gerekiyor. Gerçekten Çok yorulduk. Onun dışında çok olaylar yaşadık ufak tefek ama bu çok farklıydı benim için. Ve halkımızdan özellikle ricamız İnsanların ilaçlarını kullanmalarını özellikle istiyoruz” diyerek adeta ciltler dolusu yazıyı bir paragrafta anlattı bizlere.

Lütfen dikkat edelim süreç bitmiş ve sona ermiş değil.

Bu kahramanların emeklerin boşa çıkartmayalım.

******

Yine zorlu süreçte büyük emek sahiplerinden birisi olan Orhangazi Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Habibe Değirmenci, birçok kahramanlığın ve zorlu tedavinin ardında ki önemli kahramanlardan birisi olmuştur şüphesiz. Kendisine de sorduk bu zorlu süreçte yaşananları ve en akılda kalan anısını. Habibe Hanım; “Pandeminin ilk günleri idi. Bir hemşire arkadaş babam hafif rahatsız gibi onu bir muayene ettireyim diye izin istedi. Babası muayeneye ayakta gelmişti ve bulguları covit ile uyumlu olduğu için yatış yapıldı. Hemşire hanim babasını servise yatırmaya getirdi ve daha yatış ilamları yapılırken babası aniden fenalaştı ve entübe edildi. Daha ilk pozitif vakamız di ve hastayı kaybettik. Hem personelimizin yakını hem ilk pozitif hasta ve yârim saatte kötüleşmesi hepimizi çok korkuttu. Yine başka bir gün gece nöbetçi Süpervizor nöbetçi hemşiresi aradı bizim morgda yer kalmadı cenazeleri nereye koyalım diye. Bizim hastanemizde 4 adet morg dolabı var ve bizim ölçekte çok rahat yeterken öyle zor günlerden geçtik ki morg yetmediği günlerimiz oldu. Anlatmakla anlaşılamayacak günler yaşadık. Bu süreçte en önemli ani benim için bir idareci olarak tüm sağlık personellerinin olağanüstü gayretle çalışmasıydı. Kendi içimizde hastalanan arkadaşlara rağmen tüm çalışanlara özverilerinden dolayı minnettarım” diyerek yaşanan zorlu süreci kısaca özetledi.

 ******

Elbette bu süreçte Orhangazi’de beklenenin altında kalan ve kaybeden kurum ile kişilerde oldu Orhangazi’de. Orhangazi’de sınıfta kalanlar, koltuklarının hakkını veremeyenler de oldu. Örneğin; Kent konseyi ve Başkanı Şinasi Kaya, bazı Hemşeri dernekleri, Şoförler Odası ve Başkanı Ali Sevinç, Özel bankalar, Orhangazi Ziraat Odası ve Başkanı Hasan Cevizlidere, Şehiriçi Minibüsçüler Başkanının ta kendisi Abdurrahim Akçay…

İlerleyen yazılarda yarın kaldığımız yerden devam edip kurumları ve yaptıklarını ele almaya devam edeceğiz.

Sağlıklı günler dileği ile…